Mayıs, 2022
Ana SayfaAllerjiArı veya Böcek Sokmalarında Ne Yapılır?

Arı veya Böcek Sokmalarında Ne Yapılır?

Makale Düzeyi:  5 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Arı ve böcek sokmaları sıkça karşılaşılabilecek sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kendilerini korumak için ısırma dürtüsüne sahip olan arı ve böcekler, şiddetli ağrı ve şişliklere neden olabilmektedir. Bu noktada mutlaka bilinçli müdahale yapılmalı ve bilinçsiz hiçbir müdahalede bulunulmamalıdır. Özellikle açık hava pikniklerinde tüm keyfin kaçmasına neden olan arı ve böcek sokmaları sonrasında nefes darlığı, karın ağrısı ve ishal gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka doktora görünmek gereklidir.

Arı ve Böcek Sokmasına Ne İyi Gelir?

Böcek sokmaları kadar tehlikeli olmayan arı sokması için sakin olmak ve arı iğnesinin yavaşça sokulan yerden çıkarılmasına dikkat etmek gerekir. Arı iğnesi içinde yer alan zehirli keselerin yanlış müdahale ile deri altına dağılması sonucun oldukça tehlikeli olmasına neden olabilmektedir. Arı sokması sonrasında ağır ve şişliğin daha az olması için soğan ve sarımsak gibi çeşitli yöntemler denense de, arı sokmalarına karşı önlem adına gerçeklik payı olmayan yöntemlerdir. Bu sebeple iğnenin çıkarılamadığı durumlarda ve olağanüstü yan etkiler görülmeye başlandığında vakit kaybetmeden doktora gitmek fayda sağlayacaktır.

Böcek sokmaları ise, arı sokmasına nazaran daha dikkatli olunması gereken bir durumdur. Hangi böcek tarafından sokulduğunu tespit etmek ve ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği gibi pek çok konuda mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır. Özellikle son yıllarda artan kene sokması vakalarına karşı tedbirli olmak ve açık alanlarda uzun çizme ve kapalı giyinmeye özen göstererek tedbir almak gerekmektedir.

Arı ve Böcek Sokması Sonrasında Görülebilecek Ciddi Belirtiler

Arı ve böcek sokmalarında tehlikeli sayılabilecek bazı yan etkiler görüldüğünde ilaç tedavisi kaçınılmaz olmaktadır. Kalp çarpıntısı ve aşırı derecede halsizlik hissi, nefes darlığı (solunum yollarında ödem) ciddi belirtiler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda dil başta olmak üzere soluk borusunda dahi şişliğin oluşması nefes almada zorluk ve hırıltı meydana getireceği için mutlaka doktor kontrolünde olmak şarttır. Solunum sıkıntısı daha da ilerleyerek ölümcül olabilir. Genellikle yılın ilk dönemlerinde avlanma dönemi olan böcek ve arılar insanlar için tehlike niteliğinde değildirler. Yılın ortalarına doğru ilgisi şekere kayan arı ve böcekler için elinde şeker ve çikolata bulunan çocuklar oldukça caziptir. Bu sebeple açık alanlarda arı ve böcek sokmalarına karşı önlem almak için, özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında çocukları dışarda elde şeker varken daha dikkatli olmalıdır.

Evde Arı ve Böcek Sokmalarının Tedavisi Mümkün Müdür?

Arı ve böcek sokmalarına maruz kalan kişiler için evde doğal tedavi edici yöntemlerden bahsetmek mümkündür. Ancak bu önerileri uygulayabilmek için arı ve böcek sokmasının boyutunu bilmek gerekir. İğnesi hala sokulan yerde kalan arı ve böcekler, bazı durumlarda ciddi semptomları da beraberinde getirmektedir. Diğer yandan özellikle çocuklarda görülen arı ve böcek sokmalarında, küçük bünyelerin kullanılan doğal yöntemlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilecekleri de hesaba katılmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Evde arı sokmalarına iyi gelen uygulamalar olduğu söylense de bunların kesin olarak etkinliği kanıtlanmamıştır. Esas yaklaşım doktora başvurmak, medikal tedavi almaktadır.

Arı Sokmalarında Medikal Tedavi

Deksametazon ve feniramin maleat arı sokmalarında hastane ortamında uygulanan temel yaklaşımdır. Reçete olarak hastalara anti-histaminik içerikli ilaçlar verilebilir. Aynı zamanda uvula ödemi, solunum sıkıntısı olup olmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Diğer taraftan arı veya böceğin soktuğu yerde inflamasyon ve/veya ağrı varsa analjezik ilaçlar ve topikal kremleri reçeteye eklemekte fayda var. Kolinerjik belirtilerin ortaya çıkması durumunda ise anti-kolinerjik etkili ilaçlar hastane ortamında uygulanabilir. Yatış endikasyonu olup olmadığı ise yine hastanın genel durumu ve kliniği ile ilişkilidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...