Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları (Pediatri) 0-12 Ay Bebeğinizle oynayabileceğiniz 5 oyun

Bebeğinizle oynayabileceğiniz 5 oyun

   

Bebeğinizin hayatı boyunca en hızlı büyüyüeceği dönem doğduktan sonraki ilk 12 aydır. Her şey onun için yenidir ve vaktinin büyük çoğunluğunu etrafı keşfederek geçirir. Yapacağınız her şey onun yeni bir şeyler öğrenmesine yardımcı olacaktır. Sizi çamaşırları asarken incelemek bile onun farklı dokuları, renkleri ve giyecekleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanında bebeğinizle oynayabileceğiniz eğitici oyunlar şunlardır:

Ce-eee !

 

Ce-eee oyunu bebeğinize uzun süreli eğlence sağlayacak kolay ve maliyetsiz bir oyundur. Küçük bebeklerde ellerinizle yüzünüzü kapatmanız durumunda, bebeğiniz sizi görmese de hala orada olduğunuzu öğrenir. Ayrıca yüzünüzü kapatmak için kumaş veya değişik nesneler de kullanabilirsiniz. Zaman içinde bebeğiniz kumaşı kendisi çekmeye çalışacaktır ve “nesnenin korunumu” anlayışı gelişecektir. Ayrıca odadan çıkıp kapıyı kapatarak aniden açabilir, bu oyunu bu şekilde de oynayabilirsiniz. Eğlenceli yüzler ve sesler de bu oyunu daha zevkli hale getirebilir.

Maymun Nereye Gitti?

 

Bu oyunu herhangi bir nesneyle oynayabilirsiniz. İlla maymun olmak zorunda değildir. Oyuncağı alın ve bebeğinize gösterin. Daha sonra oyuncağın üstünü bir şeyle örtün. Daha sonra oyuncağı bulmaya çalışır gibi yapın. Bu oyun da bebeğinize nesnenin korunumunu öğretecektir. Bebeğiniz büyüdükçe nesnelerin görünmese dahi var olabildiklerini anlayacaktır. Özellikle emeklemeye başladığında nesneyi kendisinin almasına teşvik edebilirsiniz.

Duyularla Oyun

 

Bu oyunu kendiniz değiştirerek oynayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey muffin kek yapmak için kullandığınız kalıplardır. Pinpon topu, taş, makarna daneleri bulaşık süngeri ve plastik kaşık gibi nesneleri bu boşluklara atarak ve yerlerini değiştirerek oyun oynayabilirsiniz. Bebeğiniz bu nesnelere dokunmaktan kesinlikle zevk alacaktır (bebeğinizi bu nesnelerle yalnız bırakmayın).

Su Sıçratma Zamanı!

 

Bu oyun bebek desteksiz bir şekilde oturabildiğinde oynanabilir. Ancak daha küçük bebeklerde banyoda oynamak için de uygundur. Öncelikle bu oyun için suyu rahatlıkla seçebileceğiniz bir ortam seçiniz. Banyo veya çocuk havuzu bunun için uygundur. Suyun içine küçük kaplar veya plastik bardaklar koyun. Bebeğinize bardakları doldurmayı ve sıçratmayı öğretin. Suyun yeterince ılık olduğundan emin olun. Bebeğinizin üşümesine veya aşırı sıcak suya maruz kalmasına izin vermeyin. Bahçe havuzunda oynamak için doğrudan güneşin olmadığı saatleri tercih edin.

Hisset!

 

Bebekler yeni şeyler keşfetmeyi sever. Bu oyun bebeklerin dokunma duygularıyla ilgilidir. Farklı dokulara sahip nesneler seçin. Tüylü, ipekli kumaşlar, sünger gibi farklı parçalar alın. Örneğin ipeğe dokunurken yumuşak olduğunu, tüylü kumaşa dokunurken tüylü olduğunu söyleyin. Bebeğiniz zaman içerisinde bu kelimelerin anlamlarını öğrenecektir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...