Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyÇalışan anneler için emzirme ve kolaylıklar

Çalışan anneler için emzirme ve kolaylıklar

İşe tekrar başladığımda emzirmeye devam edebilir miyim?

Evet, edebilirsiniz. İşyerinize yakın bir yerde yaşıyorsanız sıklıkla bebeğinizi emzirmeniz mümkün olabilir. Bu imkanınız yoksa iki seçeneğiniz bulunur:

  1. Seçenek: Yüksek kaliteli elektrikli bir göğüs pompası kullanarak mesai saatlerinde sütünüzü sağabilirsiniz. Gün içerisinde bebeğinize bakan kişi bu sütü bebeğinize verecektir.
  2. Seçenek: İşyerinde sütünüzü sağamıyorsanız veya bunu yapmak istemiyorsanız gün içindeki öğünlerde bebeğinize mama verebilir, sabah ve gece emzirmeye devam edebilirsiniz. Ancak gün içinde emzirmemeniz halinde süt miktarınızda azalma olacağını unutmayınız.

İş yerinde süt sağmanın avantajları nelerdir?

İşyerinde sütünüzü sağmak süt üretiminin kesilmemesini sağlar. Ayrıca bebeğiniz sizin yanınızda olmasa da anne sütünün yararlarından mahrum kalmamış olur. Ayrıca süt sağma gün içerisinde de duygusal olarak bebeğiniz için bir şey yaptığınızı hissettirir.

Ayrıca süt sağmak mama için yapılan masraftan tasarruf sağlar. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin ilk yıl içinde hastalanma olasılığı mama ile beslenen bebeklere göre yarı yarıya daha düşük olduğundan daha az izin almak zorunda kalırsınız.

İşyerinde sütümü nasıl sağabilirim?

  • Tercihen tam otomatik elektrikli bir pompa kullanın.
  • Sütünüzü depolamak için yanınızda buna özel şişeler bulundurun.
  • Eve dönünceye kadar sütün taze kalması için bir buzdolabı imkanınızın olması iyi olacaktır.
  • Gün içinde göğsünüzden sızıntı olmaması için göğüs pedi kullanın.
  • Süt sağma sırasında ellerinizin serbest kalmasını sağlayan özel sütyenlerden satın alın.
  • Süt sağmak için uygun bir ortam belirleyin. Büyük fabrikalarda ve kurumsal şirketlerde anneler için özel odalar bulunmaktadır. Böyle bir oda bulunmuyorsa yöneticinizden size uygun bir alan belirlemesini talep ediniz.
  • Çalışmaya başlamadan 1-2 hafta önce sütünüzü sağmaya başlayarak alışmaya çalışın.

Süt üretiminiz günlük olarak değişebilir. Süt üretimini maksimize etmek için her gün aynı saatte ve aynı yerde sağma işlemini yapın. Stres ve yorgunluk en büyük düşmanınızdır. Bu nedenle rahatlamaya çalışın. Ayrıca yanınızda bebeğinizin bir fotoğrafını veya giysisini bulundurmak sütünüzün daha kolay gelmesini sağlar. Ayrıca işyerinde de beslenmenize dikkat ediniz.

Sütümü ne sıklıkta sağmalıyım?

İdeal olan iki-üç saatte bir sağmaktır. Bu zaman çizelgesi bebeğinizin ihtiyaç duyacağı tüm sütü sağlayacak ve süt üretiminizin devam etmesine katkı yapacaktır. Bunun yanı sıra sabahları ve geceleri bebeğinizi emzirmeye devam edin.

İşyerinde sütümü nasıl depolayabilirim?

Sağdığınız sütü cam veya plastik şişelerde veya plastik süt toplama çantalarında biriktirebilirsiniz. Doldurduğunuz şişe üzerine bir etiket yapıştırarak sütün sağıldığı tarih ve saati yazın. Böylece ilk sağdığınızı ilk tüketmeniz mümkün olacaktır.

İşyerinde bir soğutucu veya buz dolabı bulmalısınız. Taze süt 24 saat süreyle buz dolabında saklanabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...