Hepsaglik

Zatürre Nasıl Anlaşılır?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Zatürre Nasıl Anlaşılır?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Zatürre hastalığı alveoller adı verilen mikroskobik hava keseciklerine etkileyen akciğer inflamatuar durumuna verilen isimdir. Genellikle, virüs, bakteri veya az yaygın olan diğer mikroorganizmaların enfeksiyonu, otoimmün hastalıklar ve bazı hastalıklar benzeri durumlardan kaynaklanır.

Zatürre Belirtileri

Zatürre hastalığının belirtilerinin ayırt edilmesinin zor olmasının sebeplerinden biri de, bir çok başka hastalıkla paylaştıkları semptomlardır. Bu semptomlar arasında öksürük, göğüs ağrısı, yüksek ateş ve nefes darlığı bulunabilir. Bu semptomların kaynaklanmasının sebebiyse burundan ve solunum yolundan filtrelenmemiş bazı bakteri veya virüslerin akciğere ulaşmasıdır. Bu patojenler akciğere ulaştıktan sonra alveollere (bronşcuklar) nüfuz eder ve bu küçük hava keseciklerinin sıvıyla dolmasına sebep olur. İltihapla dolu hava keseciklerinin sayısı arttıkça, kişide öksürük, ateş, titreme ve nefes darlığı gibi zatürrenin belirtileri görülmeye başlar. Bakteri nedeniyle oluşan zatürre kişinin ateşinin 40 derecenin üstüne çıkmasına sebep olabilir. Aşırı terleme, nefes alıp verme hızının artması ve nabzın yükselmesi de gerçekleşebilir. Aynı şekilde balgam da atılabilir.

Zatürre Nasıl Anlaşılır

       

Zatürre Teşhisi

Hastalıktan şüphelenildiğinde doktora gidilmesi gerekmektedir. Zatürre var olan bir hastalıktan kaynaklanabileceği için zatürre olabilecek kişilerin haberi olmasa da, doktor akciğeri stetoskopla dinledikten sonra zatürre hastalığından şüphelenirse daha yakından incelemek amacıyla bir akciğer röntgeni isteyecektir. Genellikle akciğer röntgeni zatürre hastalığının varlığına dair yeterli bilgi sağlayacaktır. Fakat bazı durumlarda doktorlar erken karar vermemek ve daha doğru sonuçlar almak için bağışıklık sisteminin durumunu, solunum yollarının durumunu ve kandaki oksijen miktarını görmek için fazladan test yapılmasını isteyebilir. Bu testler arasında tam kan sayımı, CT taraması, plevral sıvı kültürü, oksimetri, salya testi ve bronkoskopi bulunabilir.

Zatüre Tedavisi

Zatüre tedavisi, hastanın genel sağlık durumuna ve zatürre hastalığının şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Duruma göre evde ya da hastanede tedavi edilmesi istenilebilir. Ancak hasta kişinin zatürre dışında kalıcı sağlık sorunu ya da kronik bir hastalığı yoksa, çoğunlukla evde antibiyotik ile tedavi yolu tercih edilir. Ancak zatürrenin kaynaklanmasına birden fazla bakteri yol açabileceği için ve kullanılacak antibiyotiklerin belirli bakterilere etkisi olmamasından dolayı, hastanın doktora başvurmadan ve görüş almadan antibiyotik kullanmaya başlamaması gerekmektedir. Doktor tarafından verilen antibiyotik kullanıldığı taktirde hastalığın belirtileri ilk üç gün içerisinde hafiflemeye başlayacaktır. Bazı bakteri ve virüsler diğerlerinden daha kuvvetli ve tehlikeli olabildiği için, böyle durumlarda genellikle hasta hastanede tedavi edilecektir. Hastanede tedavinin sebebiyse hastanın devamlı gözlem altında tutulmasıdır. Bakteriyel enfeksiyonların ve kliniğin şiddetine, tipine göre uygun antibiyotik seçimi (gerekirse kombinasyon) yapılacaktır. Pnömoninin tipik veya atipik olması, enfeksiyöz ajanın toplum veya hastane kaynaklı olması gibi durumlar tedavi seyrini etkileyecektir.

Zatüreden Korunma

Belirli aşılar, zatürre riskinin yüksek olduğu kişilerde, hastalığa karşı koruma sağlayabilir. Zatürreye sebep olan sebeplerin başında gelen mevsimsel grip hastalıklarına karşı grip aşısı olunarak risk azaltılabilir. Ayrıca bazı çok bilinen virüs tiplerinin neden olduğu zatürre hastalığı için aşılar da bulunmaktadır. Bu tarz aşılar 5 yaşın altındaki çocuklar ve kronik hastalıkları bulunan yetişkinlere tavsiye edilmez. Hastalıklardan uzak durmak için genel olarak alınabilecek önlemler arasındaysa ellerin sık yıkanması, sigaradan uzak durulması, dengeli beslenmek ve bol bol egzersiz yapmak vardır.

     
    hs-yorum  

5 YORUM: Zatürre Nasıl Anlaşılır?

 1. Muhammed 9 Nisan 2017 at 23:05

  13 yaşındayım sürekli öksürüyorum öksürüğüm genellikle balgamlı geliyor bunun sebebi nedir?

  Cevapla
  • F. İkiz 10 Nisan 2017 at 02:40

   Ne kadar süreli öksürdüğünüz önem arz eder. Öksürük zatürre, verem gibi nedenlerden kaynaklanabileceği gibi grip, soğuk alğınlığı gibi basit üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olabilir. Örneğin grip sonrası viral enfeksiyon alt solunum yollarına inerek uzun süre öksürüğe neden olabilir. Yakın bir zamanda grip atlattıysanız bu öksürük onunla ilişkili olabilir. Sadece verdiğiniz bilgilere dayanarak net olarak şu var demek mümkün değil. Geçmeyen öksürükte mutlaka pediatri doktoruna başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

   Dr. Fatih İkiz

   Cevapla
 2. Ozlem 2 Ocak 2018 at 01:58

  Oglum 6 yasinda gecmeyen oksuruk vardi geniz akintisi burun tikanikligi birtakim ilaclar kullandik alerji suruplari buhar ilaclari ventolin vs.gecmedi tekrar goturduk doktora buhara devam ettik prednol igne novoset igne 3 gunluk verildi amoklovin ve levmont verdi doktormz kullandik iyi geldi fakat 1 hafta sonra tekrar balgamli oksuruk geniz akntisi burun tikanklgi devm etti ve uykuda bazen inlio ne yapmaliyim bunlar neyin belirtisi yardmci olun lutfen burun tikanikligini geniz eti buyuklgnden oluomus

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Ocak 2018 at 23:44

   Geniz eti çocuklarda enfeksiyona yatkınlık, gelişim geriliği ve uyku problemleri oluşturabilir. Çocukların sürekli ağzı açık olması, gece ağzı açık uyuma, horlama ve nefes almada güçlük gibi belirtiler geniz eti lehinedir. Diğer taraftan kreş veya toplu ortamlarda bulunuyorsa rekürren bir hastalık durumu söz konusu olabilir; yani iyileşme sonrası tekrar hastalanma durumları söz konusu olabilir. Geniz eti için KBB ile, diğer problemleriniz içinse Pediatri ile görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Mine 2 Nisan 2018 at 00:02

  Daha önceden zatürre başlangıcı vardı tedavi görmüştüm şimdi yine şiddetli göğüs ağrım nefes almada güçlük yaşıyorum bide geniz aķıntısı var napabilirim

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir