Mayıs, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaTanıtım yazılarıBesinler Cilt Lekelerini Nasıl Etkiliyor?

Besinler Cilt Lekelerini Nasıl Etkiliyor?

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Akneler ile mücadele etmenin ne kadar yorucu ve zorlu bir süreç olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Ayrıca sivilceler bir gün sönse bile, geride uzun bir süre size kendini hatırlatacak lekeler bırakabilir!

Cilt, vücudumuzdaki en büyük organdır ve hem estetik açıdan hem de hastalık ve enfeksiyonlardan korunmak açısından son derece önemlidir. Vücudumuz gibi, cildimizin sağlığını korumak için de sağlıklı beslenmek ve doğru besinleri tüketmek önemlidir. Örneğin, antioksidanlar cilt sağlığı için çok değerlidir. Dolayısıyla, antioksidan değeri yüksek sebze ve meyveler tüketmek, hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı ve güzelliği açısından çok önemlidir.

Portakal ve kırmızı biberde bulunan C vitamini, bademde bulunan E vitamini, havuçta bulunan beta-karoten… Tüm bu besinler, hücresel hasara neden olduğu serbest radikallere karşı cildi korumak için etkili birer yardımcıdır. Antioksidan alımını arttırmanın en iyi yollarından biri ise, sebze ve meyveleri bol bol tüketmektedir. Peki, besinler, cilt sağlığı için hayati olan besin maddelerini almak için tek başına yeterli midir?

Besinler cilt güzelliğini etkiler mi?

Cildimiz de tıpkı karaciğer ve böbrek gibi bir organdır. Dolayısıyla, vücudunuza bir besin aldığınızda, bu besin maddelerinin bir kısmı da cilt hücrelerini beslemek için görevlendirilmektedir. Yani, vücudunuza giren yiyeceklerin besin değeri düşük olduğunda, cildiniz hücrelerinin yenilenmesi için ihtiyacı olan besin kaynaklarını alamaz!

Vitaminler gibi, mineraller de cilt sağlığı için hayati besinleri içerir. Ve sebze-meyve yönünden zengin bir beslenme, cilt sağlığınız için yüksek kaliteli besin kaynakları sağlamaktadır. Dolayısıyla, gün içerisinde ne yediğiniz, cilt sağlığı ve güzelliğinizde önemli bir role sahiptir.

Temiz, parlak, pürüzsüz bir cilt için kaliteli besinler tüketmeniz gerekir. Canlı cilt hücrelerinden oluşan, sıkı ve sağlıklı bir cilt olarak tanımlanan temiz cilt, sürekli olarak kaliteli besin kaynaklarına ihtiyaç duyar.

Aşırı güneş maruziyeti, melazma, akneler, aknelerden geriye kalan izler ve diğer cilt problemlerine karşı doğru beslenme, sorunların yönetimi ve önlenmesi için son derece önemlidir. Ayrıca, bu sorunların bazılarının hücresel stres nedeniyle geliştiğini unutmamanız da önemlidir.

Vücutta hormonal bir dengesizlik olduğunda veya iltihaplanma nedeniyle hücresel stres meydana geldiğinde, cilt görünümünüzün kötü görünmesi de kaçınılmazdır. Bu nedenle, doğru beslenme, cilt sağlığını riske atan ve cilt kalitesini bozan bu riskleri önlemeye yardımcı olabilir.

Örneğin; kivi gibi C vitamini kaynakları, badem gibi E vitamini kaynakları ve somon gibi omega-3 kaynakları, cilt sağlığı ve kalitesini desteklemede önemli besinlerdir.

Cilt lekelerinin oluşumunu önlemek ve mevcut lekeleri önlemek için doğru beslenme

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı, genel olarak hem vücut hem de cilt sağlığı için faydalıdır. Ancak bu, zaten sağlıklı olan cildinizin sağlığını desteklemek içindir. Cildinizin mevcut kalitesini arttırmak gibi bir hedefiniz varsa, belirli besin maddelerini içeren gıdaları tüketmeniz gerekir.

Hedefiniz cilt lekelerini önlemek ve azaltmak ise, antioksidan içeren sebze ve meyveler tüketmek yardımcı olabilir. Bu tarz bir beslenme programı uygulamak; hücre hasarına neden olan serbest radikallerle mücadele etmek, melanin üretimini teşvik etmek ve cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyerek yardımcı olabilir. Doğru beslenme ile sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini sağlamak, daha kısa sürede cilt lekelerinin azalmasına yardımcı olabilir. Peki, hangi besin maddeleri cilt lekelerini azaltmada önemlidir?

C vitamini + E vitamini

Cilt sağlığı için vazgeçilmez olan bu iki değerli vitamin; hücre hasarına neden olan serbest radikaller ile mücadele etmek ve kolajen üretimini tetiklemek için cilt sağlığına katkıda bulunduğu kanıtlanmış besin maddeleridir.

