Hepsaglik

Bamya (Bamiye, Hibiscus Esculentus):

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Bamya (Bamiye, Hibiscus Esculentus):
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

bamya

bamya

Bamya (Bamiye, Hibiscus Esculentus):

 

Bamya Hakkında

Ebegümecigiller ailesinden olan bamyanın yaprakları daha çok asma yapraklarına benzeyen tohumları yuvarlak ve meyveleri bölmeli yererde bulunan, gri ve yeşil bir renge sahip olan, bizim sebze olarak tükettiğimiz bir bitkidir. Oldukça şifalı bir bitkidir. Bamya kuru ya da yaş haliyle tüketilir. Bunun yanında konserveleri de yapılmaktadır. Son derece besleyici bir sebze olan bamya ılıman iklime sahip olan yerlerde yetişir.

Bamyanın Yararları

Kabızlığı giderici bir özelliği vardır. Bunun yanında idrar söktürücüdür. Bağırsakların ve midenin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Kanı temizler. Halsizliğe karşı etkilidir. Toksin seviyesini düşürür. Kolestrolün de düşürülmesinde etkilidir. Kan şekeri seviyelerini stabilize eder. Cildin sağlıklı olmasında faydalıdır. Gözlerde katarak oluşma riskini düşürür. Öksürüğe ve soğuk algınlıklarına karşı da doğal bir ilaçtır.

Bütün bu yararları ile beraber bamyanın en kıymetlli faydası ise kansere karşı bir silah olmasıdır. Özellikle ağız, kolon, böbrek ve akçiğer kanserlerinden korunmada etkilidir.

Bamya içerdiği vitaminler bakımından zengin bir sebzedir. Bamya, özellikle A vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Ayrıca vücudun  B1, B3, B5, B6, ve K vitaminleri ihtiyaçları büyük oranda sağlamakta ve karşılamaktadır.  İçerdiği enzim dolayısıyla kemiklerin güçlü bir yapıya sahip olmasında ve kanın pıhtılaşmasında oldukça etkin bir role sahiptir.

Bamya Yemeği

Bamya genel olarak yemeği yapılarak veya çorbası yapılarak tüketilen bir bitkidir. Yine bununla birlikte çeşitli şekillerde de tüketilebilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir