Hepsaglik

Alıç (Crataegus monogyna)

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Alıç (Crataegus monogyna)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

alıç

alıç

Alıç (Crataegus monogyna)

Alıç Bitkisi

Alıç ağacı, ortalama 6 metreye kadar uzayabilen beyaz ve pembe renkte çiçek açan , yabani olarak yetişen dikenli bir yapıya sahip olan bir ağaçtır. Alıç, daha çok muşmulaya benzemektedir. Muşmulayı andıran bu meyveler koyu sarı ya da kırmızı renktedirler. Tadı, mayhoştur.  Yine alıcın meyvesi bazı kesimlerce ekşi muşmula olarak da bilinmektedir.  Meyveleri yenilebime özelliğine sahiptir. Ayrıca alıç sus bitkisi olarak da kullanılabilmektedir. Alıç ülkemizde taşlık, kayalık, dağlık ve ormanlık yerlerde yetişebilmektedir. İçeriğinde çeşitlli adenin, guanin, flavonlar, adenozin ve sıtasterin barındırmaktadır. Bunun yanında C vitamini ile beraber belli başlı birtakım vitaminler de içermektedir.

Alıçın Yararları                  

Kalp ritmindeki bozukluklar ile birlikte kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon rahatsızlıklarının sonrasında kalp kasları zaafiyetiyle beraber , yüksek kan basıncı ve damardaki sertlik de, alıçın kullanabileceği yerlerdir. Ayrıca alıç kalp damarlarını genişletmesiyle kanın daha rahat bir şekilde pompalanmasını sağları. Bu sayede kalbe düşen yükü hafifletmektedir. Kalp krizi riskini de düşürür. Sinirsel çarpıntılara karşı ve sinir bozuklukluklarına karşı faydalıdır. Uykusuzluğa karşı yararlıdır. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcıdır. Mideyi de kuvvetlendirir. Şiddetli kusmayı da keser. İdrar söktürücü  özelliğe sahiptir ve cinsel gücü de artırır.

Kullanılışı

Alıcın yaprağı, meyvesi ve çiçeği kullanılmaktadır. Alıcın çiçeğinden yapılmış olan alıç çayı kalp krizi riskini azaltmaktadır.  Bununla birlikte kalp krizinden sonraki dönemde iyileşmeyi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda alıcın lapa haline getirilip şişliklerin üzerine konmasının yararı vardır. Eğer baş ağrısı varsa alıcın suyu şerbet yapılıp içilmelidir. Alıcın etkilerinin görülebilmesi için belli bir süre gereklidir. Bu yüzden alıcı uzun süreli kullanmak gerekir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir