Eylül, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarSindirim Sistemi ve Hastalıkları (Gastroenteroloji)Basura İyi Gelen Tıbbi ve Alternatif Tedavi Yöntemleri

Basura İyi Gelen Tıbbi ve Alternatif Tedavi Yöntemleri

   
Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Hemoroid, halk arasında bilinen adı ile basur, anal kanalda bulunan damarların genişlemesiyle oluşan bir hastalıktır.

Basur Neden Oluşur?

 • Hareketsiz bir yaşam biçimiyle beraber yavaşlayan metabolizma, hazımsızlık, bağırsak hareketlerinin kısıtlı oluşu ile oluşan kabızlık, anüs çevresine zarar vermekte ve hemoroid için baş rolde yer almaktadır.
 • Obezitenin vücuda yaptığı baskı, sağlıksız ve beslenmeden dolayı oluşan kabızlık durumu, obez kişinin hareket kabiliyetinin sağlıklı kişiye göre daha kısıtlı olması hemoroid oluşumuna yol açmaktadır.
 • Gebelik süresince alınan kilolarla birlikte vücudun alt kısmının ağırlığı artmaktadır. Dolayısıyla anüs ve rahime yapılan basınç ta artmaktadır. Baskı başlı başına bir nedenken doğum sırasında annenin ıkınması bu basınçla birlikte anüsünün etrafının çatlamasına, dolayısıyla hemoroid oluşumuna yol açmaktadır. Bu şikâyetlerin de gebelik sonrasında azaldığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir.
 • Uzun süre oturmak zorunda kalan ve oturarak çalışmak zorunda kalan kişiler makata ve kılcal damarlara uzun süre baskı yaparlar. Baskı da hemoroide yol açmaktadır
 • Bağırsakların düzenli çalışamaması ile görülen sürekli kabızlık ve ishal hali ile ıkınmaktan ya da sürekli tuvalet ihtiyacı gidermekten anüs çevresi çatlar ve hemoroide yol açar.
 • Yaşlılık ile birlikte edinilen zorunlu pasif bir hayat metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Metabolizmanın yavaşlamasıyla bağırsak hareketleri de yavaşlar. Bu durum hemoroit oluşumuna yol açar. Basurun aynı zamanda bir damar problemi olduğu düşünüldüğünde, yaşlılarda yaşa bağlı oluşan dolaşım bozukluğu hastalıklarından, varis ve türevi hastalıklar gibi hemoroidin de görülmesi olası durumdur.

Basurun Tedavi Yöntemleri

Medikal Tedavi: İlk tercihtir. Damar kasılması üzerine etkili ilaçlar, Kabızlığı önleyici ilaçlar, Anal bölgedeki kaşıntı ve ağrıyı giderici pomadlar şeklinde özetlenebilir. Medikal tedavi ile regrese olmayan vakalarda alternatik yöntemler seçilir. Bunlardan da olumlu sonuç elde edilmez ise hemoroidin Grade ine göre cerrahi işlem düşünülebilir.

Basur tedavisinde cerrahi müdahale gerektirmeden uygulanan tedavi yöntemleri şunlardır;

 • Bant veya boğma girişimi: Sadece iş basurda uygulanan bu yöntemde medikal lastiklerle hemoroidin dibine yerleştirilen bant ile hemoroid sıkıştırılır. Böylece kan ve canlı doku ile beslenen hemoroidi besleyen damarlar sıkıştırılmış olur. Sıkışan hemoroit memesi 1 hafta içinde çürüyerek düşer.
 • İnfrared koagülasyon: Ortalama 1 saniye süren bu işleme her ne kadar lazer tedavisi dense de lazerle ilgisi yoktur. İnfrared cihazı ile hemoroide uygulanan kırmızı ışık dokudaki sıcaklığı 100 dereceden fazla artırır. Artan ısıyla iltihaplı doku yakılır. Uygulama yapılan hastalarının şikâyetlerini tekrarlama oranı %50 den fazladır.

basur

 • Bipolar koagülasyon: Bu yöntemle hemoroidi besleyen kan damarları ve canlı dokuları bipolar elektrik akımı(BICAP) ile yakılmasıyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Başarı oranı %80 olsa da iyileşme süreci uzun süren ve tekrar etmesi olası bir yöntem olduğu için pek tercih edilmemektedir.
 • Radyo frekans (RF) tedavisi: Sadece hemoroid değil birçok kılcal damar hastalıklarında, özellikle varislerde etkili olan bir tedavi yöntemidir. Cildin üzerinden direkt kılcal damarlara ulaşan radyo frekans ışınları kılcal damarları kurutarak yok eder. Böylece basuru besleyen kılcal damarlarla birlikte oluşan şişlik de yok olur.

