Hepsaglik

Adaçayının Faydaları

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Adaçayının Faydaları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Adaçayının Etkileri

 

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen adaçayı, bu bölgelerde yüzyıllardır kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Adaçayı, tarihte ilk olarak bilindiği kadarıyla Antik Yunan ve Roma döneminde kullanılmaya başlanmış. Bitki ilk kez özellikle et gibi uzun bir süre boyunca dayanmaya besinlerin kullanım ömrünü uzatmak amacıyla kullanılmış. Adaçayının faydaları yüzlerce hatta binlerce yıldır nesillerden nesillere aktarılmaktadır. Bitki Arap Yarımadası’nda ölümsüzlük, Avrupa’da ise büyülerden korunmak için kullanılmış. Günümüzde her ne kadar bu amaçlarla kullanılmasa da hala dünyanın en popüler bitkileri arasında yer almaya ve yılın bitkisi seçilmeye devam ediyor.

Bitki hafızayı güçlendirmek, enfeksiyondan korunmak, terlemeyi azaltmak ve saç bakımı yapmak için de kullanılabilmektedir. Adaçayının dünya çapında en yaygın kullanımı kurutulmuş yapraklarının kaynatılmış suda demlenmesi ile hazırlanan çay şeklinde olsa da, taze yapraklardan elde edile yağ formunda da fazlasıyla kullanılmaktadır. Çay formunda olan adaçayının faydaları özellikle solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilerde fazlasıyla görülmektedir. Romatoid artrit gibi iltihaplı hastalığı olanlar ya da bronşiyal astımı olan kişiler adaçayının faydalarından yararlanmak için hekimlerine danışarak kullanabilirler. Adaçayı, doğal bir antioksidandır aynı zamanda.

       

Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak adaçayı içen kişilerin, kısa dönemli hafızalarında bir gelişme yaşanmakta, aynı zamanda kurutulmuş adaçayı kökü Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlarla aynı etken maddeleri içermektedir. Kısacası adaçayının faydaları arasına hafıza üzerindeki olumlu etkisi de eklenmektedir. Tüm bu saydıklarımızın yanı sıra adaçayı, vücudu zararlı toksinlerden arındırır, bronşit ve astım belirtilerini hafifletir, idrar yolu enfeksiyon tedavisinde yardımcı olur, stres düzeyini azaltır, menopoz belirtilerini hafifletir, saç beyazlamasını yavaşlatır, kan şekerini düşürür, boğaz ağrısını hafifletir, ağız gargarası olarak kullanılabilir.

 

Ancak adaçayı yağı çok daha kuvvetli olduğu için kullanımı konusunda hekime danışmakta fayda bulunmaktadır. Böylece beklenmeyen bir etki görülme ihtimali ortadan kaldırılabilir. Adaçayının faydaları ile birlikte yan etkilerini yaşamamak için hamile ya da emziren kadınların, epileptik kişilerin ve kalp hastalığı olan kişilerin doktora danışmadan kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Aynı zamanda aşırı tüketimi durumunda içerisindeki etken maddeler toksik etkiye yol açabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. Adaçayının 2 haftadan daha uzun bir süre kullanılması tavsiye edilmez, kısa bir sürede olsa kullanımına ara vermek gerekmektedir.

 

Adaçayı Nasıl Hazırlanmalı?

 

ada çayı

Adaçayının faydaları günlük olarak düzenli kullanım ile ortaya çıkmakta ve günlük 2 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı ile hazırlanan bir bardak çayın tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Adaçayını demlemek için 2 çay kaşığı adaçayı üzerine kaynar su dökerek 2 – 3 dakika kadar beklemek ve sonra adaçayını süzmek yeterli olacaktır. Düzenli kullanım gerekli olduğu gibi günde 1 – 2 bardaktan fazla kullanılması da tavsiye edilmemektedir. Adaçayının çayı dışında yağının da tüketildiğini yukarıda belirtmiştik.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir