Perşembe, Mayıs 28, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa şifalı bitkiler Bamya (Bamiye, Hibiscus Esculentus):

Bamya (Bamiye, Hibiscus Esculentus):

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

bamya
bamya

Bamya (Bamiye, Hibiscus Esculentus):

 

Bamya Hakkında

Ebegümecigiller ailesinden olan bamyanın yaprakları daha çok asma yapraklarına benzeyen tohumları yuvarlak ve meyveleri bölmeli yererde bulunan, gri ve yeşil bir renge sahip olan, bizim sebze olarak tükettiğimiz bir bitkidir. Oldukça şifalı bir bitkidir. Bamya kuru ya da yaş haliyle tüketilir. Bunun yanında konserveleri de yapılmaktadır. Son derece besleyici bir sebze olan bamya ılıman iklime sahip olan yerlerde yetişir.

Bamyanın Yararları

Kabızlığı giderici bir özelliği vardır. Bunun yanında idrar söktürücüdür. Bağırsakların ve midenin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Kanı temizler. Halsizliğe karşı etkilidir. Toksin seviyesini düşürür. Kolestrolün de düşürülmesinde etkilidir. Kan şekeri seviyelerini stabilize eder. Cildin sağlıklı olmasında faydalıdır. Gözlerde katarak oluşma riskini düşürür. Öksürüğe ve soğuk algınlıklarına karşı da doğal bir ilaçtır.

Bütün bu yararları ile beraber bamyanın en kıymetlli faydası ise kansere karşı bir silah olmasıdır. Özellikle ağız, kolon, böbrek ve akçiğer kanserlerinden korunmada etkilidir.

Bamya içerdiği vitaminler bakımından zengin bir sebzedir. Bamya, özellikle A vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Ayrıca vücudun  B1, B3, B5, B6, ve K vitaminleri ihtiyaçları büyük oranda sağlamakta ve karşılamaktadır.  İçerdiği enzim dolayısıyla kemiklerin güçlü bir yapıya sahip olmasında ve kanın pıhtılaşmasında oldukça etkin bir role sahiptir.

Bamya Yemeği

Bamya genel olarak yemeği yapılarak veya çorbası yapılarak tüketilen bir bitkidir. Yine bununla birlikte çeşitli şekillerde de tüketilebilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...