Ağustos, 2022

Burun ve Hastalıkları

Burun
Burun

Burundan kaynaklanmayan nedenlerden ötürü de burun işlevselliğini kaybedebilir. Kadınlarda hamilelik gibi dönemlerde koku alma duyarlılıkları normal hallerine göre daha hassastır ve kadınlar erkeklerden daha iyi koku alma yeteneğine sahiptirler.

Vücudumuzun koku almaya yarayan organı olan burnumuzda meydana gelen rahatsızlıklar tüm vücutta etkini gösterebilmektedir. Kişilerin terli haldeyken rüzgara maruz kalmaları, burunda tıkanıklık ve iltihaplanmalara yol açabilir. Bununla birlikte ayak üşütmeleride, kan dolaşımın hızlanmasına sebep olacağından burunda tıkanıklık yapabilmektedir. Aşırı kan dolaşımı burun kişilerde burun tıkanıklığı yapmakta ve bunun önlenmesi için ayakların ılık suda bekletilmesi gerekmektedir.

Sinüzit hastalığı bir burun tıkanıklığıdır ve burunda bulunan sinüs boşluklarının çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanmaları sonucu meydana gelir. Tedavisinde doktor kontrolü gerekli olan sinüzit hastalığına, kişi tedavi görürken, doğal yollarlada önlem alabilmektedir. Bunlar; terli haldeyken soğuk rüzgarlara karşı kişinin korunması, sigara kullanmamaları, şeker oranı yüksek besinlerden kaçınılmalı, süt ve süt ürünleri çok sıcak kullanılmamalı ve krem masajları yapılmalıdır.

Koku sinirlerindeki zedelenmeler koku alma bozukluğuna sebeptir. Kişinin burnuna bir darbe alması sonucu sinirler zedelenmekte ve bunun sonucu burunda ödem oluşmaktadır. Bu ödem geçene kadar kişi koku alma sorunu çeker. Bununla birlikte beyinlerde oluşan travmalar da koku alma duyusunda bozukluklara yol açar ve bu durum kişide koku alabilme yeteneğinin tamamen kaybına neden olabilir.

Romatizma, tansiyon ilaçları ve bazı antibiyotikler burunda koku alma yeteneğinin kaybına yol açabilmektedir. Bunların kullanımı durdurulduktan sonra kişi koku alma duyusunu tekrar kazanabilmektedir.

Nezle ve grip gibi burun hastalıkları koku alma yeteğini kaybının en fazla karşılaşılan durumudur. Nezle hastalığının alerjik düzeyde ve sık tekrarlanması sonucu kişi koku alma yeteneğini gitgide kaybeder ve tamamen koku alamaz hale gelebilir.

Vitamin eksiklikleri, sigara kullanımı ve yaşlılık gibi nedenlerde koku alma yeteneğinin önüne geçer. Bunların dışında şeker hastaları, sarılık hastalığı bulunan kişiler ve hormonal bozukluklar koku alma yeteneğinde bozukluklara neden olur.

Kişilerin genel sağlık durumlarını iyi düzeyde tutabilmeleri için burun sağlığına önem vermeleri gerekmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...