Bilinen tek kesin tedavi yöntemi cerrahi müdahale olsa da, beslenme alışkanlığı ve yaşam biçimi değiştirilmediği sürece tekrar edebilme riski olasıdır.

Basur Tedavisinde Alternatif Tıp Yöntemlerinin Yeri

Basur, toplumda oldukça sık görülen ve bireylerin utandığı için çeşitli tedavi yöntemlerinden kaçındıkları bir sağlık sorunudur. Ağrılı ve kanamalı olması kişinin sosyal yaşantısını da olumsuz etkilemektedir. Bitkisel yöntemler bu durumlarda hem ekonomik hem oldukça kurtarıcı yöntemlerdir. Kremler ve ilaçlar lokal anestezi etkisi yaratırken çoğu bitkisel yöntemler ağrıyı dindirip kanamayı keserken hemoroidi küçültmekte kimi zaman yok etmektedir.

Her ne yöntem uygulanırsa uygulansın kişinin hayatında düzenli beslenmenin ve aktif bir yaşam biçiminin yeri yoksa bol su tüketilmiyor ve bol lifli beslenilmiyorsa basur oluşumu kaçınılmazdır. 

Basura İyi Gelen Bitkiler Nelerdir? 

Aşağıdaki tavsiyeler paramedikal bilgiler olup, ilaç tedavisi niteliğinde değildir. Kişiye, bünyeye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kanıtlanmış etkinlik söz konusu değildir.

 • Basur Otu: Basur Otuküçük kırlangıç otu olarak da bilmekte olan bir bitkidir. Bu bitki adında anlaşılacağı üzere genellikle basur hastalarına etki etmektedir. Basur otunun kurutulmuş kökü iyice kaynatılır ve lapa haline gelene kadar karıştırılır. Elde edilen karışım basur üzerine uygulanır. Düzenli kullanıldığında ağrı ve acı dinmekte ve basur tamamen yok olmaktadır. Bu ot zehirli olduğundan kesinlikle ağız yoluyla alınmamalıdır.
 • Kantaron Yağı: Doğal kantaron yağı basur üzerine uygulandığında şişliği indirmekte ve ağrıları hafifletmektedir.
 • Güvercin Ağacı Bitkisi: Güvercin ağacı bitkisi ve kabuğundan oluşan doğal yağı bir pamuk yardımıyla basur üzerine uygulanmaktadır. Gün içinde oluşan sancı ve şişkinlikleri gidermektedir.
 • Atkestanesi özütü: Atkestanesi özütü içeren kapsüller ağız yoluyla alındığında bağırsak hareketleri düzene girmektedir. Atkestanesi özütünün iltihabı giderici özelliği bulunduğundan basurdaki şişliğin inmesine yardımcı olarak, basurun büyümesini engellemektedir.
 • Gotu kola: Gotu kola bitkisi tropik bataklıklarda yetişen bir bitki olup basurda oldukça etkilidir. Piyasada kapsül haline getirilerek satılmaktadır.
 • Kuşburnu: Basur tedavisinde etkili olan kuşburnunu her iki şekilde kullanmak mümkün olmaktadır. Kaynatılan kuşburnunu içerek içerden tedavi sağlarken, pestil haline getirilmiş kuşburnu posası basurun üzerine tampon yapılarak dışardan tedavi sağlanabilmektedir.
 • Semizotu: Semizotu haşlanır lapa haline getirilir. Lapa haline getirilen semizotu basurlu bölgeye uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra ılık suyla yıkanır.
 • Elma sirkesi: Anal bölgeye uygulanan elma sirkesi bölgedeki iltihaplanmaları önlemekte ve yaranın iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Gün içinde her tuvalet sonrasında uygulanması o bölgede oluşacak inflamasyonu engeller.
 • Siyah Üzüm Yaprağı: 1 bardak kaynar suyun içine siyah üzüm yaprağı konur. 10 dakika boyunca demlenir. Günde 2 bardak içilebilir.
 • Patates: 1 patates soyulur ve rendelenir. Hemoroid memesi üzerine uygulanır 20 dakika beklenir. Günde 2-3 kere tekrar edilir.
 • Maydanoz: 1 demet maydanoz 1 çay bardağı halis zeytinyağı ile kavrulur. Elde edilen karışım hemoroide uygulandığında fark edilebilir bir rahatlama görülmektedir.
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...