Hepsaglik

Andız Otu (Inula helenium):

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Andız Otu (Inula helenium):
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

andız otu

andız otu

Andız Otu (Inula helenium):

Andız Otu Bitkisi Hakkında

Andız otu, yaklaşık 2 metreye kadar yükselebilen, yumuşak ve geniş yaprakları bulunan, otsu bir bitkidir. Çok yıllıktır. Nemli ve suyu bol olan yerlerde yetişmektedir. Andızın çiçeklerinin baş tarafları sarı saçaklar şeklindedir. İçeriğinde inulin isimli meyve şekeri  ve maddesi bulunmaktadır. Andızın tadı ise oldukça acıdır ve çok keskin bir kokuya sahiptir.

Andız Otunun Yararları

Andız otunun göğsü yumuşatabilme özelliği sayesinde, öksürüğü kesici ve balgam söktürücü bir etkisi vardır. Bu yararları ile beraber soğuk algınlığı ve bronşite de oldukça iyi gelir. Nefes darlığana karşı faydalıdır. Bağırsak ve mide hastalıklarıyla birlikte bir çok sindirim sistemi hastalıklarına karşı oldukça yararlıdır. İdrarı ve bununla birlikte safra salgılarını fazlalaştırır, vücuttaki fazla tuzları da dışarı atmasıyla vücutt fazla su toplanımını engeller. Midedeki ülser şikayetlerini azalttığı görülmüştür. İdrar yollarında meydana gelen iltihaplara karşı yararlıdır. Aynı zamnda adet zorluklarında da yararları vardır. Yine andız otunun gaz söktürücü bir özelliği de vardır.

Andız Otunun Kullanımı

Bitkinin kökleri doğranıp suda kaynatılması şartıyla, çayı yapılabilmektedir. Solunum yollarında oluşan rahatsızlıklarda, astım ve boğmaca hastalığında ve bununla birlikte mide konusundaki rahatsızlıklarda  kullanılabilmesinin yanında ayrıca, ciltteki egzemalara ve uyuza karşı da oldukça etkilidir. Andız, baharat olarak da mutfaklarda kullanılabilmektedir. Andızın fazla kullanımı kusmalara ve ishale yol açabileceği gibi daha büyük sıkıntılara da yani felçlere ve kramplara da sebep olabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir