Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyBebeğinizle oynayabileceğiniz 5 oyun

Bebeğinizle oynayabileceğiniz 5 oyun

Bebeğinizin hayatı boyunca en hızlı büyüyüeceği dönem doğduktan sonraki ilk 12 aydır. Her şey onun için yenidir ve vaktinin büyük çoğunluğunu etrafı keşfederek geçirir. Yapacağınız her şey onun yeni bir şeyler öğrenmesine yardımcı olacaktır. Sizi çamaşırları asarken incelemek bile onun farklı dokuları, renkleri ve giyecekleri öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Bunun yanında bebeğinizle oynayabileceğiniz eğitici oyunlar şunlardır:

Ce-eee !

 

Ce-eee oyunu bebeğinize uzun süreli eğlence sağlayacak kolay ve maliyetsiz bir oyundur. Küçük bebeklerde ellerinizle yüzünüzü kapatmanız durumunda, bebeğiniz sizi görmese de hala orada olduğunuzu öğrenir. Ayrıca yüzünüzü kapatmak için kumaş veya değişik nesneler de kullanabilirsiniz. Zaman içinde bebeğiniz kumaşı kendisi çekmeye çalışacaktır ve “nesnenin korunumu” anlayışı gelişecektir. Ayrıca odadan çıkıp kapıyı kapatarak aniden açabilir, bu oyunu bu şekilde de oynayabilirsiniz. Eğlenceli yüzler ve sesler de bu oyunu daha zevkli hale getirebilir.

Maymun Nereye Gitti?

 

Bu oyunu herhangi bir nesneyle oynayabilirsiniz. İlla maymun olmak zorunda değildir. Oyuncağı alın ve bebeğinize gösterin. Daha sonra oyuncağın üstünü bir şeyle örtün. Daha sonra oyuncağı bulmaya çalışır gibi yapın. Bu oyun da bebeğinize nesnenin korunumunu öğretecektir. Bebeğiniz büyüdükçe nesnelerin görünmese dahi var olabildiklerini anlayacaktır. Özellikle emeklemeye başladığında nesneyi kendisinin almasına teşvik edebilirsiniz.

Duyularla Oyun

 

Bu oyunu kendiniz değiştirerek oynayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey muffin kek yapmak için kullandığınız kalıplardır. Pinpon topu, taş, makarna daneleri bulaşık süngeri ve plastik kaşık gibi nesneleri bu boşluklara atarak ve yerlerini değiştirerek oyun oynayabilirsiniz. Bebeğiniz bu nesnelere dokunmaktan kesinlikle zevk alacaktır (bebeğinizi bu nesnelerle yalnız bırakmayın).

Su Sıçratma Zamanı!

 

Bu oyun bebek desteksiz bir şekilde oturabildiğinde oynanabilir. Ancak daha küçük bebeklerde banyoda oynamak için de uygundur. Öncelikle bu oyun için suyu rahatlıkla seçebileceğiniz bir ortam seçiniz. Banyo veya çocuk havuzu bunun için uygundur. Suyun içine küçük kaplar veya plastik bardaklar koyun. Bebeğinize bardakları doldurmayı ve sıçratmayı öğretin. Suyun yeterince ılık olduğundan emin olun. Bebeğinizin üşümesine veya aşırı sıcak suya maruz kalmasına izin vermeyin. Bahçe havuzunda oynamak için doğrudan güneşin olmadığı saatleri tercih edin.

Hisset!

 

Bebekler yeni şeyler keşfetmeyi sever. Bu oyun bebeklerin dokunma duygularıyla ilgilidir. Farklı dokulara sahip nesneler seçin. Tüylü, ipekli kumaşlar, sünger gibi farklı parçalar alın. Örneğin ipeğe dokunurken yumuşak olduğunu, tüylü kumaşa dokunurken tüylü olduğunu söyleyin. Bebeğiniz zaman içerisinde bu kelimelerin anlamlarını öğrenecektir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...