Hepsaglik

Adet Gecikmesine Sebep Olan Faktörler ve Hipotalamusun Etkisi

Adet Gecikmesine Sebep Olan Faktörler ve Hipotalamusun Etkisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Adet Gecikmesine Sebep Olan Faktörler

 

Bir kadının düzenli olarak adet görmesi için öncelikle beyinde bulunan hipotalamus adlı bölgeden hipofiz bezine bir uyarı gitmektedir. Bu uyarı sayesinde FSH ve LH adı verilen hormonlar üretilerek, olması gereken seviyeye çıkartılmakta ve bu hormonlar kana karışmaktadır. FSH ve LH hormonları, içerisinde olgunlaşmaya elverişli olan yumurtaları barındıran yumurtalıkları uyarmakta ve böylece yumurtlama işleminin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Yumurtalığın içerisinde bulunan foliküllerde salgılanan östrojen ve progesteron hormonları ise rahmin iç tabakasının kalınlaşmasını sağlamaktadır. Daha sonra ise yumurtlamanın gerçekleştiği dönemde gebelik oluşmazsa yumurtlama sonrasında 14 günlük bir ömrü olan “ Sarı Cisim “ vücuttaki progesteron üretimini durdurmaktadır. Vücutta progesteron üretiminin aniden durması sebebiyle de rahim iç tabakasında bir dökülme gerçekleşir, bu dökülme ile birlikte gerçekleşen kanamada rahim iç tabakasından rahim ağzına ve vajinaya, vajinadan da dışarıya çıkar ve bu şekilde her ay kadınların adet döngüleri gerçekleşir. Adet döngüsü sırasında, vücutta ufacık da olsa bir fonksiyonun gerçekleşmemesi adet kanamasının gerçekleşmemesine veya adet gecikmesi yaşanmasına sebep olmaktadır.

Adet kanamasının gecikmesi genel olarak stres gibi oldukça ufak problemlerden kaynaklanmakta ve sürekli olarak devam eden bir durum olmamaktadır. Düzenli olarak adet gören bir kadının yılda birkaç kez adet gecikmesi yaşaması oldukça normal sayılmaktadır. Gerginlik, huzursuzluk, iklim değişikliği, yorgunluk, yaşam tarzında meydana gelen değişiklikler adet kanamalarında gecikme yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu saydığımız olaylar, beynin bilinçli olan kısmını etkilemekte ve böylece hipotalamusun yerine getirmesi gereken işlevi de bozulmaktadır. Adet döngüsü burada takılmaktadır ve bu nedenle herhangi bir tıbbi müdahale ya da kontrol gerekmemektedir.

       

Sıkıntı ve stres, günlük yaşamda meydana gelen değişiklikler gibi etkenler dışında düzenli olarak adet görmekte olan bir kadının adet gecikmesi yaşamasının en önemli sebeplerinden bir diğeri de hamileliktir. Bu nedenle adet gecikmesi 1 haftayı bulan kadınların mutlaka eczaneden satın alacakları bir gebelik testini kendileri uygulamaları ya da bir hekime görünerek kanda gebelik testinin yapılmasını sağlamaları ve gecikme sebebinin gebelik kaynaklı olup olmadığını kesinleştirmeleri gerekmektedir. Evde yapılabilen gebelik testleri, HCG hormonunu idrarda tespit etmeye çalıştığı ve bu hormon idrara kandan daha sonra karıştığı için gebeliğin erken dönemlerinde güvenilir sonuç elde edilemeyebilir. Bu nedenle en güvenilir sonuç, laboratuarda yapılan kan testi ile elde edilebilmektedir. Gebeliğin başladığı andan itibaren, kanda bulunan HCG hormonunun miktarı her gün düzenli olarak artış göstermektedir.

Tabii ki her adet gecikmesi kesinlikle gebelik olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle adet gecikmesi 1 hafta ve daha fazla süren kadınların, mutlaka bir jinekoloji uzmanına muayene olmaları ve gerekli testlerin yapılması ile adet gecikmesine sebep olan faktörün tespit edilmesi çok daha iyi olacaktır. Yapılan incelemeler sonucunda eğer gebelik yoksa hekim hastanın diğer şikayetlerini de göz önünde bulundurarak, bir tanı koyacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir