Hepsaglik

5-13 Yaş Arası Çocukların Özellikleri

5-13 Yaş Arası Çocukların Özellikleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

5-13 Yaş Arası Çocuklar

5-13 Yaş Arası Çocuklar

5-13 Yaş Arası Çocukların Özellikleri

5-13 yaş arasında bulunan çocuklar hızlı bir şekilde hem fiziki, hem duygusal, hem de zihinsel olarak gelişim göstermektedir. Çocukların fiziki özellerine değinecek olursak boylarının uzamaya devam ettiğini ve kilo alma oranlarının hızlandığını görebiliriz. Genellikle 5 cm’e kadar boylarında uzama ve 2,5 kilograma yakın da kilo alma oranı gözlemlenmiştir. Fakat bu gelişim kız çocuklarında daha hızlı meydana gelmektedir. Erkek çocukları bu gelişimi daha yavaş tamamlamaktadır. Kız çocuklarının ellerinin daha pratik ve el becerisinin erkeğe oranla daha yüksek olması bundan kaynaklanmaktadır. Kız çocuklarının bu dönemlerde erkek çocuklarından boyları uzun olabilir. Bu yaşlarda görme yetisi fazlasıyla etkinlik kazanır ve saatlerce gözler yorulmadan kitap okunabilir. Artık dişler son şeklini alır değişim ve gelişimini sonlandırmıştır. Bu yaş aralığında ki çocukların vücutlarının şekil alması yaptıkları hareketlerle doğru orantılıdır. Yapılan hareketlerle vücut esnekliğini oluşturur. Bu hareketleri ise yetişkinlere göre daha hızlı bir şekilde yaparlar.

       

Bu dönemlerde 5-13 yaş aralığında ki çocuklar fiziki yönden olduğu kadar zihinsel yönden de gelişim göstermektedir. Matematiksel kavramlar (sayılar, şekiller, geometrik şekiller, zaman kavramı, uzay) bu yaşlarda çocuklarda idrak edilmeye başlanır. Bu dönemde artık çocuklar plan yapma yetisine, kendileri için bir şey yapmaya ve öğrenmeye başlar. Artık somut düşünmeye başlarlar ve kendilerini ifade edebilme gücünü bulurlar. Artık çevresinde oluşan çeşitli sesleri algılamaya ve ayırt etmeye çalışırlar. Eleştirme ve yorum yapma yeteneği kazanırlar.

5-13 yaş aralığında ki çocuklar kendilerini ifade etme yetkinliği kazanırken bunun oluşmasına imkan veren dilde gelişimini göstermektedir. Bu dönemlerde ki çocukların kelime dağarcığı fazlasıyla gelişmiştir. Hızlı okuma yetkinliği artmıştır. En az bir yetişkin kadar iyi ve hızlı kitap okuma özelliğine kavuşmuştur. Meraklı ve bilgi edinmeye fazlasıyla isteklidirler. Fakat okumasını ilerletememiş çocuklarda bunun tam tersi bir reaksiyon gözlemlenebilir. Yazı yazarak kendilerini anlatabilmeleri mümkündür. Ayrıca okul gazetelerinde, panolarda yazı yazabilir, güzel yazı yazma yarışmalarına katılabilir hatta yazıları sergilenebilir duruma gelebilir. Araştırma yapmak için artık ansiklopedi ve internetten yararlanabilir.

Bu yaş aralığında ki çocuklar da hızlı bir şekilde duygu değişimi yaşanabilir. Evden uzaklaşma tutkusu baş gösterebilir. Daha çok arkadaşlarıyla vakit geçirmek için çaba gösterirler. Bu dönemlerde çocukların heyecanları dengelidir. Çevresinde sevilmek, ilgi odağı olarak görülmek ve sürekli başarmak hissiyle doludurlar. Bu yaşlarda ki çocukların sorumluluk duyguları fazladır. Örneğin; öğretmen bir ödev vermişse o muhakkak zamanında yapılır. Bu yaşlarda ki kız çocukları anne babaya daha düşkünken erkek çocuklarında ise sevgi belirtileri azalma gösterir.  Bazı çocuklar da sessizleşme, kabuğuna çekilme, insanlardan uzaklaşma gibi reaksiyonlar gözlemlenebilir. Bu yaş aralığında ki çocuklar başarısızlıktan ve ölümden halen korkabilirler. Fakat üzüntü, neşe, korku, kıskançlık gibi ruh halleri sürekli değişkenlik gösterir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir