Hepsaglik

Ciğer Otu (Pulmonaria Officinalis, Üşne):

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Ciğer Otu (Pulmonaria Officinalis, Üşne):
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

ciğer otu

ciğer otu

Ciğer Otu (Pulmonaria Officinalis, Üşne):

Ciğer Otu Bitkisi (Üşne)

Nodangiller ailesine mensup bir bitki olan ciğerotunun boyu yaklaşık 10-15 cm kadardır.  Otsu özelliğe sahip bir bitkidir. Çiçeklerinin rengi sürekli değişiklik gösterir. Önce kırmızımtrak olan çiçek sonra mor ve mavimsiz bir renge dönüşür. Tüylü bir gövdeye sahiptir yine gövdesi dik bir yapıya sahiptir. Beyaz yaprakları yumurta şekline benzer. Yetiştiği bölgeler genellikle tropik iklimlere sahip bölgelerdir. Ciğerotunun bazıları ıslak ve nemli kayalarda veya nemli topraklarda yetişir. Bazı türlerinin görünümü ciğere benzediği için bu ismi almıştır. Çiçekleri nisan ayında toplanıp, gölgelerde kurutulur. Çiçeklerinin yanında yaprakları da kullanılmaktadır.

Ciğer Otunun Yararları                            

Göğsü yumuşatması ile birlikte öksürüğü kesici bir özelliğe sahiptir. Akciğer hastalıklarında yararlıdır. Ciğerotunun idrar söktürücü bir özelliğe sahip olmasıyla beraber, kurutulup toz haline getirilmesi ile de beraber cilt iltihaplarının tedavi edilmesinde de yararlıdır.

Yine mide ve bağırsakları rahatlatır. Vücudumuzda bulunan  mikropları öldürür. Bunun sonucu olarak vücudun direncini arttırarak, vücutta çıkmış olan yaraların da daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Ciğer Otu (Üşne) ve Hazırlanışı

Çiçekleri ve yaprakları gölgede kurutularak çaya benzer toz şekline getirilir. Sonra 1 su bardağı kaynamış suyun içine 12 gr ile 10 gr kadar kurutmuş olduğumuz ciğerotu atılıp demlenmesini bekleyeceğiz. 10 dk kadar beklettikten sonra iyice demlenir. Her gün 3 bardak içilerek tüketilmesi daha iyi olacaktır. Bunun yanında özellikle karışımda suyun yerine süt ile karıştırarak tüketmemiz daha verimli olacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir