Hepsaglik

Siroz Hastalığı

Siroz Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Siroz Hastalığı

Siroz Hastalığı

Siroz Hastalığı

       

Siroz en iyi şekilde yapılan biyopsiler ile teşhis edilmektedir. Karaciğerden alınan parçanın mikroskoptan bakılması sırasında karaciğerin yapısının tamamen değiştiği görülmektedir. Bazı hücrelerin öldüğü, safra yollarındaki yapının bozulduğu görülmektedir. Eğer hastada siroz var ise bir sürü problem görülmektedir. Karaciğer sertleşir ve şekil bozuklukları görülmektedir. Tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabilmektedir.

Siroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Siroz hastalığının belirtilerinin en önemlisi sarılıktır. Dışkılama sırasında oluşan kanamalar, kan damarlarının patlaması ya da çatlaması sonucu oluşan aniden kusma şeklinde görülen kanamalardır. Hastanın özellikle karnı ve bacaklarında şişme olur. Hastalar kilo kaybı yaşar ve iştahları kapanır. Bu şişmeler göğüste de olabilir. Bu durumda nefes alıp vermede zorluk görülür. Daha uzun sürelerde gelişen hastalıkta dalak büyüdüğünden anemi de görülebilir. Trombositlerinde azalmalar olur ve hastanın kanamaları olur. Bu kanamalara müdahale oldukça zor olduğundan tehlikeli bir durum olduğu söylenebilir. Hastalık bu aşamadan sonra da tedavi edilmezse koma görülebilir. Ardından ise ölümle sonuçlanabilir. Bu belirtilerin görüldüğü takdirde bir hekime başvurulmalıdır.

Siroz Hastalığı Tedavisi

Sirozun en kolay ve en kesin tedavisi karaciğer naklidir. Diğer ameliyatlarda komplikasyonların görülmesi oldukça fazladır. Bu sebeple en iyi sonucu alabilmek için organ nakli yapılmalıdır. Diğer tedaviler ise ilaç tedavileridir. İdrar söktürücü ilaçların kullanımı ile midede olan asidin azalması sağlanır, hastanın kanamaları var ise kanamanın olabileceği yerlere bantlar yerleştirilir.

     
    hs-yorum  

1 YORUM: Siroz Hastalığı

  1. tahir 30 Aralık 2015 at 01:54

    çok güzel bir site

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir