Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa Hastalıklar Beyin-Nörolojik Hastalıkları Beyin Kanaması Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

   
Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Bazı fiziksel rahatsızlıklar, kişinin rahatsızlığı olduğunu anlamasına yardımcı olan belirtileri göstermemektedir. Kimi rahatsızlıklar ise, belirti verdiğinde, çok geç kalınmış olabilmektedir. Beyin kanaması da, bu rahatsızlıklardan biridir. Son derece tehlikeli olan bu durum, erken tanı konmasını neredeyse imkansız olduğundan, belirtiler görülmeye başladığı andan itibaren, en yakın tam teşekküllü sağlık kuruluşuna, en kısa zamanda ulaşılmasını gerekli kılmaktadır. Sayılan belirtilerden hepsi birden görülmeyebilir, bir den fazlası görülmesi halinde bile, en kısa zamanda, tüm kontrollerin yapılabileceği bir sağlık kuruluşuna ulaşılması, hayati tehlikenin atlatılmasını sağlayabilir. İnatçı baş ağrıları, kesinlikle ihmal edilmemeli, mutlaka doktor kontrolü gerektirmektedir. Pek çok insan, baş ağrılarının sebebini öğrenmeye çalışırken, riskli durumu tespit edilmiştir.

Beyin Kanaması Nedir?

Anevrizma, halk arasında beyin kanaması adıyla bilinen rahatsızlığın diğer ismidir. Sanılanın aksine, beyin organı, dışarıdan kuvvetli bir darbe etkisi olmadığı takdirde, kanamamaktadır. Kanayan, beynin beslenmesini sağlayan damarlarda yaşanmaktadır.

 

Damar duvarları, yani cidarları, pek çok etken nedeniyle, yırtılabilmekte ve içinden akmakta olan kan, beynin üzerine akmaya devam etmektedir. Oldukça hassas bir organ olan beyin, herhangi bir sebeple dengesiz bozulduğunda, çalışmayı durdurmakta, bu da tüm vücut organları için hayati tehlike yaratmaktadır.

Beyin Kanamasının Belirtileri Nelerdir?

Belli bir bölgede yoğunlaşan ve hiçbir etkiye cevap vermeyen, geçmeyen baş ağrıları, en belirgin ve önceden uyarı sayılabilecek belirtidir. Bu tür bir baş ağrısının sebebi araştırılırken, riskli damarlar tespit edilebilir, beyin kanamasının önüne geçilebilir. Şiddetli ve ani kusma, kişinin öne eğilmesini engelleyecek derecede boyun ağrısı ve sertliği, bulanık veya çift görme, ani konuşma bozuklukları gibi belirtilen görüldüğünde, beyin kanaması başlamış veya başlamak üzere anlamına gelen belirtilerdir. Bunlar görüldüğü anda, hiç vakit kaybetmeden en yakın hastaneye ulaşılmalı ve sağlık ekibine detaylı bilgi verilmelidir. Yaşanan durumun, beyin kanaması olup olmadığının anlaşılması için; kişiye dilini çıkarması söylenebilir, iki kolunu birden kaldırması istenebilir, hangi günde olunduğu sorulabilir, gülümsemesi istenebilir.

Nedenleri ve Tedavisi

Beyin ve beyni besleyen damarlar, vücuttaki pek çok organdan çok daha yavaş kendini tamir edebilmektedir. İlerleyen yaş ile birlikte, bu yenileme, yavaş olmakta çıkıp, durma noktasına gelmektedir. Yaşlanma, damarların yıpranmasına ve yırtılır hale gelmesine sebep olmakta, dolayısıyla, beyin kanaması vakalarının, bir numaraları sebebi olabilmektedir. Genç yaştaki hastalarda ise yine damarlarda yaşanabilecek cidarlarda incelme veya kalınlaşma, beyin kanamasına sebep olabilmektedir. Kullanılan bazı ilaçlar, kandaki pıhtılaşma oranlarını bozarak, kanda baloncuk oluşmasına sebep olabilmekte ve bu baloncuklar beyin damarlarına ulaştığında, yıpranan cidarların yırtılması sonucu, beyin kanaması meydana gelebilmektedir. Erken teşhis için, en ufak şüphelerin bile değerlendirilmesi, mutlaka bir doktora başvurarak, testlerin yapılmasını sağlamak gerekmektedir. Bazı kimyasal ilaçlar ile beyin damarlarının zorlanmasının önüne geçilebilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...