Hepsaglik

Biyolojik saatlerinizi tanıyor musunuz?

Biyolojik saatlerinizi tanıyor musunuz?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

BİYOLOJİK SAATLERİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Biyolojik Saatler

Biyolojik Saatler

Vücudumuzu yeterince tanıyor muyuz sizce? Vücudumuzda ki biyolojik saatlerin yeterince farkında mıyız? Tüm bu soruların cevapları bizim kendi vücudumuzu tanınmamız yönünde bize yardımı olacak bilgilerdir. Yapacağımız günlük hayattaki aktivitelerin hepsinin vücudumuz da belli bir saati vardır. Halk arasında eşref saati veya eşref vakti denir. Biyolojik saatlerimiz tamamıyla organlarımızın faaliyetleri ile alakalıdır. Günlük faaliyetlerimizi uyumamızı, yemek yememizi veya sosyal hayatımızı belirlerken organlarımızı dikkate alarak davranmamız bizi günlük hayatta daha mutlu ve huzurlu olmamızı sağlayacaktır.

Günlük hayatımızı belirlerken organlarımızın bazı çalışma ve dinlenme saatleri vardır. Bazı faaliyet saatlerimize bakacak olursak;

Sabah saatleri; Eğer sabah saat çok erkenden uyanıyorsanız yataktan tadını çıkarta çıkarta kalkın birden ayaklanmayın. Sabahın ilerleyen saatlerinde vücutta ki organlarımız çalışmalarını hızlandırmaya başlar ve vücut sıcaklığımız artar. Bu saatler vücut için tehlikeli zaman dilimleri olabilir. Özellikle sigara, alkol kullanan veya kolesterolü yüksek olan kişiler yani vücudu yıpranmış kişiler bu saat dilimlerin de daha dikkatli olmaları gerekmekte. Sabah kalkıştan sonra 3 ile 4 saat geçmiş olan kişilerin beyinleri bu saat zirve yapar ve algılama yetenekleri hızla artış gösterir.

Öğle saatleri; Bu saatler yıllardır insanların dinlenme ve mola saatleri olmuştur. Aynı zaman da vücudumuz için de bu saatler bir moladır ve vücut kendini kısa süreliğine de olsa dinlendirmeye çalışır. Aynı zaman da bu saat dilimi vücudumuzu da besleme saatleridir. Beslenmemizi çok aksatmadan gerçekleştirmemiz vücudumuzun sindirime başlaması için gereklidir.

Akşam saatleri; İnsanların bütün günlük işlerinin yorgunluğunu en çok hissettikleri saatlerdir. Stres bu saatler de tavan yapar. Bu saatler de kavga etme ihtimalimiz en yüksek seviyelere çıkar kendimize dikkat etmemiz gerekir.

Gece saatleri; bütün günün yorgunluğunu ve stresini atmamız gereken saatlerdir.  Bütün gün yediğimiz besinlerden dolayı bağışıklık sistemimizin zirve yaptığı zaman dilimleridir. Beynimiz bu saatler de günlük yorgunluktan kaynaklanan bir uyku hormonu salgılar.    Vücdumuzun pineal bezinden salgılanan melatonin hormonu; gelişme, dinlenme ve zinde hissetmemize katkıda bulunan bir hormondur. Bu hormon yanlızca gece, yani karanlıkta salgılanır. Uyuduğumuz ortamda gece lambaları asla kullanılmamalıdır. Özellikle gelişme çağında büyümede bu hormonun da payı olduğunu göz önünde bulundurursak, çcocukları kesinlikle karanlıkta uyumaya alıştırmamız gerekir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir