Haziran, 2022
Ana SayfaAğız ve Diş SağlığıAğız Kokusunun Nedenleri ve Tedavileri

Ağız Kokusunun Nedenleri ve Tedavileri

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Tıptaki adıyla halitosis olarak bilinen ağız kokusu, günümüzde tüm toplumlarda rahatsızlık yaratan ve hoş karşılanmayan bir durum olarak bilinmektedir. Önlemi alınmayan ve sürekli devam eden ağız kokuları, sosyal problemlerin yanında psikolojik problemler de oluşmasını sağlar ve mutlaka tedavi edilmesi gereken nahoş bir durum ortaya çıkarır.

Ağız Kokusu Çeşitleri Nelerdir?

Kolayca giderilebilecek bir sorun olduğu gibi çok önemli hastalıkların habercisi de olabilecek bir durum olan ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu ve patolojik ağız kokusu olarak iki çeşide ayrılmaktadır.

Fizyolojik Ağız Kokusu Nedir?

Sağlığı yerinde olan bireylerde dahi sabah uyanıldığında ortaya çıkabilen bir sorun olan ağız kokusuna, sindirim sisteminde biriken gazlar ve dil üzerinde ürüyen bakteriler sebep olabilmektedir. Yemek yeme esnasında nefeste oluşan kötü koku da fizyolojik ağız kokusuna örnektir. Fizyolojik ağız kokuları genellikle tedavi gerektirmez, ancak uygulanması gereken bazı özel durumlar ortaya çıkartabilir. Bunlara örnek olarak dil üzerini fırçalamak, içeriğinde çinko olan ağız gargaraları kullanmak ve sakız çiğnemek verilebilmektedir.

Patolojik Ağız Kokusu Nedir?

Ağızda oluşan kötü kokunun tedavi gerektirdiği durumlara patolojik ağız kokusu denmektedir. Genellikle patolojik ağız kokusuna sahip olan hastalar ya ağız kokusunun farkına varmamışlardır ya da bu durumu kabullenmiş ve sakızla veya ağız kokuları ile sürekli üstünü örtmektedirler. Şikâyet sonucunda doktora gidilmesi ile ortaya çıkılan patolojik ağız kokusunun pek çok farklı sebebi olabilmektedir.

Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

Ağız kokusunun en öncelikli sebepleri arasında sinüs ve akciğerlerde oluşan enfeksiyonlar gelmektedir. Aynı zamanda şeker hastalarında, kronik böbrek rahatsızlığı olanlarda, karaciğer yetmezliği taşıyanlarda, metabolizma bozukluğuna sahip kişilerde ve katı diyet yaparak uzun süre aç kalanlarda da ağız kokusu oluşabilmektedir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusunun en sık rastlanılan sebepleri arasında yer alan diş ve diş etleri ile ilgili sorunların tedavisinde mutlaka diş doktoruna başvurulması gerekmektedir. Ağız içinde yer alan bakteriler de ağız kokusu yapabileceğinden dolayı diş doktoru, kokunun sebebini bularak bu konuda doğru tedaviyi önerebilmektedir.

Aynı zamanda ağızda yer alan eskimiş protezler ve köprüler de ağız kokusu yapabilmektedir. Gıda birikmesi yapması sebebiyle sorun teşkil eden protezler, yenilenmeli ve gerekli tedavilerin yapılmasının ardından bu durum bir süre daha gözlemlenmelidir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunu önlemenin ilk yolu ağzın yeterince tükürük salgısını üretmesinden geçmektedir. Tükürük içerisinde yer alan güçlü enzimler ve antibiyotikler, ağız kokusunun yok olmasını sağlayabilmekte ve bu konuda oldukça olumlu bir etki etmektedir. Özellikle şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkan ağız kuruluğunu gidermek için tavsiye edilen en etkili yöntem sakız çiğnemektir.

Ağız içi bakterileri yok ederek ağız kokusunun sebepleri ortadan kaldıran tarçın da içeceklerle birlikte tüketilerek ağız kokusunu gidermek için yardım alınacak besinler arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra, yeterli miktarda su tüketmek, şeker tüketimini azaltmak, besinleri yeterli derecede çiğneyerek yutmak ve diş ipi kullanmak da ağız kokusunun önlenebilmesi için kullanılacak yöntemler arasında yer almaktadır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...