Hepsaglik

Boğazdaki Sürekli Gıcık Hissinin Nedenleri

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Boğazdaki Sürekli Gıcık Hissinin Nedenleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Boğazda oluşan karıncalanma ve gıdıklanma olarak kendini gösteren gıcık, oldukça basit bir rahatsızlık olsa bile, uzun süre iyileşme göstermeyen durumlarda boğazda iltihap oluşmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda uyku problemi oluşumu da sağlayabilecek olan boğazdaki gıcık hissinin sebebi bilinmeli ve ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Uzun süre devam eden gıcıklanma farenjit gibi inlamasyona bağlı nedenlerde olabilir.

Susuz Kalmanın Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Gün içerisinde iş koşturması veya ev işleri telaşı derken pek çok kişi ihtiyaç duyduğu suyu içememekte ve bu sebeple susuz kalabilmektedir. Boğazda yer alan hassas dokuların korunmasını sağlayacak oranda mukus sıvısının salgılanamaması, boğazda kuruluk ve gıcık hissi oluşturabilmektedir. Bunların yanı sıra kuru havalar, antidepresan ilaçlar ve kafeinin yüksek miktarda tüketilmesi de boğazda kuruluk oluşturabilmektedir. Bu kuruluğu önlemek için düzenli ve yeterli miktarda su tüketilmelidir. Elinin altında bir şişe bulundurmak ve akla geldikçe su içmek, gıcık hissini ortadan kaldıracak ve yenilenmesine engel olacaktır.

Boğazdaki Sürekli Gıcık Hissinin Nedenleri, neden boğaz gıcığı olur, alerji kaynaklı gıcık, boğaz iltihapları, susuz kalmanın zararları

       

Boğazın Tahriş Olması Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Özellikle sigara ve benzeri tütün ürünlerinin tüketilmesi ile oluşabilen boğazların tahriş olması, geçmek bilmeyen öksürüklere ve gıcıklara sebep olmaktadır. Aynı zamanda ses tellerinin fazla yorulması, toza dumana maruz kalmak ve çok öksürmek de boğazı tahriş etmekte ve bunun sonucundan sürekli gıcık hissi oluşturabilmektedir.

Boğazdaki İltihap Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Virüslerin veya bakterilerin sebep olduğu ve yutak bölgesinde oluşan iltihap sürekli gıcık hissi oluşmasına neden olabilir. Özellikle soğuk algınlığı (nezle) gibi viral enfeksiyonlar veya bakteriyel enfeksiyonlar (akut tonsillit gibi) durumlarında sıklıkla karşımıza çıkan bu durum, genellikle farenks üzerinde çoğalan virüslerle (%80 viral) ortaya çıkar ve boğazda karıncalanma ve gıcıklık hissine yol açarlar.

Alerji Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

En sık rastlanılan alerji türü olan polen alerjisi, öksürüğe ve gıcığa neden olabilmektedir. Polen alerjisi dışında bazı besinlere karşı da alerji oluşabilmektedir. Bu besini saptayabilmek için yenilen içilen her şey dikkate alınmalı ve bu sayede alerji duyulan besin tespit edilmelidir.

Psikolojik Sebepler Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Sürekli olarak boğaz temizleme takıntısı da boğazda tahriş oluşmasına sebep olduğundan dolayı sürekli gıcık hissi oluşturmaktadır. Tamamen psikolojik olarak boğaz temizleme takıntısı, herhangi bir dış sebep olmadan tamamen psikolojik olarak tekrarlanmakta ve bu durum da boğazdaki tahribatın artmasına sebep olmaktadır.

Geniz akıntısı

sinüzit

Geniz akıntısı gıcıklanmaya neden sebeplerin en başında gelir. Özellik sinüzit gibi gibi hastalıklar sinüslerin dolmasına neden olur. Bu akıntı ise özel anatomik yollarla genize doğru ilerler. Bu da zamanla gıcıklık hissi oluşturur ve kişi sürekli boğazı temizleme ihtiyacı duyar. Geniz akıntısı tıbbi olarak post-nasal akıntı olarak da tarif edilir. Sinüzitin tedavi edilmesi ise bu durumu ortadan kaldırır.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir