Ağustos, 2022
Ana SayfaÇocuk Hastalıkları (Pediatri)0-12 AyAnne sütünün bebeğe yararları

Anne sütünün bebeğe yararları

Anne sütü bebeğinizi uzun süren hastalıklardan korur

Dünya çapında yapılan birçok çalışma mide virüsleri, alt solunum yolları hastalıkları, kulak enfeksiyonları ve menenjitin emzirilen bebeklerde daha az görüldüğünü, görüldüğünde ise hastalığın daha hafif seyrettiğini göstermektedir.

Ulusal Çevre Sağlık Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen bir çalışmaya göre emzirilen bebeklerin 28 gün-1 yıl arasında ölüm riski emzirilmeyen bebeklere göre çok daha düşüktür.

Burada işbaşında olan temel immun faktörü salgılayıcı immunoglobulin (A (lgA) adı verilen ve doğumdan sonraki ilk süt olan kolostrumda bulunan bir maddedir. Bu madde bebeğinizin bağırsaklarında, burnunda ve boğazında bulunan koruyucu mukoza zarı katmanını oluşturarak virüslerin bulaşmasına engel olur.

Anne sütü bebek için en uygun özelliklere sahiptir. Sütünüz, maruz kaldığınız her ne olursa olsun bebeğinize özel bir koruma oluşturarak patojenlere karşı tepki verir.

Anne sütünün hastalıklara karşı koruyucu özelliği bebek için uzun yıllar devam edecektir. Yapılan araştırmalar emzirilen bebeklerin çocuklukta belirli kanser türlerine yakalanma riskinin azaldığını göstermektedir. Uzmanlar anne sütünün bu riski tam olarak nasıl azalttığını bilmese de anne sütündeki antikorların bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini düşünmektedirler.

Ayrıca emzirmek bebeğin ileriki yaşlarda da Tip 1 ve 2 diyabet, yüksek kolesterol, iltihaplı bağırsak hastalığı gibi belirli hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.

Anne sütü bebeği alerjilere karşı korur

İnek sütünden yapılan mamalarla beslenen bebeklerin alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı emzirilen bebeklere göre daha yüksektir.

Araştırmacılar salgılayıcı IgA’nın (anne sütünde bulunur) bebeğin bağırsak yolunda koruyucu bir katman oluşturarak gıda alerjilerine engel olduğunu düşünmektedir. Bu koruma olmaksızın bağırsak duvarında iltihap oluşabilir. Böylece alerjik reaksiyonlar ve bazı diğer sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Anne sütü yerine mama ile beslenen bebeklerde bu koruyucu katman bulunmadığından iltihap, alerji ve diğer sağlık sorunlarına karşı daha savunmasızdırlar.

Anne sütü bebeğin zekasını geliştirir

Araştırmacılar anne sütü ile bilişsel gelişim arasında bağlantı kurmaktadır. Doğumdan sonraki 6.5 yıl içinde bulunan 17.000 bebek ve çocuk ile yapılan bir araştırmada emzirme ile IQ seviyesi ve diğer zeka testleri arasında ilişki olduğu görülmüştür.

Yaklaşık 4.000 çocuk ile yapılan bir diğer çalışmada bebekliğinde emzirilen çocukların 5 yaşa uygun bir kelime testinden emzirilmeyen çocuklara göre daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Ayrıca bu puanlar daha uzun süre emzirilen çocuklarda daha yüksektir.

Oldukça düşük kiloyla ve erken doğan bebeklerde doğumdan hemen sonra alınan anne sütü 18 aylık dönemdeki zihinsel gelişim puanlarının anne sütü verilmeyen bebeklere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Uzmanlar emzirme sırasında oluşan duygusal bağın beyine yararlı olduğunu, ayrıca anne sütündeki yağ asitlerinin de bunda çok büyük rol oynadığını belirtmektedir.

Emzirmek bebeğinizi obeziteden korur

Anne sütü bebeğinizin aşırı kilolu olma riskini azaltır. Amerikan Epidemoloji Dergisi’nde yayınlanan 17 araştırma üzerinde yapılan bir analizde anne sütünün ergenlik ve yetişkinlikte normal kiloda olma ile yakın ilişkili olduğu görülmüştür. Ayrıca daha uzun süre emzirilen çocuklarda obezite riski daha düşüktür.

Emzirmek Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltır

2009 yılında Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre anne sütü alan bebeklerin ani bebek ölümü riski daha düşüktür. Araştırmacılar ilk 1 ayda verilen anne sütünün ani bebek ölümü riskini yarıya düşürdüğünü belirtmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...