Ağustos, 2022
Ana SayfaHastalıklarBöbrek HastalıklarıBöbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Böbreğin Fonksiyonları ve Böbrek Yetmezliğinin Ortaya Çıkış Nedenleri

Böbrek yetmezliği böbreklerimizin temel işlevlerini kaybetmesi ile ortaya çıkan klinik bir tablo olarak tanımlanabilir. Bilinen en yaygın fonksiyonu idrar oluşturma ve metabolitleri süzme özelliği olmakla beraber bunun yanı sıra böbreklerimizin birçok hayati fonksiyonumuz üzerinde de söz sahibi olduğu söylenebilir. Bunların başında sıvı elektrolit dediğimiz minerallerin vücuttaki yoğunluğunun ayarlanması gelir. Kalsiyum fosfor metabolizması, soydum – potasyum dengelenmesi gibi işlemlerin başındadır. Vücudumuzun fazla suyunu idrar oluşturmak sureti ile böbreklerimiz atar.

Böbrekten vücudumuzun sıvı yükünü ve tansiyon kontrolünü sağlayan hormonlar salgılanır. Bu vücudumuz için oldukça önemli bir fonksiyondur. İlaç gibi toksik maddelerin atılımı börekler üzerinden yapılır. Böbreklerin hormonal fonksiyonları bu bağlamda oldukça önemlidir ve bunların başında kan yapımını uyarma özelliği gelir. Vücudumuz kansız kaldığı zaman böbreklerimiz bunu algılar ve kemik iliğine kan yapılması yönünde uyarıda bulunur. Bunun yanı sıra yine kemik metabolizması ile ilgili çok önemli bir madde olan D vitamininin aktif hale gelmesi yine böbrekler aracılığı ile olmaktadır. Bütün bu saydığımız işlevlerin düzgün bir şekilde yürümesi vücudumuzun temel fonksiyonlarının ve tüm organ sistemlerinin düzgün işlemesini sağlayacaktır. Söz konusu işlevleri üzerinde meydana gelecek aksaklıklar bu işlevlerin ve organ sistemlerinin kaybıyla ortaya çıkan böbrek yetmezliğine neden olacaktır.

greg_kidney

Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri

Böbrek yetmezliğinin belirtileri böbreğin süzme faaliyetlerinin zamana bağlı olarak yitirilmesi ve bunun neticesinde sıvı elektrolit mineral dengesinin bozulması, yine böbreğin faaliyetlerinden olan hormon ve metabolizma ile ilgili dengelerin bozulması ile ortaya çıkar. Genellikle kronik hastalıkların seyrinde meydana gelir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şeker hastalıkları
  • Böbrek iltihapları
  • Kistik hastalıklar
  • Genetik hastalıklar
  • Yüksek tansiyonun böbreğe bıraktığı hasarlar

Böbrek yetmezlikleri yeni doğan grubundan ileri yaş grubuna kadar tüm yaş aralıklarında görülebilir. Yaş gruplarında farklı sebeplerden dolayı görülebilmektedir. Kadın ve erkek olarak bakıldığında hastalığın cinsiyet üzerinde baskın olduğu bir durum söz konusu değildir. Bu anlamda böbrek yetmezliği eşit sıklıkta görülen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle yüksek tansiyon ve şeker hastalıkları böbrek yetmezliğinin oluşmasındaki ana nedenlerin başında gelmektedir. Özellikle tansiyon ve şeker kontrolü düzgün sağlanamayan hastalarda böbrek faaliyetlerinin yitimi daha erken evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bu hastaların takiplerini düzenli bir şekilde yaptırmaları, sıvı diyet kontrollerine, tuz kısıtlamalarına uymaları uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Böbrek Yetmezliği Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhiste ilk önce labaratuvar testlerine başvurulur. Kan analizlerinde ürenin yüksek oranlarda seyretmesi böbrek yetmezliğinin varlığını düşünmek için yeterli bir sebeptir. Bunun dışında ürik asit, kalsiyum fosfor metabolizmasına, kansızlığa bakılır.

Bunlar dışında görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Burada radyolojik filmlerin çekilmesi söz konusu olduğu gibi ultrason ile böbreklerin görüntülenmesi yapılır. Burada böbrek boyutları böbrek görünümü, yapısal bozukluklar değerlendirilir. Bunlar dışında böbreklerin faaliyetlerinin değerlendirilmesi söz konusu olabilir. Kimyasal maddeler ile görüntülenme esasına dayanan bu yöntem mevcut rahatsızlığın belirlenmesinde oldukça etkilidir.

Böbrek Yetmezliği İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Böbrek yetmezliğinin uzun soluklu bir süreç olması ciddi bir nefroloji takibi gerektirir [Nefroloji: Böbreklerin sağlığı ile ilgilenen iç hastalıklarına bağlı bir bilim dalı]

 Burada böbrek yetmezliğine sebep olan hastalıkların çok iyi tedavi edilmesi böbrek yetmezliğinin son safhalarına ulaşmasını geciktirir. Bu yüzden şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıkların kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi gerekir.  Bu anlamda hasta bazında ilaç uygulamalarının varlığı söz konusudur. İlaç uygulamalarının beraberinde diyet programlarına da başvurulabilir. Diyet programlarının uygulanmasında ki amaç, hasta bazlı olmakla beraber tansiyon kontrolüne yöneliktir.

Diyaliz Uygulamasına Ne Zaman Başvurulur?

Böbrek yetmezliği son evreye ulaştığında ki bu durum böbreğin süzme işlevinin %15 gibi oranlara düştüğü evre olarak kabul edilir ve diyaliz tedavisine başvurulur. Diyaliz tedavisi periton diyalizi ve Hemodiyaliz olmak üzere iki şekilde yapılır. Bu tedaviler böbrek nakli oluncaya kadar ömür boyu sürmesi gereken tedavilerdir.

dialysis-clinic-720

Böbrek yetmezliğin getirdiği rahatsızlıkların giderilmesinde, vücutta biriken toksik maddelerin atılması için mutlak suretle yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemlerden Hemodiyaliz genellikle kanın makineye alınıp belirli filtrelerden geçirilip toksik maddelerin atılıp eksik olan maddelerin yerine konması esasına dayanarak yapılır. Periton diyalizi karın boşluğuna konulan bir kateter yardımıyla buraya bırakılacak sıvıların belli sürelerle bekletilip geri alınması ve bu sayede toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması temeline dayanır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...