Hepsaglik

Amniyosentez Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Amniyosentez Hangi Durumlarda Tehlikelidir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Anne karnı tanı yöntemlerinden biri olan amniyosentez, bebeğin genetik bir sorun taşıyıp taşımadığını tespit etmek için kullanılıyor, peki amniyosentezi tehlikeli kılan unsurlar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Son dönemlerde amniyosentez sonrası anne ölümleri dikkat çekmekte ve basında bu konu ile ilgili çıkan haberler durumun aslında ne kadar önemli olduğunu ortaya koyacak nitelikte diyebiliriz. Girişimsel bir yöntem olarak nitelendirilen amniyosentez bu bağlamda alanında uzman kişiler tarafından yapılması oldukça önemli bir konu olarak çıkıyor karşımıza. Amniyosentez poliklinik şartlarında, ultrasonografi eşliğinde gerçekleşmesi gereken bir teşhis işlemi olmakla beraber, mutlaka perinatoloji veya jinekolog uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir.

amniyosentez

       

Riskleri En Aza İndirgemek İçin Uzmanları Tercih Edin

 

Amniyosentez gebeliğin 15. ila 20. haftaları aralarında yapılan bir test olmakla beraber, uzmanlar bu testin 14. haftadan önce yapılmaması gerektiğini söylüyor. Gebelik kaybı riski taşıyan bu yöntemin matematiksel olarak karşılığı ise 1/200 ve 1/400 arasında risk teşkil etmektedir. Bu riskin azalması teşhisi yapacak olan kişinin tecrübesi ile doğru orantılı bir konudur.

Amniyosentezi Kimler Yapmalı?

Riskleri en aza indirgemek için amniyosentez konusunda tecrübe sahibi perinatoloji uzmanları eğer bu mümkün değilse yine alanında deneyimli kadın hastalıkları ve doğum uzmanları kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir