Perşembe, Nisan 2, 2020

Baş Dönmesi

   

baş dönmesi
baş dönmesi

Diğer vücut sinyalleri gibi baş dönmesi durumuda, vücudumuzun bize gönderdiği işaretlerden bir tanesidir. Baş dönmesi genellikle düşük tansiyon rahatsızlığına sahip kişilerde görülmektedir. Çünkü düşük tansiyon durumunda vücut gerekenden az kan pompalamaktadır bununla birlikte de kalbe ve beyne yetersiz miktarda oksijen ulaşmaktadır. Bunun sonucunda düşük tansiyona sahip kişiler baş dönmesi rahatsızlığından muzdarip olabilmektedirler. Düşük tansiyona sahip olmadığı halde baş dönmesine maruz kalan hastaların kan şekerleri seviyesinde bir aksalık söz konusu olabilmektedir.

Baş dönmelerinin nedenleri ise denge bozukluklarıdır. Sürekli hareket halindeki bir nesne olan dünya üzerinde insanın dengede kalabilmesi için, çok hassas ve üstün bir sisteme ihtiyacı vardır. Bu sistemi ise içkulaklarımız sayesinde sağlayabilmekteyiz. İçkulakta bulunan içi sıvıyla dolu kanallar, kanal sinirleri yardımıyla bizim dengede durabilmemiz için beyne sürekli sinyal gönderirler. Kişinin bazı sağlık problemleri bu sistemin aksamasına yol açabilmektedir. Ani hareketlerimiz, etrafımızda hızlı bir şekilde dönmemiz sonucunda, kanallar karışık bir şekilde beyne düzensiz sinyallerin gitmesine sebep olmaktadır. Buda denge kaybı ve baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu şekilde oluşan baş dönmeleri kısa sürmektedir ve kısa süren baş dönmeleri denge kayıpları insan için çok ciddi bir durum arz etmemektedir.

Orta kulakta bulunan kanalın veya işitme sinirlerinin uğradığı deformasyonlar, baş dönmelerinin sebepleri arasında en genel olan sebeplerdir ve bu durumlarda baş dönmesi süreçleri saatler sürebilmektedir. Bu gibi durumlar aciliyeti olan durumlardır.

Sinir sisteminin en büyük kısmı ve beyinle omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminden (MSS) de kaynaklanan baş dönmeleri mevcuttur. Bu sebeple oluşan baş dönmeleri en ciddi durumlardır. Fakat bu gibi durumlara çok nadir rastlanmaktadır. Merkezi sinir sistemindn kaynaklanan baş dönmelerinin dışında damar hastalıklarıda baş dönmelerine sebep olabilmektedir. Böyle durumların kaynağının bulunabilmesi için titiz bir şekilde araştırma yapılması gerekmektedir ve baş dönmesinin kökeni bulunmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...