Eylül, 2023

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaAile ve Toplum SağlığıPasif İçicilik ve Sigara

Pasif İçicilik ve Sigara

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

 Pasif İçicilik ve Zararları

 

Sigara içilen bir çevrede bulunmak, sigara içmeseniz de sizi etkiler. Biri sigara içtiğinde çıkardığı dumanın çoğu kendi akciğerlerine gitmez. Bu duman sizin de nefes aldığınız ortamda havaya karışır.

Birçok kamusal alanda ve kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır. Ancak hala birçok kişi, özellikle de sigara içen ebeveynlerin çocukları pasif içiciliğe maruz kalmaktadır. Nerede sigara içtiğine dikkat eden kişiler bile etraflarındaki kişileri yeterince koruyamayabilirler.

Pasif İçicilik Nedir?

 

Pasif içicilerin maruz kaldığı duman sigaradan, purodan veya pipodan gelebilir. Bunların dumanında yaklaşık 4000 çeşit kimyasal bulunur ve bunların en az 250’sinin çeşitli hastalıklara sebep olduğu bilinmektedir.

Pasif içicilerin akciğer kanseri ve diğer kanser türlerine yakalanma riski pasif içici olmayanlara göre daha yüksektir. Ayrıca pasif içicilik kalbe de zararlıdır.

Amerika’da her yıl pasif içicilik 34.000 kişinin kalp hastalığından, 7.300 kişinin akciğer kanserinden ölmesine yol açmaktadır.

Tütün dumanı kana yapışarak LDL kolesterolünü (kötü kolesterol) yükseltir ve kan damarlarının duvarlarına zarar verir. Sonuçta bu değişiklikler kalp krizi veya felç riskini azaltır.

Pasif İçicilik ve Çocuklara Zararları

 

pasif-içicilik-bebek
Çocukları Pasif İçicilikten Korumalıyız

 

Özellikle çocuklar pasif içicilik tehlikesi altındadır. Çünkü çocukların vücutları hala gelişmekte ve yetişkinlerden daha hızlı nefes almaktadırlar.

Yapılan araştırmalar pasif içiciliğin çocuklarda şunlara neden olduğunu göstermiştir:

  • Ani bebek ölümleri,
  • Bronşit, zatürre gibi solunum yolları enfeksiyonu,
  • Daha şiddetli ve sık astım krizleri,
  • Kulak enfeksiyonları,
  • Kronik öksürük

Hamilelikte sigara içmek de gelişen bebek için çok tehlikelidir. prematüre doğum, düşük kilolu doğum, ani bebek ölümleri, zihinsel gelişimin yavaşlaması, öğrenme problemleri ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu bu riskler arasındadır. Bebek ne kadar duman solursa bu onun için o kadar zararlıdır.

Pasif İçicilikten Nasıl Korunulur?

 

Çok kolay: sigara içen insanlardan uzak durun ve onları sigarayı bırakmaya ikna edin. Sigarayı açık havada içmelerini ve insanlardan mümkün olduğunca uzak durmalarını isteyin.

Eviniz sigaradan korumanız gereken en değerli alandır. Özellikle de çocuğunuz varsa. Çocukları ve yetişkinleri sigara dumanından uzak durmak onların solunum yolları enfeksiyonu, şiddetli astım ve diğer çeşitli ciddi hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bebek Yağının Faydaları

Bebek yağı, birçok kültürde bebeklerin cildine ve sağlığına yönelik olarak kullanılan doğal bir üründür. Bitkisel yağlardan elde edilen bu yağ, özellikle bebek cildi için...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...