Hepsaglik

Bel Fıtığı Hastalığı

Bel Fıtığı Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

bel hastalıkları

bel hastalıkları

Bel Fıtığı Hastalığı

Her insan hayatının bir kısmında da olsa bel ağrılarından yakınmaktadır. Bunun sebebi ise insan vücudunun en fazla işlev gören bölgelerinden birisi olmasıdır. Genellikle 35-80 yaşları arası insanlarda görüldüğü bilinse de aslında her yaş grubundan insanın yaşayabileceği bir hastalıktır. Bu hastalığa yol açan birçok faktör vardır.

Bel Fıtığı Hastalığının Sebepleri?

Fazla kilolu insanlar bel fıtığı hastalığı için risk grubunda yer almaktadır. İskeletimizin en önemli yeri olan omurga tüm vücudun taşıma göreviyle sorumludur. Bu ağırlığın fazla olduğu durumlarda zarar görür ve bu hastalığın yaşanması olasılığı yükselir. Günlük yaşamda omurganın yapısını düşünmeden edilen hareketlerde tehdit oluşturmaktadır. Ağır yüklerin taşınması yine omurgaya baskı oluşturur ve disklerinde deformasyonların oluşmasına sebep olur. Sigara gibi kötü alışkanlıklarında bu oluşan deformasyonların iyileşmesi sürecinde olumsuz etkiler oluşturduğu bilinmektedir.

Bel Fıtığı Hastalığı Nasıl Önlenir?

Bu hastalığın önlemi için öncelikle her harekette omuriliğin yapısı ve sağlığı önemsenmelidir. Bilinçsizce yapılan hareketler ve taşınan ağır yükler bu hastalığa davetiye çıkarır. Masa başı işlerde ise uzun süre bel desteği almadan oturmak da aynı şekilde tehdit oluşturur. Dik durmanın ve dik oturmanın gerektiği de bilinenler arasında yer almaktadır. Bu hastalığın oluşumunun engellenmesi için düzenli spor ya da egzersiz yapmak gerekmektedir. Tüm bu uyarıların uyulmasına rağmen bel fıtığı oluşabilir. Bu durumda doktora başvurmak gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir