Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa Genel Sağlık Çeşitli Ağrılar Neyi İfade eder?

Çeşitli Ağrılar Neyi İfade eder?

   

çeşitli ağrılar
çeşitli ağrılar

Kramp ağrıları; kaslarımızda oluşan kasılmalar sonucu kramplar oluşmaktadır ve bunlar istedışı,şiddetli ve uzun süreler devam edebilen ağrılardır. Kramp oluşan kaslardaki kasılmalar gözle görülebilmekte ve sertleşmeler elle hissedilebilmektedir. Kramp ağrıları hep kaslarla ilgili bir problemden oluşmamakla birlikte bazı durumların haberciğsi olabilir. Bunlar vücudun susuz kalması, kemiklerde oluşan kırıklar, kanda kalsiyum, magnezyum ve potasyum eksikliği gibi durumlar olabilir.

Boyun ağrıları; boyunda oluşan ağrıları genellikle her kişi yaşamının bir bölümünde yaşamıştır. Kişlerde sıklıkla görülen boyun ağrılarının nedenleri genel olarak boyun kısmındaki işleyiş bozukluklarıdır. Fakat bunların yanı sıra kişinin iskelet yapısındaki bozukluklarda boyun ağrılarına neden olabilir. Kas zorlanmaları, menenjit, kireçlenme ve romatizma gibi hastalıklar boyunda ağrılara sebep olabilir.

Adet döneminde oluşan ağrılar; adet esnası ve sonrasında oluşabilen ağrılar kasıklarda bir problem veya kramp tarzında ağrıların sonucu oluşmaktadır ve kadınlarda sancılı bir adet dönemine neden olmaktadırlar. Bu ağrıların nedenleri ise; rahim kasılmaları, serviks, çeşitli enfeksiyonel durumlar, yumurtalık kistleri, rahim tümörleri gibi durumlar olabilmektedir.

Bel ağrıları (lumbago); sırtımızın alt kısmında bulunan ve omurun kilitlenmesi sonucu oluşan ağrılardır. Bu rahatsızlığa sahip bireyler, eğilme ve oturma pozisyonlarından yardım almaksızın kalkamazlar. Bu hastalığın bir göstergesi derin sırt kaslarının alt kısmında oluşan kasılmalardır. Başlıca nedeni ise; omur bağlarının zarar görmesidir. Diğer nedenleri arasında ise; halk arasında cereyanda kalma durumları veya ter yüzünden ıslanan iç çamaşırın kullanımıdır. Bunların dışında ise bağ doku yetersizliği sindirim sistemi yetersizliği lumbago tetikleyici belirtiler olabilmektedir.

Diş ağrıları; bu ağrılar diş etini etkileyen ağrılardır ve birçok sebepten dolayı oluşabilmektedirler. Bunların dişle ilgili olmayanları ise; gribal enfeksiyonlar (vücut direncini düşürerek diş ağrılarına neden olabilmektedir), sinüzitin aktif şekilde hissedilmesi (dişin üst kısmındaki etlerde ağrımalara sebep olur) olabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...