Hepsaglik

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Ayak Bileği Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Travma ve çeşitli kas-iskelet sistemini ilgilendiren nedenlerden dolayı ayaktaki sinir dokusunun basıya mağruz kalması durumuna sinir sıkışması olarak ifade edilir. Sinir sıkışmasında hastanın uzun süre aynı yönde ayak bileğini zorlaması sonucu bu bölgede doku bozulmaları ortaya çıkar. Bu aşınmanın ardından zedelenen doku kalınlaşarak ayak bileği eklemi içerisinde sertleşir ve ayak bileğinin bütün hareketlerini kısıtlar. Hastalık büyük oranda sporcu ve dansçılarda görülmektedir. Özellikle futbolcular ve balerinler sıkça ayak bileği sinir sıkışması yaşamaktadır.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Nasıl Ortaya Çıkar?

Ayağın tek bir yönde düzenli olarak hareket ettirilerek zorlanması sinir sıkışmasının meydana gelmesinin en önemli nedenidir. Örneğin ayak parmakları üzerinde dans eden balerinler ayaklarını sürekli olarak geriye doğru kıvırmak durumundadır. Bu nedenle ayak bileğinin arka kısmında kalan doku zarar görebilir. Bu alandaki dokunun zarar görmesi sonucunda kemiksi bir yapı meydana gelir ve ayağın aksi yönde gerçekleşen hareketi sırasında acı ve ağrıya neden olur. Ayak bileği sinir sıkışmasının bir diğer türü ise ayağın sürekli olarak öne doğru kıvrılması yolu ile ortaya çıkmaktadır. Eklemlerdeki kanalların daralması nedeni ile ortaya çıkan bu hastalık doğuştan kanalların dar olması da sinir sıkışması hastalığına yakalanmaya neden olabilmektedir.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

       

Sinir sıkışması sonucunda ilk olarak ayakta uyuşmalar meydana gelmektedir. Bu uyuşmalar ile birlikte genel olarak karıncalanma hissi de yoğun olarak görülmektedir. Ayak bileğinin kullanımının zorlaşması ve ağrılar da sinir sıkışması belirtileri arasında yer alır. Ayaklardaki yanma hissinin yanı sıra sinir sıkışması bacaktan bele kadar birçok bölgede ağrı hissedilmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu hastalığın görüldüğü kişiler genellikle uzun yürüyüşlerden ve uzun süre ayakta kalmaktan uzak dururlar. Sinir sıkışması kişinin çabucak yorulmasına neden olmaktadır.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması

Ayak Bileği Sinir Sıkışmasına Neden Olabilecek Etkenler Nelerdir?

Uzun süreli olarak ayakta kalmak sinir sıkışmasına neden olabilir. Bu nedenle ayakta iş yapan kişilerin sinir sıkışması yaşaması daha yüksek bir olasılıktır. Ayak bölgesinin hasara uğraması ve yaralanması da sinir kanallarının daralmasına neden olacağından sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Fazla kilolar da ayak bileğine yapılan baskıyı arttıracağından sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra şeker hastalığı nedeni ile ortaya çıkan ödemler de kanallara baskı yaparak sinir sıkışmasına neden olmaktadır.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Koyulur?

Sinir sıkışması tanısı öncelikli olarak bir hekim tarafından yapılan el ile muayene ile koyulabilir. Hastanın şikâyetleri doğrultusunda yapılacak değerlendirmenin ardından hekim gerekli kontrolleri yapar ve gerekirse ayak röntgeni isteyebilir. Yapılan tetkikler sonucunda hastalık tespit edilirse zaman kaybedilmeden tedaviye başlanması gerekmektedir. Aksi takdirde ayak bileğinde meydana gelen sinir sıkışması günden güne artarak tedavi edilemez bir hale gelebilir. Bu durum da hastanın yaşam kalitesini düşürerek günlük faaliyetlerini bile yerine getirmesine engel olabilir.

Ayak Bileği Sinir Sıkışmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Bu hastalığa yakalanmamak için öncelikli olarak kişilerin ayaklarına uygulanan basıncı azaltmak adına fazla kilolarından kurtulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ayağı ve ayak bileğini fazla zorlayacak hareketlerden kaçılması da sinir sıkışmasını önlemek için uygun bir adımdır. Eğer sürekli ayakta çalışılıyor ise ayak ve ayak bileğini rahatlatıcı egzersizler yapılması ve ara sıra bu egzersizlerin masaj ile desteklenmesi de sinir sıkışmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Tedavisi Nedir?

Ayak bileği sinir sıkışmasının ortadan kaldırılması veya etkilerinin azaltılması için ilk yöntem bileğin fazlaca zorlanmadan egzersiz yardımı ile çalıştırılmasıdır. Bu şekilde daralan kanalın rahatlaması sağlanabilmektedir. Bu egzersizlerin bir fizyoterapist gözetiminde yapılması ise daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Bunun yanı sıra hekim önerisi doğrultusunda kullanılan ağrı kesiciler de sinir sıkışmasının neden olduğu ağrının giderilmesinde yardımcıdır. Sinir sıkışmasına hiçbir şekilde tıbbi olamayan yöntemler ile müdahale edilmemelidir. Yanlış hareket ve tedaviler sonucu hastalık ilerleyebilmektedir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir