Pazartesi, Mayıs 25, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Kulak-Burun-Boğaz Rahatsızlıkları Boğazdaki Sürekli Gıcık Hissinin Nedenleri

Boğazdaki Sürekli Gıcık Hissinin Nedenleri

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Boğazda oluşan karıncalanma ve gıdıklanma olarak kendini gösteren gıcık, oldukça basit bir rahatsızlık olsa bile, uzun süre iyileşme göstermeyen durumlarda boğazda iltihap oluşmasına sebep olabilmektedir. Aynı zamanda uyku problemi oluşumu da sağlayabilecek olan boğazdaki gıcık hissinin sebebi bilinmeli ve ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Uzun süre devam eden gıcıklanma farenjit gibi inlamasyona bağlı nedenlerde olabilir.

Susuz Kalmanın Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Gün içerisinde iş koşturması veya ev işleri telaşı derken pek çok kişi ihtiyaç duyduğu suyu içememekte ve bu sebeple susuz kalabilmektedir. Boğazda yer alan hassas dokuların korunmasını sağlayacak oranda mukus sıvısının salgılanamaması, boğazda kuruluk ve gıcık hissi oluşturabilmektedir. Bunların yanı sıra kuru havalar, antidepresan ilaçlar ve kafeinin yüksek miktarda tüketilmesi de boğazda kuruluk oluşturabilmektedir. Bu kuruluğu önlemek için düzenli ve yeterli miktarda su tüketilmelidir. Elinin altında bir şişe bulundurmak ve akla geldikçe su içmek, gıcık hissini ortadan kaldıracak ve yenilenmesine engel olacaktır.

Boğazdaki Sürekli Gıcık Hissinin Nedenleri, neden boğaz gıcığı olur, alerji kaynaklı gıcık, boğaz iltihapları, susuz kalmanın zararları

Boğazın Tahriş Olması Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Özellikle sigara ve benzeri tütün ürünlerinin tüketilmesi ile oluşabilen boğazların tahriş olması, geçmek bilmeyen öksürüklere ve gıcıklara sebep olmaktadır. Aynı zamanda ses tellerinin fazla yorulması, toza dumana maruz kalmak ve çok öksürmek de boğazı tahriş etmekte ve bunun sonucundan sürekli gıcık hissi oluşturabilmektedir.

Boğazdaki İltihap Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Virüslerin veya bakterilerin sebep olduğu ve yutak bölgesinde oluşan iltihap sürekli gıcık hissi oluşmasına neden olabilir. Özellikle soğuk algınlığı (nezle) gibi viral enfeksiyonlar veya bakteriyel enfeksiyonlar (akut tonsillit gibi) durumlarında sıklıkla karşımıza çıkan bu durum, genellikle farenks üzerinde çoğalan virüslerle (%80 viral) ortaya çıkar ve boğazda karıncalanma ve gıcıklık hissine yol açarlar.

Alerji Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

En sık rastlanılan alerji türü olan polen alerjisi, öksürüğe ve gıcığa neden olabilmektedir. Polen alerjisi dışında bazı besinlere karşı da alerji oluşabilmektedir. Bu besini saptayabilmek için yenilen içilen her şey dikkate alınmalı ve bu sayede alerji duyulan besin tespit edilmelidir.

Psikolojik Sebepler Sonucunda Oluşabilecek Gıcık

Sürekli olarak boğaz temizleme takıntısı da boğazda tahriş oluşmasına sebep olduğundan dolayı sürekli gıcık hissi oluşturmaktadır. Tamamen psikolojik olarak boğaz temizleme takıntısı, herhangi bir dış sebep olmadan tamamen psikolojik olarak tekrarlanmakta ve bu durum da boğazdaki tahribatın artmasına sebep olmaktadır.

Geniz akıntısı

sinüzit

Geniz akıntısı gıcıklanmaya neden sebeplerin en başında gelir. Özellik sinüzit gibi gibi hastalıklar sinüslerin dolmasına neden olur. Bu akıntı ise özel anatomik yollarla genize doğru ilerler. Bu da zamanla gıcıklık hissi oluşturur ve kişi sürekli boğazı temizleme ihtiyacı duyar. Geniz akıntısı tıbbi olarak post-nasal akıntı olarak da tarif edilir. Sinüzitin tedavi edilmesi ise bu durumu ortadan kaldırır.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...