Nisan, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarAkciğer-Solunum HastalıklarıAlerjik Rinit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Rinit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Allerjik Rinit

 

Halk arasında bahar alerjisi olarak da adlandırılan ve genellikle mevsim geçişlerinde daha sıklık ile görülen Alerjik Rinite neden olabilecek birçok farklı unsur bulunmaktadır. Yeşil bitkilerin polenleri, çim polenleri, ev tozu, tüylü hayvanlar gibi farklı etkenlerin neden olduğu bu hastalık genellikle kendini nezle şeklinde gösterirken sinüzit benzeri semptomların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Baş ve yüz bölgesinde sık görülen ağrılar, burun akıntıları ve tıkanıklıkları gibi kronik problemler, göz yaşarmaları alerjik rinitin habercisi olmak ile birlikte yaşam kalitesini de son derece düşürmektedir. Bahar geldiğinde göz yaşarmaları ve burun akıntıları, burun kaşıntısı gibi semptomlar en çok şikayet edilenler arasında sayılabilir. Özellikle mevsimsel olması önem araz eder.

Alerjik Rinit Nasıl Ortaya Çıkar?

Alerjilerin büyük çoğunluğu vücudun yabancı maddeye karşı koymak için tepki vermesi nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Alerjik rinit de özellikle toz, polen veya tüy kaynaklı yabancı maddelerin vücuda girmesinin ardından solunum ve bağışıklık sisteminin tepki vermesi ile oluşmaktadır. Temiz olmayan hava, fazla kirli ortamlar, havasız ve küf mantarı oluşumunun görülebileceği alanlardan uzak durulması alerjik rinitin ortaya çıkmasına engel olabilecek durumlar arasında yer alır.

Alerjik Rinit

Alerjik Rinit Belirtileri Nelerdir?

Birçok insan özellikle bahar dönemlerinde baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve akıntısı, yorgunluk gibi belirtilerle boğuşmaktadır. Alerjik rinitin en yaygın belirtileri de burun akıntısı, burunda kaşıntı, göz yaşarması ve baş ağrısı olarak belirlenmiştir. Belirtilerin ortaya çıkmasının ardından mutlak surette bir doktor kontrolünden geçmek yerinde olacaktır. Alerjik rinitin belirtileri birçok diğer hastalık ile benzerlik gösterdiğinden doğru testler ile en doğru teşhisin konulması da büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar alerjilerin büyük çoğunluğu ciddi hastalıklar olarak kabul edilmiyor olsa da kontrol altında tutulmaları yerinde olacaktır.

Alerjik Rinit Teşhisi Nasıl Konur?

Alerjik rinit çoğunlukla sinüzit ile benzerlik gösterdiğinden teşhisin de mutlaka bir hekim tarafından koyulması önem taşımaktadır. Aksi takdirde yanlış antibiyotik ilaçların kullanılması söz konusu olabilir. Oysa alerjik rinit antibiyotik ile tedavi edilen bir hastalık değildir. Doktor muayenesinin ardından kan tahlili yaparak (veya yapmadan doğrudan anamnezle teşhise de gidilebilir) kandaki alerjenleri tespit etme yoluna gidebilir. Teşhisin uzmanlar ardından konulmasının ardından tedavi süreci başlar. Ancak unutulmaması gereken nokta alerjilerin tam anlamı ile yok edilemediğidir. İlaç kullanımı belirtileri büyük oranda azaltsa da ilaç kullanımının bitişinin ardından yeniden aynı semptomlar ortaya çıkmaktadır.

Alerjik Rinit Tedavisi Nedir?

Alerjik rinit genellikle semptom azaltıcı ilaçlar aracılığı ile tedavi edilir. Ancak vücudun kabul etmediği yabancı maddeye vereceği tepki değişmediğinden ilaç kullanımı geçici bir tedavi yöntemi haline gelmektedir. Tam tedavisi olmasa da alerjik riniti azaltmanın veya belirtilerin ortaya çıkmasını engellemenin tek yolu solunan hava ve kullanılan eşyalara dikkat edilmesi olacaktır. Allerjik rinit tedavisinde anti-histaminikler, burun spreyleri ve göz damlaları kullanılabilir. Kesin tedavi allerjik etkenden mağruziyeti azaltmaktır.

Alerjik Riniti Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Yaşam koşullarının uygun hale getirilmesi alerjik riniti önlemek için tek yöntemdir. Kapalı ortamların sık sık havalandırılması gerekmektedir. Ancak polen oluşumun arttığı ilkbahar dönemlerinde dışarıdan yabancı madde girmesine engel olmak amacı ile pencere ve kapıların kapalı tutulması yerinde olacaktır. Bunun yanı sıra ev ve iş yerlerinde kullanılan klimaların filtreleri mutlaka kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Yün yorgan ve yastık kullanımı sona erdirilmeli ve evde tüylü hayvan beslenmemelidir. Ayrıca sigara da alerjik rinitin en önemli tetikleyicilerinden biridir. Bu nedenle hastaların sigara içememesi ve içilen ortamlarda bulunmaması tavsiye edilmektedir. Önlemdeki temel mantık etken maddeden uzaklaşmaktır.

Alerjik Riniti Tamamen Yok Etmek Mümkün Mü?

Alerjilerin tamamen tok olmasını sağlayacak bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın sona erdirilmesi ve bir daha karşılaşılmaması için vücudun alerjen olarak algıladığı maddelerden büyük oranda uzak kalınması gerekir. Alerjik Rinit için bu, yeşil bitkiler, tüylü hayvanlar ve tozlu ve kirli havalardır. Çiçekli bitkilerin alerjen madde oluşturmaları sanılanın aksine yeşil bitkilere kıyaslanacak olursa oldukça az rastlanan bir durumdur. Bunun dışında hava kirliliğinin yoğun olduğu ortam ve mevsimlerde bu kirli havanın sıkça solunmaması da alerjinin tekrar etmemesi için önem taşır. Ancak günümüz koşullarından bütün bu alerjenlerin tamamından uzak durulması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu noktada yapılması gereken belirtilerin hafif bir şekilde atlatılmasını sağlamak amacı ile dikkatli olunması ve hekim kontörlünde hafifletici ilaç ve spreylerin kullanılması olacaktır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...