Hepsaglik

Zencefil Çayının Faydaları

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Zencefil Çayının Faydaları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Zencefil Çayının Faydaları

 

Başta Asya, Hint ve Arap kültürü olmak üzere dünya genelindeki birçok kültürde bitkisel şifa yöntemlerinden birisi olarak kullanılan zencefil çayı binlerce yıllık bir geçmişe sahip. Çin’de 2000 yıldır mide ve sindirim rahatsızlıklarının giderilmesi için kullanılan zencefil, yemeklerde ise 13. Yy’dan itibaren kullanılmaya başlamıştır. Bitkinin Romalılar döneminde de oldukça değerli olduğu ve trampa ekonomisinde bir kilogram zencefilin 1 koyuna eşit olduğuna dair belgeler bulunmaktadır. Toz şeklinde yemeklerde baharat olarak kullanımının yanı sıra sıcak suyun içerisinde demlenerek tüketile zencefil çayının faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok.

Bileşiminde bulunan gingerols ve shogoals gibi fenollerin ve uçucu yağların sağladığı zencefil çayının faydaları arasında mide bulantısını geçirmesi, sindirimi hızlandırması, baş dönmesini geçirmesi, gazı azaltması, kronik ağrıları hafifletmesi sayılabilir. Bunların dışında kas ağrılarını hafifletmesi, romatizma ağrılarına iyi gelmesi, alerjik reaksiyonlarını hafifletmesi, solunum yollarını açması, kan şekerini düşürerek dengelemesi, kan dolaşımını güçlendirmesi, hazımsızlığa iyi gelmesi, boğaz ağrılarını tedavi etmek için yardımcı olması, adet ağrılarını hafifletmesi ve terlemeyi arttırarak ateş düşmesine yardımcı olması da zencefil çayının faydaları arasında yer almaktadır. Halk arasında zencefil özellikle sindirimi hızlandırması ve mide problemlerini hafifletmesi amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Kan dolaşımını arttırıcı etkisi ile de kalp problemlerine karşı da zencefil kullanılmaktadır. Günümüzde pek çok doktor tarafından hamilelikte mide bulantılarına, deniz tutmasına karşı olarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

       

Almanya’da reçetesiz ilaç olarak, ABD’de ise besin desteği olarak kullanılmakta olan zencefil ile hazırlanan zencefil çayının faydaları etken maddeleri suyun içerisine geçtiği için aynı şekilde alınabilmektedir. Ancak ne kadar yararlı olursa olsun faydaları olduğu gibi aşırı bir şekilde kullanımında da yan etkilere sebep olabilmektedir. Her ne kadar nadir olarak görülse de aşırı tüketim ile birlikte ishal, göğüste yanma hissi ve ağızda tahrişe neden olabilmektedir. Zencefil çayının faydaları için tüketmek isteyen safra taşı sahibi kişiler mutlaka kullanım öncesinde hekime danışmalıdırlar. Zencefilin kan inceltici özelliği bulunduğu için cerrahi operasyon öncesinde ve sonrasında kesinlikle tüketilmemesi aynı şekilde kan inceltici ilaç kullanan kişilerin de zencefil çayını kullanmaması son derece önemlidir. Kalp ve şeker hastası olan, tansiyon ilacı kullanan kişiler de mutlaka uzmana danışarak zencefil çayı tüketmeli, hamile kadınlar da bulantıları için hekimleri onaylamadığı sürece kullanmamalıdırlar.

 

Zencefil Çayı Nasıl Hazırlanmalıdır?

 

zencefil çayı nasıl hazırlanır

 

Taze zencefil kullanılarak hazırlanan zencefil çayının faydaları özellikle mide bulantısı ve yüksek ateş gibi durumlarda anında hissedilmektedir. Zencefil çayını hazırlamak için 4 cm uzunluğunda bir zencefil yeterli olacaktır. Kabukları temizlenen zencefil, 4 bardak kaynayan suyun içerisine atılır ve yaklaşık 15 – 20 dakika kadar kapağı kapalı bir şekilde kaynamaya bırakılır. Daha sonra zencefiller süzülerek çay hazır hale getirilir. Hazırlanan çayı daha lezzetli bir hale getirmek için bal ya da limon dilimleri de kullanılabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir