Hepsaglik

Beyin Sapı Tümörleri

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Beyin Sapı Tümörleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Süngerimsi bir yapı şeklinde birleşmiş hücrelerden oluşan beyin, beyin sapı denen bölüm ile vücuda bağlanır. Beynin bir bölümü, gözler, kulaklar gibi bölümlere direkt bağlıyken, vücudun geneline giden birimlerini, beyin sapı vasıtasıyla yönetmektedir. Beyin sapı denen bölümün de, vücudun işleyişinde kontrol altında tuttuğu; açlık, susuzluk, vücut ısısı, kalbin işleyişi gibi işlevler vardır. Neredeyse hiç belirti vermeyen ve uzun zamanda ilerleyen, sinsi bir hastalık olan beyin sapı tümörleri, son derece hayati, tedavisi olmasına rağmen, başarı şansı düşük hastalıklardır. Belirgin ve çok bilinen sebepleri olmadığından, önceden tedbirleri alınamamaktadır. Özellikle 5-7 yaş arası çocuklarda tespit edilme sıklığı 20 yaşından büyük yetişkinlerde fark edilme azlığına bakılarak, çocuklar için daha büyük risk içerdiği söylenebilir.

Beyin Sapı tümörü Nedir?

Vücutta normalde bulunan, glial yani destek hücreleri, sebebi henüz net olarak bilinmeyen bir sebeple, oluşmaması gereken ve beyin sapının işlevlerini olumsuz etkileyen bir kitle oluşturmaya başlar.

 

       

 

Genellikle, hiçbir belirti vermeden, uzun zamanda yavaş yavaş oluşan bu yapı, belirti vermeye başladığında, oldukça tehlikeli ve müdahale edilmesi neredeyse imkansız bir boyuta ulaşmış olur. Bu tümörler, bulundukları yerin aşırı hassas olması nedeniyle, iyi huylu olup olmadığına bakılmaksızın, tehlikeli tümörler sınıfındadır.

Beyin Sapı tümörlerinin Belirtileri

En belirgin belirti; hiç sebep yokken, aniden ortaya çıkan, yürüme bozukluklarıdır. Kişi son derece normal bir hayat sürerken, aniden yürüme sırasında sağa ve sola yalpalamaya başlayabilir. Ardından devam eden bir şekilde, yürüme bozukluğu, yürüyememe durumuna varabilir. Beyin sapının temel işlevlerinden olan beslenme, yutamama ve çiğneyememe sebepleriyle sekteye uğrayabilir. Aniden kendini gösteren bu tümörler, çoğu zaman konuşma bozukluğu ve birden bire ortaya çıkan konuşamama durumu ile tespit edilebilir. Kişinin yemek yeme güçlüğü, beslenme düzensizlikleri de, göz ardı edilmemelidir. Bir çocuk, birden bire her şeye çarpıyor, elinde tuttuğu maddeleri birden düşürmeye başlıyorsa, genellikle sakar olduğu sanılmaktadır ancak sebebi bu tür bir hastalık olabilmektedir. Gözlerin hareketlerinin kısıtlanması, ortaya veya yukarıya bakamamak gibi belirtiler göstermesi durumunda, en yakın nöroloji doktoruna danışılmasında ve gerekli testlerin yaptırılmasında fayda vardır.

Beyin Sapı tümörü Tedavisi

Türlerine ve oluştukları yerin duruma göre, farklı sınıflara ayrılan bu tümörlerin, en yaygın ve ortak tedavi yöntemi, ameliyattır. Bazı tümörler, belirti verdiğinde ve teşhis edildiğinde, tüm beyin sapını sarmış ve ayrılması imkansız hale gelmiş olması muhtemel olduğundan, ameliyat son çare olarak kabul edilebilir. Yaygın, yani beyin sapını sarmış tümörlerin aksine, fokal tümörler, risklide olsa, cerrahi müdahale ile tedavi edilebilirler. Radyasyona son derece duyarlı bu yapı, gammaknife denen bir yöntem ile bıçak değmeden tedavi edilmeye çalışılabilir. Bazı doğal bitkisel tedaviler ile tümörlerin küçültüldüğü iddia edilse de, tıbben varlıkları ve etkileri kabul edilmemektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir