Hepsaglik

Bayılma (senkop)

Bayılma (senkop)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Bayılma

Bayılma

Tıp dilinde senkop olarakta bilinen bayılma, kişinin geçici olarak bilincinin kaybolması ve geçen belirli bir süreden sonra kişinin fiziksel aktivitelerini tekrar aynı şekilde yerine gelmesi durumudur ve bayılma vücudumuzun belli başlı sinyallerinden birisidir. Çeşitli nedenlerden ötürü kişi normal halinden baygın hale geçebilmektedir.  Genelde ise beyne giden oksijende azalma sonucu oluşmaktadır ve bunun yanında damar depresyonları sonucu, kalp kapağı hastalıkları ve kalpteki atışların ritimsizlikleri sonucuda oluşabilmektedir. Sürekli olarak meydana gelen bayılmaların tedavisi ise bayılmaya neden olan hastalığın kökeninin ilaç veya ameliyatla kişinin bünyesinden kaldırılması ile yapılabilir.

       

Kalp rahatsızlıkları ve hastalıkları sonucunda oluşan bayılmalarda, hastalık ciddi durumda değil ise eğer kalp ritmini düzenleyen ilaçların kullanımıyla bayılmalar ortadan kaldırılabilir. Beyne ulaşan damarlarda ki kan miktarının  azalması sonucu beyne giden oksijen miktarı da azalmaktadır ve bu durum bayılmaya neden olmaktadır. Bu durumu, bayılmadan önce farkına varıldığı anda açık havaya çıkılarak derin derin nefes alınması düzeltebilir. Kan şekerindeki düşmelerin sonucunda da bayılmalar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda şeker yenilmesi kan şekeri seviyesini tekrar eski haline getirerek bayılmanın önüne geçilebilinmektedir.

Bayılmaların diğer nedenleri arasında ise beyin sarsıntısı geçirme, zehirlenme olayları, sara hastalığı (epilepsi), histeri (ani sinirsel değişimlerdir ve hasta kendi hastalığının farkında değildir) vardır. Bayılmanın bir üst seviyesi de koma halidir. Koma halinde ki bir insan uzun süre bilinç kaybı yaşamakta ve bilinç kaybı gitgide artmaktadır. Çarpmaların dışında, beyin iltihapları, alkol, gaz, afyon ve kurşun zehirlenmleri gibi nedenlerden ötürüde koma durumu oluşmaktadır.

Bayılmalar, doktor gözetimi ve ileri tetkiklerle teşhis gerektiriyorsa, tedavi süreci hemen düzenlenmelidir. Teşhisin sonucunda ortaya çıkan duruma göre bayılmalara karşı önlemler alınmalı ve gözetim altında bulunulmalıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir