Hepsaglik

Yumurtlama (Ovulasyon) problemleri

Yumurtlama (Ovulasyon) problemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

kadın ve kısırlık

kadın ve kısırlık

Yumurtlama (Ovulasyon) problemleri

 

Kısırlık kendi isteği ile doğal yollardan çocuk yapamama, hamile kalamama durumuna verilen addır. Bu durum erkek veya kadından birinde problem olması ile ortaya çıkar. Kadınlarda kısırlık sebeplerinin en başında gelen olay, yumurtlama bozukları adıyla bilinen ovulasyon disfonksiyondur. Ergenlik dönemine girmiş her bayanda başlayan yumurtlama olayı, yumurtanın yumurtalıktan dışarı çıkmasıdır. Her ay düzenli olarak bir yumurta atılır. Bu durumun görülen kısmı da adet kanamalarıdır.

Yumurtlama Problemi Nedir?

Yumurtlama problemi kadınlarda ki yumurtlamanın düzensiz olmasına denilir. Yani her ay olması gereken yumurtlama süreci daha geniş sürelerde olmaktadır. Süreleri belirsiz olur. Bu da adet düzensizliğini oluşturur.

Yumurtlama Bozuklukları Neden Olur?

Bu durumun birçok sebebi vardır. Stres ve başka hastalıkların etkisi bulunur. En önemli sebep olarak da polikistik over hastalığı gösterilebilir. Bütün yumurtlama sorunlarında bu hastalık olacak diye bir kaide yoktur. Aşırı egzersiz ve büyük kilo kaybı da yumurtlama düzenini bozmaktadır. Bunların dışında hiç yumurtlama olmayan bazı hastalarda genetik sorunlar araştırılmalıdır.

Yumurtlama Bozukluğu Teşhisi Nasıl Olur?

Adet gecikmesi şüpheli bir durum olarak görülür. Tıbbi olarak teşhis için yumurtaların ultrasonu çekilerek anlaşılabilir. Bunun dışında vücut ısısı takibi yapılarak kadının adetten 15 gün sonra vücut ısısının artması gerekir. Tedavi olarak yumurtlama tedavileri verilir, yetersiz kalındığı durumlarda tüp bebek uygulanmaktadır. Nadir olarak gebelik için aşılama da uygulanılır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir