Pazar, Nisan 5, 2020
Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları (Pediatri) 0-12 Ay Bebeğinizi mama ile beslerken bunları yapmayın!

Bebeğinizi mama ile beslerken bunları yapmayın!

   

Bebeğinizi mama ile beslerken yapmamanız şeyler

 

Özellikle zorlu geçen emzirme döneminden sonra bebeği mamayla beslemek anneler için stresli bir döneme işaret eder. Mamanın sağlıklı ve güvenli bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. İşte bebeğinizi mamayla beslerken yapmamanız gereken 8 davranış:

Mamayı mikrodalgayla ısıtmayın

 

Bebeğinizin mamasını herhangi bir şekilde mikrodalga fırına koymayınız. Mikrodalga fırınlar genel sağlık yönünden bebeğiniz ve sizin için tehlikelidir. Bunun yanı sıra mikrodalga fırın sütü doğru bir şekilde ısıtmaz ve sütte “sıcak bölgeler” oluşturur. Bu da bebeğinizin ağzının yanmasına neden olabilir.

Hazırlama tarifini asla değiştirmeyin

 

Aldığınız mamaların üzerinde nasıl hazırlanacağı açık bir şekilde yazmaktadır. Mama hazırlarken bu yönergeye tam olarak uymanız gerekir. Hazırlama prosedürü marka ve ürüne göre değişebilir. Bu nedenle kullanmadan önce hazırlama talimatlarını mutlaka okuyunuz.

Eğer mamaya çok fazla su koyarsanız bebeğiniz yeterince besin alamaz. Çok az su koyarsanız ise bebeğiniz susuz kalabilir. Bu nedenle hazırlama talimatına tam olarak uyunuz. Ancak doktorunuz mamayı başka bir şekilde hazırlamanızı önerdiyse bu önerileri dinleyiniz.

Bebeğinizin mamasına herhangi başka bir yiyecek karıştırmayınız. Bebek pirinci, mısır gevreği ve diğer katı yiyecekler asla biberona konulmamalıdır.

Mamayı hazırlamak için maden suyu kullanmayın

 

Maden suyu karbonatlı sudur ve bebeğinize zarar verebilecek yüksek düzeyde mineral içeriğine sahiptir. Bazı maden sularında bebekler için önerilen günlük sodyumdan daha fazla sodyum bulunmaktadır. Ayrıca maden suları bebeğinizin böbrekleri için zararlı olan yüksek kalsiyum düzeyine sahiptir. Mamayı hazırlarken yalnızca normal suyu kaynatarak bakterilerin ölmesini sağlayınız. Mamayı hazırlamadan önce suyun ılımasını bekleyiniz.

Mamaları uzun süre saklamayın

 

Biberonlarda bakteriler kolaylıkla üreyebilir. Özellikle bebeğinizin salyasındaki bakteriler biberonda kolaylıkla çoğalır. Bebeğiniz biberonu tam olarak bitirmediyse, Dünya Sağlık Örgütü mamasının 2 saatten fazla bekletilmemesini önermektedir.

Bebeğinizi aşırı beslemekten kaçının

 

Bebeğiniz kendi açlık-tokluk hissini anlayabilir. Bu nedenle daha fazla yemek istemiyorsa ısrar etmeyin. Bebeğinizin her öğünde bir biberonu bitirmesi gibi bir kural yoktur.

Bebeğinizin biberonla uyumasına izin vermeyin

 

Bebeğinizin biberonla uyuması boğulma riskini ortaya çıkarır. Bebek ağzında biberonla uyuduğunda süt ağzına doğru akmaya devam eder ve ağzında birikir. Bu durum diş çürümelerine yol açar. Bu nedenle bebeğinizin geceleri biberonla uyumasına izin vermeyiniz.

Bebeğinizin kendi kendine yemesine izin vermeyin

 

Bebeğinizi biberonla tek başına bırakmayınız. Bu boğulma tehlikesini ortaya çıkarır.

Biberon ısıtıcıyı 10 dakikadan fazla kullanmayın

 

Biberon ısıtıcılar termostatlıdır ve 10 dakika sonra ısıyı keser. Sizin kullandığınız ürün ısıyı kendiliğinden kesmiyorsa 10. Dakikada ısıyı kesiniz. Biberonun ısıtıcıda 10 dakikadan fazla kalması bakterilerin üremesine yol açar ve bebeğiniz ishal olabilir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...