Hepsaglik

Böbrek Taşı Hastalığı

Böbrek Taşı Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

böbrek hastalıkları

böbrek hastalıkları

Böbrek Taşı Hastalığı

Son yılların en bilinen ve çektirdiği sancılarla ünlü olan böbrek taşı hastalığı, dikkat edildiği takdirde oluşumları engellenebilir. Böbrek taşı, kalsiyum, ürik asit gibi maddelerin idrar içerisinde normalin üzerinde miktarda bulunmasının sonucu olarak ortaya çıkan kristallerin büyüyerek oluşturdukları yapıdır. Zamanla idrar yolu aracılığıyla atılabilir ya da cerrahi müdahale ile alınabilir.

Böbrek Taşı Hastalığının Belirtileri?

En bilinen belirtileri yan ağrılardır. Bu ağrılar şiddetli olabileceği gibi dayanılabilir az şiddette de olabilir. Taşın idrar kanalına girmesiyle oluşan sancılar ise çok daha fazladır. Bu ağrıların şiddeti azalıp artabilir. Ayrıca idrar yolunda yanmalar ve kanamalarda belirti oluşturmaktadır. İdrardaki kanamalar her zaman gözle görülebilir cinsten olmayabilir. Fakat böbrek taşı olan hastaların çoğunda bu kanamalara rastlanır. Bu belirtileri yaşayanların acil olarak doktora görünmeleri tavsiyeler arasında yer almaktadır.

Böbrek Taşı Hastalığının Tedavisi?

Bu hastalığın tedavisi hastaya bağlı olarak değişmektedir. Taşın boyutunun da etkili olduğu tedavi sürecinde genel olarak teknolojiden de yararlanarak müdahale edilir. 2cm den küçük taşların taş kırma yöntemiyle yok edilmektedir. Fakat daha büyük taşlar için ise aktif tedavi uygulanmak gerekmektedir. İstisnalar dışında ağrısız gerçekleşen bu müdahaleler sonucunda böbrek taşından kurtulmak mümkündür. Bu süreç içerisinde böbreklerin dostu olan suyun bol bol tüketilmesi çok önemlidir. Böylelikle böbrek taşının idrar ile atılımı kolaylaşmış olacaktır. Bu tedavi yöntemleri birbirinden farklı olarak uygulanmaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir