Mart, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaAile ve Toplum SağlığıAlkol Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Alkol Bağımlılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Alkole olan aşırı düşkünlük genel anlamı ile alkol bağımlılığı ifade eder. Her fırsatta alkol alma isteği ve bunun sonucunda sosyal yaşamdan kopma alkol bağımlılığının önemli sonuçları arasındadır. Sosyal statüsü ne olursa olsun, alkol bağımlılığı alkol ile tanışıklığı olan herkesi yakından ilgilendiren bir durumdur. Günümüzde alkol alma yaşının da bir hayli düşmüş olması, alkol bağımlılığına yakalanan kişi sayısında da artış göstermektedir.

Alkol Bağımlılığı Nedenleri?

Alkolün rahatlatıcı etkisi pek çok kişinin gün içinde alkol almasına neden olur. Bu miktarı iyi ayarlayamayan kişilerde ise zamanla alkol bağımlılığı meydana gelir. Genellikle arkadaş çevresinin etkili olduğu alkol, özellikle küçük yaşlarda kendini kanıtlama çabası olan gençlerde sıkça görülmektedir. Ayrıca kederli olan kişilerin başvurduğu yöntemlerden biri olarak alkol kullanımı, bu durumlarda dozun ayarlanamaması ile alkol bağımlılığı kaçınılmaz olmaktadır. Alkol bağımlılığı için her bünyenin aşırı alkole maruz kalması gerekmiyor. Bünyesi hassas ve iradesi düşük olan kişilerde alkol bağımlılığı birkaç içmeden sonra başlayabilir.

Alkol Bağımlılığının Sağlığa Olumsuz Etkileri

Alkol kişinin sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkilemesi, bağımlılığın üzücü sonuçlarından biri olsa da, sağlığı ciddi derece de olumsuz etkilemesi alkole olan yaklaşımın tekrar düşünülmesini gerektiriyor. Karaciğeri oldukça olumsuz etkileyen alkol, bağımlı kişilerde karaciğer yağlanması gibi sorunların sıkça görülmesine neden oluyor. Karaciğerin yağlanması sonucunda organın vazifelerini tam anlamıyla gerçekleştirememesi sonucunda ölümcül olan siroz hastalığına yakalanmak kaçınılmaz olmaktadır.

Alkol Bağımlılığının Tedavisi Nasıldır?

Bağımlılığın derecesine göre zaman gerektiren bir tedavi şekli ile alkol bağımlılığı olan kişilere uygulanan tedavilerde kişinin göstereceği çaba da büyük önem taşımaktadır. Tedavi süresinde alkol alımının olmaması ve bu sürenin 6 ayı bulması kısmi düzelme olarak değerlendirilmektedir.

Alkol tedavisine başlamayı kabul eden kişilerin tedaviye gerçek anlamıyla başlanabilmesi için, alkolün vücuttan tüm izlerinin silinmesi gerekiyor. Tedavinin başlarında alkol alma isteği ağır bassa da, bu aşamada tıbbi müdahaleler şart olmaktadır. Alkol tedavisinde ilaç tedavisinin önemi büyük olsa da, kişinin ilerleyen zamanlardaki alkole olan bakış açısı için ilaç tedavisi yeterli değildir. Kişinin alkolün zararlarını bilmesi ve kendi yaşamına olan zararları görmesi gibi durumlar tedavi sürecinde hastanın farkına varması gereken durumlardır.

Alkol Bağımlılığı Tekrarlar Mı?

Tedavi sonrasında alkol bağımlılığı bitmiş olan kişilerin tekrar bu bağımlılığa yakalanma ihtimalleri her zaman vardır. Alkol kullanmayı kişi bitirse de, hayatın birçok noktasında alkolün karşısına çıkması gibi nedenler, tekrar alkole başlamayı düşündürebilir. Bu nedenle alkol tedavisinin tam anlamıyla amacına ulaşması için en az 1 yıl sürmesi tavsiye edilmektedir. Alkol bağımlılığı tedavisi yineleyen bağımlılık gibi tekrar edilmesi mümkün olan tedavilerdir. Bu sebeple özellikle alkol bağımlısı olan kişilerin yakınlarının hastaya destek göstermeleri büyük önem taşımaktadır. Tekrarlayan bağımlılık durumları için her seferinde büyük dersler çıkarmaya çalışmak bir sonraki tedavinin etkisini artıracaktır.

Alkolün Psikolojiye Etkileri

Aşırı alkol kullanan kişilerin normal kişilik özelliklerinden farklı davrandıkları, alkolün olumsuz etkileri arasındadır. Alkol ile birlikte özgüveni artan kişilerin daha önce yapmayacakları pek çok davranışı yapmaları kaçınılmazdır. Alkolden kaynaklanan trafik kazalarının birçok nedeni aşırı güven duygusundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca alkol kullanan kişilerin sinir mekanizmaları da oldukça hassaslaşır. Çabuk sinirlenme ve genel agresiflik hali gibi durumlar çevrenin gözlemleyeceği davranışlar arasındadır.

Alkolün aile yaşantısına da ciddi olumsuz yönleri vardır. Alkollü iken çok fazla düşünme yetisi olmayan kişilerin fevri hareket etmesi ve ailesindeki kişilere zarar vermesi, günümüzde sıkça yaşanan durumlar arasındadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...