Hepsaglik

Bakla ve Baklanın Faydaları

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Bakla ve Baklanın Faydaları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

bakla

Bakla

Bakla ve Baklanın Faydaları

Bakla Bitkisi

       

Baklagiller familyesine mensup bir bitki olan bakla, kazık köklü ve yıllık bir bitkidir. Baklanın kökleri ortalama 110 santim derinliğe kadar inmektedir. Çıkan yan kökleri ise güçlü bir biçimde etrafa yayılarak üzerlerinde yumrular meydana getirmektedir. Protein açısından ve vitamin açısından, fazlasıyla zengin bir bitkidir. Baklanın içindeki taneleri yaşken yani tazeyken yeşil renkte, kuruyunca ise kahverengi rengindedir. Yine baklanın kuru hali, tazesine göre daha besleyici bir özelliğe sahiptir. Kuru baklanın yaklaşık 10 gramında , ortalama 341 kalori, 26 gram protein ve 58 gram da karbonhidrat bulunur. Bakla içeridiği potasyum ve magnezyum mineralleri ile birlikte K, B1, B2  ve B6 vitaminleri açısından da oldukça zengindir.  Baklanın taze yaprakları ve çekirdekleri kullanılmaktadır. Taze yapraklarıyla salatası yapılırken çekirdeklerinden de yemeği yapılmaktadır. Baklanın bayrampaşa baklası, sakız baklası, sultani bakla gibi çeşitleri de mevcuttur. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetişbilmektedir.

Baklanın Yararları

Öksürüğe iyi gelir ve göğüs hastalıklarına karşı etkilidir. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Böbrekteki ağrılara iyi gelir ve böbrek taşlarının ve kumlarının dökülmesinde etkilidir. idrar yollarını da temizlemede faydası vardır. Kabızlığa karşı etkilidir. Kolestrolü düşürür. Tohumlarından elde edilem lapasıyla deri hastalıklarında da kullanılmaktadır. Kalın bağırsak hastalıklarında ve hemoroid rahatsızlıklarında da yararlı etkiler sağlamaktadır.

Baklanın parkinson hastalığına iyi geldiğine dair bazı geri bildirim gönderen hastalar da mevcuttur. Her ne kadar baklanın parkinson hastalığına iyi geldiği söylense de, parkinson hastaları mutlaka baklayı doktor eşliğinde tüketmelidir. Baklanın parkinsona yararlı olduğu tam anlamıyla bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Bakla tüketen bazı parkinson hastalarında ciddi bulantı-kusma ve kramp atakları geçirdiği de gözlemlenmiştir. Bu nedenden dolayı bilinçsiz kullanılmamalıdır.

Baklanın Kullanılışı

Bakla yukarıda da bahsettiğim üzere kuru ya da taze olarak tüketilmektedir. Yaprakları ve çiçeklerinin kullanımıyla beraber, baklayı kabuklarıyla birlikte tüketmek vitamin ve mineral kaybını azaltmaktadır.  Nişasta oranı fazla olduğundan dolayı kan şekeri seviyesini yükseltmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki şeker hastalarının bakla tüketmesi önerilmez.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir