Mayıs, 2022
Ana SayfaCinsellikCinsel SağlıkBakteriyel Vajinozis, Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel Vajinozis, Belirtileri ve Tedavisi

Bacteriyel vajinozis nedir?

bakteriyel vajinozis

Bakteriyel vajinozis, vajina florasında oluşan degişiklikler ile ortaya çıkar. Her 3 kadından 1 inde görülmekte olan bu rahatsızlık, vajinada istenmeyen koku ve akıntı ile kendini gösterir. Bakteriyel vajinozis hastalığı genel olarak vajinada pH dengesinin degişmesi (asit ve alkali dengesinde bozulma), lactobasil adı verilen dost bakterinin azalması ve yabancı bakterilerin çogalması ile ortaya çıkar. Bu hastalık tamamen genetik temelli de olabilir.

Bakteriyel vajinozis neden oluşur?

Bu rahatsızlıgı tetikleyen en önemli unsurlar parfüm ve deodorantlar, spreyler ve temizlik ürünleridir. İç çamaşırların iyice durulanmaması ya da deterjan kalıntıları bu rahatsızlık için zemin hazırlamaktadır. Koton yerine tercih edilen feminin naylon iç çamaşırları bu hastalığa sebebiyet vermektedir. Ayrica vajinal bölgede antiseptik içerikli kişisel temizlik ürünlerinin kullanımı da yapılan yanlışlar arasındadır.

Bu rahatsızlığın belirtileri nedir?

En tipik belirtisi vajinada istenmeyen nahoş kokudur. Bu koku özellikle cinsel ilişkiden sonra daha da artar. Adet dönemlerinde kokuda artış görülmektedir. Kaşıntı veya irritasyon olmaz. Vajinal akıntıda degişmeler meydana gelir. Akıntılar kalın, ince, su kıvamında ya da beyazımsı-gri şekilde olabilir.

Vajinozisde ağrı olmaz. Bu cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir. Bu sebeble asla korkulacak bir rahatsızlık olmamakla beraber tedavisi ise gayet basittir.

Bakteriyel Vajinozis Tedavisi

Vajinal pH dengesini düzenleyici jeller mevcuttur. Anti-fungal kapsüller, antibiyotik tabletler vajinozis tedavisinde kullanılabilir. Kisisel temizlik ürünlerini abartmadan kullanmak en doğrusudur. Parfüm içerikli ve kimyasal duş sabunlarından uzak durulmalıddr. Vajina temizliğinde ılık su yeterlidir. İç çamaşırı tercihinde %100 koton olanlar tercih edilmelidir.

 

Yazar: Ecz. Rukiye Torus l hepsaglik.net

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...