Mart, 2023
Ana SayfaHastalıklarBulaşıcı HastalıklarAşılama başladı, işte aşı uygulanacak grup sıralaması

Aşılama başladı, işte aşı uygulanacak grup sıralaması

Covid-19 Aşılamalarına Başlandı

13 Ocak 2021 tarihinde, Sağlık bakanımız Dr. Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyelerimiz de dahil olmak üzere Koronavirüs (Covid-19) aşıları uygulanmaya başlandı. Aşılama işlemleri öncellikle sağlık çalışanlarına uygulanacak. Böylelikle aşılara onay verilmiş ve resmen başlanmış oldu.

14 Ocak 2021 tarihinde tüm sağlık çalışanlarına aşılama işlemleri ülke genelinde başlandı. Şu aşamada aşılama işlemleri ve randevu alma sistemleri sadece aktif çalışan sağlık çalışanları için geçerli olacak.

E devlet, MHRS ve E-Nabız gibi devlet temelli uygulamalar üzerinden aşı takip ve tanımlama sistemleri kuruldu. Aşı dozları, randevular ve aşılama durumu bu sistemler üzerinden takip edilecek ve yönetilecek. Şu aşamada randevu alma sistemi sadece sağlık çalışanları için geçerli. Ayrıca aşı takip sistemi olan Aşıla uygulaması da bu kapsamda kullanılmakta ve aşılamada görevli personelin takip ve onaylama hizmetine sunulmuştur.

Aşı Grupları ve Sıralaması Nasıl Olacak?

Aşılama risk grubunu göre oluşturulmuş kategorilere göre ele alınacak. Şu aşamada tarihler net olmamakla beraber, grup sıralaması aşağıda gibi olacaktır.

Aşılama ve aşamaları

Öncelikli grupta olup olamadığımı nereden öğrenebilirim?

MHRS, E-nabız ve E-devlet gibi devlet platformlarında “Covid-19 aşı durumu” şeklinde sekme mevcuttur. Buraya tıklayarak aşılanma için öncelikli grupta olup olmadığınızı öğrenebileceksiniz. Aşılanma için ekranda “öncelikli gruptasanız veya öncelikle grupta değilsiniz” şeklinde uyarı ve bilgilendirme yapılmaktadır. Eğer aşılama önceliğiniz var ise randevu ve takip sistemi sizin için açık olacaktır. Dilediğiniz kurum veya birimden randevu oluşturarak aşınızı olabileceksiniz.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...