Aralık, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyBebeğimin Rahat Uyuması İçin Ne Yapmalıyım?

Bebeğimin Rahat Uyuması İçin Ne Yapmalıyım?

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Bebekler dünyaya gözlerini açtıkları dönemde gece ve gündüz kavramlarını bilmezler. Ne zaman uyanık kalacağını ve ne zaman uyuyacağını ona öğretecek olan yine anneleridir. Yeni doğan bebekler genellikle günün çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Ama ilerleyen zamanlarda bebeklerin uyku düzenleri değişir ve kimi bebekler uyuma problemiyle karşı karşıya kalır. Anne olmanın gerçekten zor olduğunu bebeği uyutamayınca anlayan anneler kadar babalar da vardır. Böyle zor zamanlarda size destek olan bir eşiniz varsa işiniz kolaylaşır.

“Şimdi bebeğimin rahat uyuması için ne yapmalıyım?” diyen anneler; iyi bir uyku için bazen bir duşa ihtiyaç duyarız ya işte bebekler de tıpkı bizim gibi bazen buna ihtiyaç duyarlar. O yüzden bebeğinizi yatırmadan önce ılık bir suyla duş aldırırsanız uykuya dalmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Bebeğinizi yatırırken mutlaka üzerindeki elbiseleri çıkarıp, yumuşak ince kumaştan pijamalar giydirmelisiniz. Ayrıca kesinlikle kalın battaniyelere sarmamalısınız. Bunun yerine oda ısısını korumanız daha yararlı olur. Bu şekilde bebeğiniz terlemez ve mışıl mışıl uyur.

Yatma zamanı geldiğinde mutlaka lambaları söndürmelisiniz. Bebeğinizin gece gündüz kavramının oluşması uykusunu düzene sokar. Böyle durumlarda ”Bebeğimin rahat uyuması için her şeyi yaparım” diyen annelere çok iş düşüyor.

Bebeğinizi yatırmadan önce mutlaka altını değiştirmeli ve karnını doyurmalısınız. Böylece rutin işleri yaptıktan sonra uyuması gerektiğini anlar ve bu düzende büyümeye devam eder. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...