Hepsaglik

12- 18 aylık bebek gelişimi

Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

12 – 18 AY BEBEKLER

12-18 Aylık Bebek Gelişimi

12-18 Aylık Bebek Gelişimi

Bebekler bu dönemde oyuncaklarının daha fazla etkisinde kalmaktadır ve gelişimleri oyuncaklarla aralarındaki bağa dayanmaktadır. Bebeklerin bu dönemdeki gelişimleri başlıklar halinde inceleyecek olursak;

       

Motor Gelişimi; bu gelişim çocuğunuzun kendi başına fiziksel gelişimidir. Bu dönemde motor gelişiminde görülenler ise;

Bebekler yürümelerini güvenli bir şekilde yapmaya başlarlar ve adımlarına istediği gibi başlayıp durmakta sıkıntı çekmezler. Koşmalarını dikkatle yaparlar fakat önlerine çıkan bir engeli aşabilme becerisine sahip değillerdir. Yürümeleri esnasında ellerinde büyük oyuncaklarını (bunlar büyük peluş oyuncaklar olabilir) güvenle taşıyabilir. Sandalye ve koltuklara kendi becerileriyle tırmanabilir ve oturabilirler. Etrafından aldığı küçük bir destek sayesinde merdiven inebilmektedirler.

Algı Gelişimi; bu dönemde bebekler cisimlerin ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını algılayabilmektedirler. Kısaca anlatacak olursak;

Nasıl yapılması gerektiği öğretildiğinde, bebekler küpleri üst üste koyar ve bir kule oluşturabilir. Kitap veya defterlerin saylarını çevirebilir. Yaşına uygun resimli kitapları algılamaya çalışır ve tetkik eder. Oyun esnasında uzaklaşan toplarını bir müddet izler ve yakalamaya çalışır. Eline verilen bir kalemi ortasından ya da ucundan avuç içiyle saracak şekilde tutar. Bu dönemde tek elini kullanmaya daha yoğunluk verir. Oyunları esnasında kendi kendilerine konuşmaya başlarlar ve bu konuşma yüksek sesle ve anlaşılmaz biçimde olmaktadır. Ulaşamadıkları eşyaları veya oyuncaklarını size eliyle gösterip bağırma şeklinde onu sizden ister. Yaşına uygun kolay şarkılara eşlik etme hevesindedir. Ona karşı vereceğiniz emirlere itaat eder ve söz dinler.

Dil Gelişimi; bu dönemde bebekler anlaşılır bir biçimde konuşmaya başlamaktadırlar. Genellikle tek kelimelik veya iki kelimelik sorular sorarlar. O, bu , şu gibi kelimeleri kullanmaya başlarlar. Karşılıklı konuşmalarda, konuşma sırasının ona gelmesini bekleyebilmektedir. Bazı kelimelerin telaffuzunda sıkıntılar çekebilirler. Bazı sözcüklerin manasını anlar fakat kurdukları cümlelerde kullanmamaktadırlar. Genellikle 30 sözcük içeren bir kelime dağarcığına sahip olabilirler.

Sosyal Gelişimleri; bu dönemde bebekler ortamdaki kişilerle veya nesnelerle ilişki kurmaya çalışmaktadırlar. Bu dönemde bebeklerin sosyal gelişimlerini örneklendirecek olursak;

Yemek araçalarını kendileri tutabilir ve kaşık gibi nesnelerde bulunan yemekleri dökmeden ağzına götürebilir. İki elini kullanarak bir bardağı tutabilir ve içindeki sıvıyı dökmeden içebilir. Üzerindeki eşyaları (elbise ve iç çamaşırları hariç şapka ayakkabı ve çorap gibi) üzerlerinden çıkarabilirler fakat giyemezler. Tuvalet ihtiyaçlarını kendileri gideremez fakat size bildirebilirler. Artık oyuncakların ne için olduğununun farkındadırlar ve ağızlarına sürmenin kötü bişey olduğunu bilirler. Kızgınlıklarını oyuncakları yere fırlatarak gösterirler. Küçük oyuncaklarını kutusuna koyup çıkarabilirler. Öncelik annesi olmak üzere çevresindekilerle duygusal bir bağa sahiptirler.

Grafiksel Gelişimleri; bu dönemdeki bebeklerin grafiksel gelişimlerini örneklerle sıralayacak olursak;

18 ayının dolduran bir bebek kağıtlara veya çevresindeki nesnelere karalamalar yapabilir ve genellikle kağıt üzerinde noktalar koyabilirler.

 

Bilişsel Gelişim; düşünmeye başlamaları ilk bu dönemlerde gerçekleşir. Kontrollü hareket ederler. Nesneleri sembolik olarak zihninde tutabilirler.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir