Hepsaglik

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Birçok anne sütünün bebeği için yetersiz olduğunu düşünür. Anne sütünü arttırmak için bazı gıdalardan yardım alınabilir. Anne sütünü arttırıcı özelliği olan gıdalar sayesinde anne sütünde artış yaşanarak, anneler bebeklerini gönül rahatlığı ile doyurabilir.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Havuç Ve Pancar: Havuç ve pancar anne sütünü arttırıcı bir etkiye sahiptir. Havuç ve pancarın içeriğinde yer alan Beta Karoten maddesi ayrıca bebeğin gelişimine katkıda bulunur. Aynı zamanda annenin mineral ihtiyacını karşılayarak süt üretimini etkili bir şekilde arttırır. Havuç ve pancar meyve sıkacağı ile sıkılarak karıştırılır. Gerekirse içine bir miktar bal katılarak tatlandırılabilir. 1-2 ay düzenli bir şekilde gün içinde 2 defa içilirse anne sütü üzerinde oldukça etki sağlar.

       

Yulaf Ezmesi: Yulaf ezmesinin anne sütünü arttırıcı bir etkisi vardır. Demir eksikliği nedeni ile anne sütü yeterli miktarda değilse yulaf ezmesi demir eksikliğini gidermek için harika bir seçim olacaktır. Kahvaltılarda bir kase yulaf ezmesi süt ile karıştırılarak tüketilirse anne sütünün etkili bir şekilde arttığı fark edilecektir.

Sarımsak: Sarımsağın doğal bir antibiyotik etkisi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sarımsak içeriği nedeni ile süz bezlerini uyararak süt salgısını çoğaltır. 3-4 diş sarımsak dövülerek bir miktar su ile kaynatılır. Suyun yaklaşık 4/1’i buharlaştığında üzerine 1 su bardağı kadar süt ilave edilir ve kaynatmaya devam edilir. Bir taşım kaynadıktan sonra karışım ocaktan alınarak içine 1 kahve kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım süzgeçten geçirilerek içilir. Anneler emzirme süresince bu karışımı her gün içebilir.

Tarçın: Tarçın yine anne sütünü arttıran mucizevi nitelikte bir baharattır. Aynı zamanda tarçın anne sütüne ayrı bir lezzet katar. 1 su bardağı kadar ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı kadar tarçın ve 1 tatlı kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Özellikle gece yatmadan önce tüketilirse daha faydalı olur. Bebeğin emdiği ilk 2-3 ay bu karışım düzenli olarak tüketilebilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir