Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa şifalı bitkiler Çitlembik (Celtis australis) Bitkisi

Çitlembik (Celtis australis) Bitkisi

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

çitlembik
çitlembik

Çitlembik (Celtis australis):

Çitlenbik BitkisiTanımı

Karaağaçgiller familyasına mensup olan çitlembik, yaklaşık 70 küsür kadar cinsi olan sağız ağacının bir çeşit meyvesinin ismidir. Çitlembik ağacının meyveleri oldukça küçüktür, hemen hemen mercimeğin az büyük hali kadardır. Tadı ise buruk fıstığı anımsatır. Çitlembik her yıl yapraklarını döker. Genel itibariyle orta büyüklükteki ağaçlardır ve boyları ise yaklaşık 10 metre ile 25 metre arasında değişmektedie. Ama bununla beraber nadiren 40 metre yüksekliğe kadar ulaşabilmektedir. Çitlembik daha çok Akdeniz’in çevresinde ve Batı Asya’da yetişmektedir. Çitlembik ağacının üzerinde bulunan meyvelere de çitlembik veya çitlenbik ismi verilmiştir. Bu isimlerle anılmaktadır.

Çinlenbik’in Yararları

Çitlembiğin iştah açıcı bir özelliği vardır. Bununla birlikte kilo almak isteyenler için bir nimettir. Kilo alımında faydası oldukça büyüktür. Ayakta oluşan terlemelere karşı faydalıdır. Eğer yaprakları saça sürülürse saçları siyahlaştırmaktadır. Midedeki ağrıları giderir ve öksürük tedavisinde etkilidir. Yaraların tedavisinde faydalıdır. Böbrek kumlarının dökülmesinde etkilidir. Meyvesinin az da olsa müshil etkisi vardır.

Kullanılış Şekli

Midedeki ülser tedavisi için çitlembiğin sakızının bal ile macun haline getirilerek aç karnına bir tatlı kaşığı alınır ve yenilir. Başka etkileri için ise tohumları dövülüp yine balla macun haline getirilerek yenilir. Yaprakları ise kaynatılmak şartıyla yine bal ile tatlandırılarak içilmesi faydalıdır. Çitlembik tohumlarından kahve de elde edilerek içilebilir. Yani genel olarak çitlembik ağacının sakızı, tohumu,  yaprakları ve meyveleri kullanılmaktadır. Bunun yanında, çitlembikten çitlembik yağı da çıkarılmaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...