Hepsaglik

Solunum yolu alerjileri ve allerjik maddeler

Solunum yolu alerjileri ve allerjik maddeler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

     SOLUNUM YOLU ALERJİLERİ

Alerjik Madde ve Etkenler

Alerjik Madde ve Etkenler

Her yıl birçok kişi hastanelere çeşitli alerjik reaksiyonlardan dolayı başvurmaktadır. Eğer siz de mevsimsel değişikliler de göz yaşarması, göz de kaşıntı, hapşırma veya tüylü hayvanlara yakınlaştığınız da solunum zorluğu çekiyorsanız sizin de alerjik bir hastalığınız var demektir.

       

Alerji; günlük hayatta sıkça karşılaşılan durumlar da örneğin; köpekli bir eve gittiğimiz de vücudumuzun bu duruma aşırı tepki göstermesi ve bağışlık sistemimizin buna çok fazla tepki vermesi gibi olaylardır.  Özetle alerji, vücdun atopik(yatkın) kişilere, etkenlerle karşılaşması sonucu vermiş olduğu anormal yanıtların tümüdür. Bu anormal yanıt, mast hücrelerinden sentezlenen immunoglobin E (IgE) aracılığı ile olur. Dolayısıyla allerjik reaksiyonlardan sorumlu esas hücre mast hücreleri, esas mediatörler ise IgE proteinleri demek doğru olur. Bu reaksiyonları önlemek adına etken maddelerden uzak durulmalı, doktorla görüşülmeli ve doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli ve doğru şeklide kullanmalısınız.

 Alerjiye neden olabilecek ve solunum yolu ile başlayan alerjiler şunlardır;

Polen; Yılın bazı ayların da hava yolu ile çiçek, ağaç vb. şeylerin polenlerin yayılması ile başlar.

-Küfler; Küf sporlarına karşı birçok insan duyarlıdır. Fakat havayolu ile bulaştığından bahar, sonbahar ve yaz ayların da yani çiçeklerin açtığı aylarda bu alerji çok fazla görülür.

Evcil hayvan; Hayvanların tüylerinden, ölmüş deri döküntülerinden, hayvan pisliklerinden kaynaklanan bir alerjidir.

-Akar; Ev akarlarından kaynaklanır. Bunlar gözle görülmeyen ve ev tozlarında çoğalan mikroskobik böceklerdir. Ev tozu yıllar boyunca sürebilecek alerjilerin esas etmenidir.

Bu alerjilerin kaynağı tam olarak bilinmemektedir. Fakat doktorlar bu alerjilerin kalıtımsal olduğunu düşünmektedirler. Eğer siz bu alerjilerden birini yaşıyorsanız bilin ki ailenizde bu alerjiyi yaşayan başkaları da bulunabilir.

Eğer alerjik belirtileriniz çok ağır değilse eczaneden alacağınız alerji ilaçlarını kullanabilirsiniz. Fakat alerji vücudunuzu ağır etkiliyorsa ve kalıcı ise doktora başvurmalısınız.

Alerjilerin birçoğu solunum yolu ile başladığından birçok insan bu belirtileri anlamaz nedeni ise bu belirtiler soğuk algınlığına bağlarlar. Fakat aradaki fark soğuk algınlığı zaman ile gerileyebilir ama alerjik reaksiyonlar devam eder.

Alerjiler de kendi kendine bakım yapabilmek için en iyi yol alerjiyi tanımaktır. Alerjinin kaynağını bulduktan sonra alerjiye neden olan etkenlerden uzak durmamız gerekir. Mesela tüy döken bir hayvanı evde beslememiz gerekir. Bunun dışında doktorunuzla görüşmeli, doktorunuz reçete ettiği ilacı düzgünce kullanmalısınız.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir