Hepsaglik

Ateş – Önlemler ve Ölçme Yöntemleri

Ateş – Önlemler ve Ölçme Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Ateş

Ateş

Ateş Nedir?

       

Ateş adından da anlayacağımız gibi vücut sıcaklığımızın yükselmesi durumudur. Peki neden vücut sıcaklığımız yükselir veya düşer? Bağışıklık sistemimizin alışık olmadığı bazı mikropların ölmesi amacıyla vücut sıcaklığımız yükselerek bağışıklık sistemine bir uyarı verir ve harekete geçirir. Böylelikle ısıya direnci olmayan mikropların ölmesi sağlanır. Yani vücut sıcaklığınız belirli bir seviyeyi aşmadığı sürece endişe duymanıza gerek yoktur.

Vücudumuzun normal sıcaklık değeri 37 0C’dir, bu değer vücut aktivitelerinin normal şekilde işleyişi sonucu ortaya çıkan sıcaklık değeridir.

Ateş Nasıl Ölçülür?

Vücudumuzun ısısını belirli noktalardan ölçebilmekteyiz. Bunlar koltukaltı, ağız, makat yada kulaktan olabilir. Yetişkinlerde koltukaltından ölçülen ısı normal vücut ısısından biraz daha düşük olabilmektedir. 0-8 yaş arası çocuklarda ise ağızdan yapılan ısı ölçümleri gerçek değerini vermektedir. Tabi bu durum yenilen veya içilen birşeyin ısısına bağlı olarak bazen değişiklik göstermektedir.

Ateşi Nasıl Önleyebiliriz?

Vücut ısınızın 38,5 oC’den yüksek değerlere ulaştığı durumlarda tüketilen besinlerde bol oranda tatlı, tuzlu ve sulu gıda tercihleri yapılmalıdır. Yüksek ateş durumu insan vucüdunda buharlaşmaya neden olarak tuz ve su miktarının azalmasına yol açmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için maden suyu tüketmeniz tavsiye edilir çünkü maden suyu kendi içinde belirli miktar tuzda barındırmaktadır. Ateşle birlikte yorgunluğunda varlığı durumunda ise hazır olmayan taze sıılmış meyve sularının ve içinde bal bulunduran yiyeceklerin tüketimi tavsiye edilmektedir.

Yüksek ateş ayrıca insan vücudunda C vitamini eksikliğine de yol açmaktadır. Yüksek ateş durumunda vücudun C vitami ihtiyacı, normal halinde bir insanın iki katına çıkabilmektedir. Bu ihtiyacın karşılanabilmesi için ise C vitamini yüksek meyvelerin sularınının içilmesi gereklidir. Yüksek ateşi olan hastaların dengeli beslenmeleri tavsiye edilmektedir.

Grip hastalarının ise vücut ısılarını düşürmemeleri önerilmektedir. Çünkü vücut ısısının artması bağışıklık sistemini harekete geçirerek virüslere karşı direnci artırmaktadır. Fakat gribal enfeksiyonlarda vücut ısınız 39 – 40 oC’lere ulaşmışsa eğer ilaç kullanımı olmadan doğal yollarla vücut ısısının düşürülmesi gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir