Hepsaglik

Çeşitli Ağrılar Neyi İfade eder?

Çeşitli Ağrılar Neyi İfade eder?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

çeşitli ağrılar

çeşitli ağrılar

Kramp ağrıları; kaslarımızda oluşan kasılmalar sonucu kramplar oluşmaktadır ve bunlar istedışı,şiddetli ve uzun süreler devam edebilen ağrılardır. Kramp oluşan kaslardaki kasılmalar gözle görülebilmekte ve sertleşmeler elle hissedilebilmektedir. Kramp ağrıları hep kaslarla ilgili bir problemden oluşmamakla birlikte bazı durumların haberciğsi olabilir. Bunlar vücudun susuz kalması, kemiklerde oluşan kırıklar, kanda kalsiyum, magnezyum ve potasyum eksikliği gibi durumlar olabilir.

       

Boyun ağrıları; boyunda oluşan ağrıları genellikle her kişi yaşamının bir bölümünde yaşamıştır. Kişlerde sıklıkla görülen boyun ağrılarının nedenleri genel olarak boyun kısmındaki işleyiş bozukluklarıdır. Fakat bunların yanı sıra kişinin iskelet yapısındaki bozukluklarda boyun ağrılarına neden olabilir. Kas zorlanmaları, menenjit, kireçlenme ve romatizma gibi hastalıklar boyunda ağrılara sebep olabilir.

Adet döneminde oluşan ağrılar; adet esnası ve sonrasında oluşabilen ağrılar kasıklarda bir problem veya kramp tarzında ağrıların sonucu oluşmaktadır ve kadınlarda sancılı bir adet dönemine neden olmaktadırlar. Bu ağrıların nedenleri ise; rahim kasılmaları, serviks, çeşitli enfeksiyonel durumlar, yumurtalık kistleri, rahim tümörleri gibi durumlar olabilmektedir.

Bel ağrıları (lumbago); sırtımızın alt kısmında bulunan ve omurun kilitlenmesi sonucu oluşan ağrılardır. Bu rahatsızlığa sahip bireyler, eğilme ve oturma pozisyonlarından yardım almaksızın kalkamazlar. Bu hastalığın bir göstergesi derin sırt kaslarının alt kısmında oluşan kasılmalardır. Başlıca nedeni ise; omur bağlarının zarar görmesidir. Diğer nedenleri arasında ise; halk arasında cereyanda kalma durumları veya ter yüzünden ıslanan iç çamaşırın kullanımıdır. Bunların dışında ise bağ doku yetersizliği sindirim sistemi yetersizliği lumbago tetikleyici belirtiler olabilmektedir.

Diş ağrıları; bu ağrılar diş etini etkileyen ağrılardır ve birçok sebepten dolayı oluşabilmektedirler. Bunların dişle ilgili olmayanları ise; gribal enfeksiyonlar (vücut direncini düşürerek diş ağrılarına neden olabilmektedir), sinüzitin aktif şekilde hissedilmesi (dişin üst kısmındaki etlerde ağrımalara sebep olur) olabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir