Hepsaglik

Aşırı Kahve Tüketimin Sağlığa Zararı Var Mı?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Aşırı Kahve Tüketimin Sağlığa Zararı Var Mı?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Kahve; aynı adla anılan ve anavatanı Habeşistan olan kahve ağacının meyvelerinin çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen tozun su veya süt ile karıştırılmasıyla oluşan ve ilk Araplarca tüketilen bir içecektir.

Günlük en sık tüketilen içeceklerin başında gelir kahve. Kahvaltı üzerine, akşam yemeği sonrası, dost meclislerinde, ders çalışırken, kitap okurken, ofiste, kısacası kahve içmek için pek çok zaman ve mekân vardır kişinin hayatında. Elbette bu kadar sık tüketilen kahvenin insanlar üzerinde fiziksel ve psikolojik pek çok etkisi vardır.

Kahve, kafein içeriği ile uyarıcı özellikle olması sebebiyle dikkat toplama, uykuyu açma, baş ağrısını hafifletme, kalp hastalıkları ve diyabete karşı korucuyu etkiler sağlamakla birlikte aşırı tüketimi sonucu pek çok sağlık sorununa da yol açmaktadır.

kahve

       

Aşırı Kahve Tüketimin Zararları

Özellikle son yıllarda farklı ülkelerde yapılan araştırmalara göre kahvenin aşırı tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkileri olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Kahve;

  • Kalp Hastalıklarını Tetikler

Günlük iki fincan şekersiz kahve tüketiminin kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinmektedir. Fakat aşırı kahve tüketimi, içeriğindeki kafeine bağlı olarak kalp ritim bozukluklarına yol açmaktadır. Özellikle kalp hastalıklarına yatkın bireyler kalpte çarpıntı ve taşikardi gibi sorunlar yaşanabileceğinden günlük sınırlı sayıda kahve tüketmeye özen gösterilmelidir.

  • Tip 2 Diyabetin Seyrini Kötüleştirir

Bazı araştırmalarda günlük 4 fincan şekersiz kahve tüketmenin tip 2 diyabete yani insüline bağımlı olmayan şeker hastalığına yakalanma riskini ciddi oranlarda azalttığı tespit edilmiştir. Fakat son yıllarda Amerika’da yapılan araştırma sonuçları ise özellikle öğünlerin arkasından içilen kahvenin yükselen kan şekeriyle birlikte tip 2 diyabeti olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Önceki araştırmada olumlu sonuç sağladığı yönündeki görüşler çürütülerek şeker hastalığından koruyan etkenin kafein değil kahvede bulunan mineraller olduğu açıklanmıştır.

  • Vücuttan Su Atılımını Artırır

Kahve diüretik olarak bilinen içecekler arasındadır ve idrara çıkma ayısını ve idrar miktarını artırarak vücuttan su kaybına neden olur. Bu yüzden içilen her bir fincan için ekstra su tüketilmesi gereklidir. Bu sayede kaybedilen su yerine konulmalıdır.

  • Migren ataklarını Tetikler

Kahvenin içeriğindeki bazı uyarıcı bileşenlerin beyindeki migreni tetikleyen noktaları uyararak atakların gelişmesine ve sık sık tekrarlamasına neden olmaktadır.

  • Mide Rahatsızlıklarını Ağırlaştırır

Kahve, mide asiditesini artırarak gastrit, ülser, reflü gibi mide rahatsızlıklarında semptomların ağırlaşmasına sebep olmaktadır. Özellikle sütsüz ve acı kahvelerde bu etki daha belirgin hissedilmektedir.

  • Doğurganlığı Azaltır

Günlük düzenli kahve içen erkeklerde daha kaliteli spermler üretilmesine katkı sağlayan kahve, erkeklerin aksine kadınlar üzerinde üremeyi olumsuz etkilemektedir. Günlük 3 fincandan fazla kahve tüketmek yumurtlama düzenini bozarak doğurganlığın azalmasına neden olmaktadır. Ayrıca hamile kadınlarında doğacak bebeğin sağlığı için günlük 300 mg’dan fazla kahve tüketmemeleri gerekmektedir.

  • Kan Basıncını (Tansiyon) Artırır

Günlük 5 fincandan fazla kahve tüketimi kan basıncının yükselmesine neden olmakla birlikte buna bağlı olarak beyin kanaması ve felç riskini artırmaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir