Hepsaglik

AIDS

AIDS
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

aıds hastalığı

aıds hastalığı

AIDS Nedir?

       

                AIDS ya da EBES, HIV (insan bağışıklığı yetmezliği virüsü) sebebiyle bağışıklık sisteminin çöktüğü bulaşıcı hastalıktır. AIDS ya da EBES Acquired immune Deficiency Syndrome ya da Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromunun baş harfleridir.

Belirtileri

                HIV virüsü vücuda girdikten hemen sonra hastalık belirtileri görülmez genellikle birkaç yıl sonra hatta bazen on yıl sonra görülebilir. AIDS olmuş kişi belirtileri genellikle fark etmez çünkü belirtiler başka pek çok hastalığın belirtilerine benziyor. Hastalık uzmanlar tarafından yapılan testlerle tespit edilebiliyor. Özellikle riskli cinsel ilişki yaşamış bazı insanlar, belirtileri öğrenip kendini AIDS olmuş gibi kabul edip psikolojik problemler yaşayabiliyorlar. Uzmanlar tarafından açıklanan belirtiler şöyle:

-Farenjit

-Sebepsiz zayıflama ve aşırı yorgunluk

-Ender rastlanan ve hafif geçen rahatsızlıkların çok sık görülmeye ve geç iyileşmeye başlaması

-Lenf bezlerinde büyümeler, ağız ve deride iyileşmeyen uçuklar ve lekeler

-Ani ateş yükselmesi, gece terlemesi, öksürük, ishal, bulantı ve kusma

-Deri döküntüleri, baş ağrısı, karaciğer ve dalak büyümesi

Bulaşma Yolları

                HIV virüsü kan ve kan ürünleri, cinsel sıvılar, plasenta ya da süt yoluyla bulaşır. Hassas bir virüs olduğundan havada uzun süre yaşayamaz bu yüzden öksürük hapşırık gibi yollarla sivrisinek sokmasıyla bulaşmaz. Yani bulaşması için sıvı alış verişi olması gerekir. Tükürükteki HIV miktarı çok düşük olduğu için AIDS öpüşmeyle bulaşmadığı gibi Dünya’da milyonlarca hastadan sadece biri öpüşme yoluyla bulaşmıştır. O da aşırı diş eti kanamasından bulaşmıştır. Anal ilişki ile bulaşma riski çok daha yüksektir, sürtünme sebebiyle derinin aşınması ve kanaması AIDS’in bulaşma riskini artırır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir