Çarşamba, Mayıs 27, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları (Pediatri) 0-12 Ay Bebeğimin Rahat Uyuması İçin Ne Yapmalıyım?

Bebeğimin Rahat Uyuması İçin Ne Yapmalıyım?

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Bebekler dünyaya gözlerini açtıkları dönemde gece ve gündüz kavramlarını bilmezler. Ne zaman uyanık kalacağını ve ne zaman uyuyacağını ona öğretecek olan yine anneleridir. Yeni doğan bebekler genellikle günün çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Ama ilerleyen zamanlarda bebeklerin uyku düzenleri değişir ve kimi bebekler uyuma problemiyle karşı karşıya kalır. Anne olmanın gerçekten zor olduğunu bebeği uyutamayınca anlayan anneler kadar babalar da vardır. Böyle zor zamanlarda size destek olan bir eşiniz varsa işiniz kolaylaşır.

“Şimdi bebeğimin rahat uyuması için ne yapmalıyım?” diyen anneler; iyi bir uyku için bazen bir duşa ihtiyaç duyarız ya işte bebekler de tıpkı bizim gibi bazen buna ihtiyaç duyarlar. O yüzden bebeğinizi yatırmadan önce ılık bir suyla duş aldırırsanız uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğinizi yatırırken mutlaka üzerindeki elbiseleri çıkarıp, yumuşak ince kumaştan pijamalar giydirmelisiniz. Ayrıca kesinlikle kalın battaniyelere sarmamalısınız. Bunun yerine oda ısısını korumanız daha yararlı olur. Bu şekilde bebeğiniz terlemez ve mışıl mışıl uyur.

Yatma zamanı geldiğinde mutlaka lambaları söndürmelisiniz. Bebeğinizin gece gündüz kavramının oluşması uykusunu düzene sokar. Böyle durumlarda ”Bebeğimin rahat uyuması için her şeyi yaparım” diyen annelere çok iş düşüyor.

Bebeğinizi yatırmadan önce mutlaka altını değiştirmeli ve karnını doyurmalısınız. Böylece rutin işleri yaptıktan sonra uyuması gerektiğini anlar ve bu düzende büyümeye devam eder. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...