Hepsaglik

Baş Dönmesi

Baş Dönmesi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

baş dönmesi

baş dönmesi

Diğer vücut sinyalleri gibi baş dönmesi durumuda, vücudumuzun bize gönderdiği işaretlerden bir tanesidir. Baş dönmesi genellikle düşük tansiyon rahatsızlığına sahip kişilerde görülmektedir. Çünkü düşük tansiyon durumunda vücut gerekenden az kan pompalamaktadır bununla birlikte de kalbe ve beyne yetersiz miktarda oksijen ulaşmaktadır. Bunun sonucunda düşük tansiyona sahip kişiler baş dönmesi rahatsızlığından muzdarip olabilmektedirler. Düşük tansiyona sahip olmadığı halde baş dönmesine maruz kalan hastaların kan şekerleri seviyesinde bir aksalık söz konusu olabilmektedir.

       

Baş dönmelerinin nedenleri ise denge bozukluklarıdır. Sürekli hareket halindeki bir nesne olan dünya üzerinde insanın dengede kalabilmesi için, çok hassas ve üstün bir sisteme ihtiyacı vardır. Bu sistemi ise içkulaklarımız sayesinde sağlayabilmekteyiz. İçkulakta bulunan içi sıvıyla dolu kanallar, kanal sinirleri yardımıyla bizim dengede durabilmemiz için beyne sürekli sinyal gönderirler. Kişinin bazı sağlık problemleri bu sistemin aksamasına yol açabilmektedir. Ani hareketlerimiz, etrafımızda hızlı bir şekilde dönmemiz sonucunda, kanallar karışık bir şekilde beyne düzensiz sinyallerin gitmesine sebep olmaktadır. Buda denge kaybı ve baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu şekilde oluşan baş dönmeleri kısa sürmektedir ve kısa süren baş dönmeleri denge kayıpları insan için çok ciddi bir durum arz etmemektedir.

Orta kulakta bulunan kanalın veya işitme sinirlerinin uğradığı deformasyonlar, baş dönmelerinin sebepleri arasında en genel olan sebeplerdir ve bu durumlarda baş dönmesi süreçleri saatler sürebilmektedir. Bu gibi durumlar aciliyeti olan durumlardır.

Sinir sisteminin en büyük kısmı ve beyinle omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminden (MSS) de kaynaklanan baş dönmeleri mevcuttur. Bu sebeple oluşan baş dönmeleri en ciddi durumlardır. Fakat bu gibi durumlara çok nadir rastlanmaktadır. Merkezi sinir sistemindn kaynaklanan baş dönmelerinin dışında damar hastalıklarıda baş dönmelerine sebep olabilmektedir. Böyle durumların kaynağının bulunabilmesi için titiz bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir ve baş dönmesinin kökeni bulunmalıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir