Mart, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaKanserAkciğer KanseriAkciğer Kanseri ve Risk Faktörleri

Akciğer Kanseri ve Risk Faktörleri

Akciğer Kanseri ve Risk Faktörleri

 

Akciğer Kanseri
Akciğer Kanseri – tümör Dokusunun Görünümü

Akciğer Kanseri hücreleri iki tiptir: Küçük hücreli olan ve küçük hücreli olmayan. Hücreler mikroskop altında incelenerek bu ayırım yapılabilir. Bu kanser hücrelerinden her biri farklı şekillerde üreyip gelişir ve yayılır. Tabi ki bu yüzden her iki kanser türü için de farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Küçük Hücreli Akciğer Kanseri

Diğer adı yulaf hücresi kanseridir. Diğer kanser hücrelerine göre az görülür. Fakat bu kanser hücrelerinin en temel özelliği oldukça hızlı gelişmesidir. Bu sayede kanserli hücreler çok kısa sürelerde diğer organlara sıçrar.

Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri

Oldukça yaygın görülürler. Yavaş bir şekilde vücut içerisinde gelişir ve yayılırlar. 3 farklı tip hücre olmasına rağmen hemen hemen hepsinde aynı tedavi yöntemleri uygulanır.

KANSER RİSKİNİ ARTTIRAN ÖĞELER

Sigara İçmek

Sigara içmenin akciğer kanserine neden olduğunu artık bilmeyen yoktur. Sigaranın içerisinde bulunan tütün ve diğer yabancı maddeler akciğer içerisinde bulunan hücrelere büyük zararlar verir ve hücrelerde zamanla kansere neden olur. Ne zaman sigara içmeye başlandığı, bir gün içerisinde içilen sigara adedi, sigara içerken çekilen nefes derinliği ve ne kadar uzun süre sigara içildiği gibi etmenler akciğer kanserine yakalanma oranını etkiler. Sigaranın yanında puro ve pipo içmek de akciğer kanseri riskini arttırır.

Asbest

Asbest bir mineral grubudur ve bazı endüstrilerde kullanılır. Bu mineral grubu partiküllere ayrılabilmektedir ve bu sayede havadaki parçalara tutunarak dolaşabilir. Bu partiküller ile dolu hava solunursa, asbest akciğerlere yerleşir ve burada bulunan hücrelere zarar vererek kanser oluşumuna neden olur. Hem asbeste maruz kalan hem de sigara içen kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski ise 3-4 kat daha fazladır. Bu yüzden asbeste maruz kalınacak şekilde bir işte çalışılıyorsa muhakkak koruyucu giysiler temin edilmeli ve kullanılmalıdır.

Hava Kirliliği

Tam olarak hava kirliliğinin kanser yaptığı kesinleşmese de bir bağlantısının olması ihtimaller dahilindedir.

Akciğer Hastalıkları

Bu hastalıklara verem örnek verilebilir. Verem nedeniyle tahrip olmuş hücrelerde kanser oluşma riski fazladır.

Akciğer kanseri konusunda riskli olan meslekleri sıralayacak olursak; Tekstil, Madenciler, Tersane ve İzolasyon işçileri, Petro-kimya, Plastik Sanayi işçileri, Çamaşır suyu üreticileri, cam-seramik-batarya işçileri, boya ve dökümhane işçileri.

Akciğer Kanseri Belirtileri

  • Uzun süreler boyunca devam eden ve gittikçe daha kötüleşen öksürük,
  • Göğüs bölgesinde yaşanan kalıcı ağrılar,
  • Şiddetli öksürük krizleri sonrasında kan tükürmek,
  • Nefes darlığı ve nefes alıp vermede zorluk çekmek,
  • Yüz ve boyun bölgesinde oluşan şişkinlikler,
  • İştahsızlık sonucu kilo kaybı yaşanması
  • Geçmek bilmeyen yorgunluk hali.

Eğer bu belirtilerin birkaçından şüpheleniyorsanız hemen akciğer kanserine yakalandım diye paniklemeyin. Çünkü bu belirtilerin başka nedenleri de olabilmektedir. Bu durumda yapılacak en doğru şey uzman bir doktora görünmektir.

Akciğer Kanseri Teşhisi ve Tedavisi

Akciğer kanseri olduğundan şüphe edilen bir kişi için uzmanlar, göğüs röntgeni ve bazı testler isteyebilirler. Bu testler arasında en basit ve en yararlı olan balgam testidir. Fakat hastalığın kesin olarak teşhis edilmesi için, akciğer dokusundan biyopsi ile örnek alınıp mikroskop altında incelenmesi gerekmektedir.

Hastalık teşhis edildikten sonra yapılacak ilk işlem hastalığın vücut içerisinde ne kadar yayıldığını belirlemektir. Hastalığın yayılma miktarına göre bir tedavi şekli belirlenir. Bu hastalık genellikle beyin ve kemik hücrelerine yayılır.

Akciğer kanserinde tedavi yönteminin belirlenmesi için kanser tipi, yayılma durumu ve kişinin genel sağlık durumu oldukça önemlidir. Hastalar ameliyat edildikten sonra adjuvan denilen ve ameliyat sonrasında kalan kanser hücrelerini yok etmeye yarayan bir tedavi yöntemi uygulanır. Adjuvan tedavide sadece Kemoterapi veya Radyoterapi olabileceği gibi bazen her ikisi birden uygulanabilir. Eğer kanser erken bir şekilde teşhis edilmiş ve çok yayılmadan müdahale edilmişse ameliyat sonrasında adjuvan tedaviye gerek kalmayabilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...