Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyBebeğinizi mama ile beslerken bunları yapmayın!

Bebeğinizi mama ile beslerken bunları yapmayın!

Bebeğinizi mama ile beslerken yapmamanız şeyler

 

Özellikle zorlu geçen emzirme döneminden sonra bebeği mamayla beslemek anneler için stresli bir döneme işaret eder. Mamanın sağlıklı ve güvenli bir şekilde hazırlanması çok önemlidir. İşte bebeğinizi mamayla beslerken yapmamanız gereken 8 davranış:

Mamayı mikrodalgayla ısıtmayın

 

Bebeğinizin mamasını herhangi bir şekilde mikrodalga fırına koymayınız. Mikrodalga fırınlar genel sağlık yönünden bebeğiniz ve sizin için tehlikelidir. Bunun yanı sıra mikrodalga fırın sütü doğru bir şekilde ısıtmaz ve sütte “sıcak bölgeler” oluşturur. Bu da bebeğinizin ağzının yanmasına neden olabilir.

Hazırlama tarifini asla değiştirmeyin

 

Aldığınız mamaların üzerinde nasıl hazırlanacağı açık bir şekilde yazmaktadır. Mama hazırlarken bu yönergeye tam olarak uymanız gerekir. Hazırlama prosedürü marka ve ürüne göre değişebilir. Bu nedenle kullanmadan önce hazırlama talimatlarını mutlaka okuyunuz.

Eğer mamaya çok fazla su koyarsanız bebeğiniz yeterince besin alamaz. Çok az su koyarsanız ise bebeğiniz susuz kalabilir. Bu nedenle hazırlama talimatına tam olarak uyunuz. Ancak doktorunuz mamayı başka bir şekilde hazırlamanızı önerdiyse bu önerileri dinleyiniz.

Bebeğinizin mamasına herhangi başka bir yiyecek karıştırmayınız. Bebek pirinci, mısır gevreği ve diğer katı yiyecekler asla biberona konulmamalıdır.

Mamayı hazırlamak için maden suyu kullanmayın

 

Maden suyu karbonatlı sudur ve bebeğinize zarar verebilecek yüksek düzeyde mineral içeriğine sahiptir. Bazı maden sularında bebekler için önerilen günlük sodyumdan daha fazla sodyum bulunmaktadır. Ayrıca maden suları bebeğinizin böbrekleri için zararlı olan yüksek kalsiyum düzeyine sahiptir. Mamayı hazırlarken yalnızca normal suyu kaynatarak bakterilerin ölmesini sağlayınız. Mamayı hazırlamadan önce suyun ılımasını bekleyiniz.

Mamaları uzun süre saklamayın

 

Biberonlarda bakteriler kolaylıkla üreyebilir. Özellikle bebeğinizin salyasındaki bakteriler biberonda kolaylıkla çoğalır. Bebeğiniz biberonu tam olarak bitirmediyse, Dünya Sağlık Örgütü mamasının 2 saatten fazla bekletilmemesini önermektedir.

Bebeğinizi aşırı beslemekten kaçının

 

Bebeğiniz kendi açlık-tokluk hissini anlayabilir. Bu nedenle daha fazla yemek istemiyorsa ısrar etmeyin. Bebeğinizin her öğünde bir biberonu bitirmesi gibi bir kural yoktur.

Bebeğinizin biberonla uyumasına izin vermeyin

 

Bebeğinizin biberonla uyuması boğulma riskini ortaya çıkarır. Bebek ağzında biberonla uyuduğunda süt ağzına doğru akmaya devam eder ve ağzında birikir. Bu durum diş çürümelerine yol açar. Bu nedenle bebeğinizin geceleri biberonla uyumasına izin vermeyiniz.

Bebeğinizin kendi kendine yemesine izin vermeyin

 

Bebeğinizi biberonla tek başına bırakmayınız. Bu boğulma tehlikesini ortaya çıkarır.

Biberon ısıtıcıyı 10 dakikadan fazla kullanmayın

 

Biberon ısıtıcılar termostatlıdır ve 10 dakika sonra ısıyı keser. Sizin kullandığınız ürün ısıyı kendiliğinden kesmiyorsa 10. Dakikada ısıyı kesiniz. Biberonun ısıtıcıda 10 dakikadan fazla kalması bakterilerin üremesine yol açar ve bebeğiniz ishal olabilir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...