E vitamini içeriği ile avokado, vitamin içeriğinin yanı sıra; içerdiği antioksidanlar ve sağlıklı yaşlar ile hem güneş ışınlarının zararlarından koruma hem de erken yaşlanma belirtilerini önlemesi ile çok değerli bir besindir.

Ayrıca, C vitamini değeri yüksek portakal, mandalina, kivi, kırmızı biber ve limon gibi sebze ve meyveler de pürüzsüz, sağlıklı ve genç görünen bir cilde katkıda bulunabilir. Resveratrol içeriği ile kırmızı üzüm de yaşlanma karşıtı etkilere katkı sağlayabilir.

Omega 3

Omega-3 yağ asitleri; vücutta iltihaplanmayı azaltır, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi güçlendirir, cilt sıkılığını destekler. Somon gibi yağlı bağlıklar, omega-3 açısından zengin besinlerdir.

A vitamini

A vitamini ve beta-karoten, adeta doğal bir güneş koruyucu gibi hareket ettiğinden, cilt sağlığı, cilt kalitesi ve güneş lekelerinin oluşumunu önlemede çok önemlidir. Havuç, balkabağı ve tatlı patates gibi iyi beta-karoten kaynaklarını beslenme programınıza daha fazla dahil edebilirsiniz.

Çinko

Çinko ile ilgili yapılan çalışmalar, cilt sağlığında çok önemli bir mineral olduğunu kanıtlamıştır. Çinko seviyelerinin düşük olması, sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Çinko, yağ bezlerinin aktivitesine etki ederek, sivilce oluşumunu engellemede katkı sağlayabilir.

Ayrıca, hem kolajen tetiklenmesi hem de protein sentezi açısından da önemlidir. Yaraların iyileşme hızında etkili olduğu için, onarım ve leke oluşumunu önlemede de faydalı olabilir. Çinko ek olarak, hücre hasarına neden olan serbest radikaller ile mücadele etmede de önemli bir besin maddesidir.

Selenyum

Yapılan çalışmalar; selenyum düşüklüğünde sivilce, sedef ve egzama gibi cilt problemlerinin tetiklenebileceğini göstermiştir. Bu değerli mineral, sivilce ve ek olarak sivilce lekelerine neden olabilecek enflamasyon ile mücadele de önemlidir. Selenyum, özellikle kuruyemişler ve tohumlarda yüksek oranda bulunmaktadır.

Vitaminler cilt lekelerini geçirir mi?

A, C ve E vitaminlerinin cilt sağlığı ve kalitesini olumlu etkilediğinden bahsettik. Bu vitaminler, birlikte kullanıldığında cildi çevre hasarı ve güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyabilir. C vitamini kaynakları, kolajen üretimin tetiklemesi açısından da değerlidir.

Ayrıca E vitamini, zamanla ve güneş maruziyeti ile birlikte vücutta azaldığından, cilt lekeleri ile mücadelemizin doğal olarak azalabilir. Bu nedenle, E vitamini içeren gıdaları sıklıkla tüketmek önemlidir.

Vücut ve cilt sağlığı için önemli olan bir diğer vitamin de D vitaminidir. D vitamini, güneşin zararlarına karşı cildi korumasının dışında; sağlıklı hücre büyümesi ve gelişiminde de rol oynamaktadır.

Mineraller ve cilt lekeleri

Mineraller de cilt sağlığı, cilt kalitesi ve cilt lekeleri konusunda en az vitaminler kadar önemlidir. Örneğin, yeterli çinko seviyeleri, sağlıklı bir cilt hücresi döngüsünü sağlar. Eksikliğinde, ciltte pigmentasyon sorunları görülebilir. Bu da, hem cilt problemlerine neden olabilir hem de dermatit görülme riskinde artışa neden olabilir. Selenyum eksikliğinde ise, cilt kanseri riskinde bir artış olabileceği belirtilmiştir. Selenyum, vücutta eksik olduğunda cilt hücrelerinin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

Besinler, cilt lekelerini gidermede tek başına yeterli midir?

Dengeli ve sağlıklı beslenme, cilt sağlığını desteklemek açısından çok önemlidir. Bununla birlikte; derin skar izleriniz, yoğun aktif sivilceleriniz, güneş lekeleriniz gibi yardıma ihtiyaç duyan cilt problemleriniz varsa, bir dermatolog ile görüşmeye ve bir uzman desteğine ihtiyacınız olabilir. Çünkü, sadece besinler ile cilt problemlerini tedavi etmek çok zordur. Örneğin, melazma sorunu olan kişilerde besin maddeleri yetersiz kalmaktadır. Böyle bir durumda, profesyonel cilt tedavileri ve tabi ki uzman bir dermatoloğa ihtiyaç vardır. Yenilikçi teknolojiler ile geliştirilmiş ve lekeyi hedefleyen cilt tedavileri, belirli sorunları hedefleyerek lekeleri tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kaynak: https://drahucilerturgut.com/besinler-cilt-lekelerini-nasil-etkiliyor

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...