Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyBebeğimi yeterince besleyebiliyor muyum? Nasıl anlarım?

Bebeğimi yeterince besleyebiliyor muyum? Nasıl anlarım?

Bebeğimin yeterince besleyebiliyor muyum?

Bu emziren annelerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Çoğu durumda annenin bebeğe yetecek kadar sütü olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu yeterli olmayabilir. Müdahale edilmediğinde bebekte susuzluk ve büyüme geriliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Bebeğininiz yeterince besleniyor olduğunun işaretleri şunlardır:

 • Bebeğin sütü boşaltması nedeniyle emzirmeden sonra göğüslerde hafifleme hissi oluşur.
 • Emzirmeden sonra bebek rahat ve tok görünür.
 • Doğumdaki kilosuna ulaştıktan sonra bebek hızla kilo almaya başlar (bebekler çoğunlukla doğumdan sonra başlangıç kilosunun yaklaşık %5-9’unu kaybeder ve iki hafta içinde doğumdaki kilosuna geri döner). İlk ay içerisinde bebek haftada 150-300 gram, ikinci ay içerisinde haftada 300-450 gram kilo almalıdır.
 • İlk günlerde bebeğiniz kalın ve değerli bir süt olan kolostrum alırken günde yalnızca bir veya iki bez değiştirmeniz gerekebilir. Sütünüz değişmeye başladığında günde 6-8 bez değiştirilebilir.
 • İlk ay içerisinde bebeğiniz günde en az 3 kere kaka yapar. Bebeğin kakası doğumdan itibaren beşinci günden itibaren hardal sarısı bir renk alır. 1 aylık olduğunda kaka sıklığı azalır. Emzirilen bebekler için kaka yapmadan bir gün geçirmek çok olağan bir durum değildir. Bebek 6. Aydan itibaren katı yiyeceklere başladığında kaka daha düzenli hale gelir.

Bebeğimin yeterince beslenemediğini nasıl anlarım?

Bebeğinizin beslenememesi durumunda aşağıdakiler gerçekleşebilir:

 • Bebek sürekli kilo kaybeder. Normal koşullarda bebek beşinci günden itibaren kilo almaya başlamalıdır. Bu andan itibaren bebeğiniz normal şartlarda kilo vermez, sürekli kilo alır.
 • Doğumdan sonraki 5. Günden itibaren bebeğin günde değiştirilen bez sayısı 6-8’den az olur.
 • Bebeğiniz beşinci günden itibaren küçük, koyu renk kaka yapmaya başlar.
 • Bebeğin idrarı elma suyu renginde olur. İdrar açık renkte ise bebek yeterince sıvı alıyor demektir.
 • Bebeğiniz çoğunlukla huzursuzdur. Emzirmeye başladığınız anda uykuya dalar ve memeyi kestiğiniz anda uyanır.
 • Bebeğiniz doymadığı için emzirme 1 saate kadar sürer.
 • Emzirmeden sonra göğüslerinizde hafifleme olmaz.
 • Emzirme sırasında bebeğinizin yuttuğunu duymuyorsanız bebeğiniz emmiyor olabilir.

 

Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim?

Bununla ilgili kesin bir kural yoktur. Bazı bebekler yalnızca acıktığında emer, bazıları da acıkmadan da emmek isteyebilir.

Doğumdan sonraki ilk bir ay içerisinde bebeğinizi 2-3 saatte bir emzirmeniz gerekir. Bu da 24 saat içerisinde yaklaşık 12-24 emzirme seansı demektir. Bu önceleri çok sık gibi görünebilir. Ancak yeni doğan bebeklerin mideleri küçüktür ve çabucak acıkırlar.

İkinci ay içerisinde günde sekiz veya dokuz kere, üçüncü ay içerisinde yedi veya sekiz kere emzirmeniz gerekir.

Dördüncü aydan itibaren emzirme sıklığı daha azalır. 6. Aya kadar günde yaklaşık 5-6 seansa düşmüş olur. Ancak bebeğiniz emdiği sürece siz de emzirmeye devam etmelisiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...