Ocak, 2022

Mide Ülseri

Mide Ülseri, Bulguları ve Tedavisi

Tıp dilinde ülser yara demektir. Vücudun bazı bölgelerinde, çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen ve insan hayatını zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Ülser hastalığının, dil ülseri, mide ülseri, on iki parmak bağırsağında çıkan yara sonucu oluşan ülser ve kalın bağırsağın değişik yerlerinde çıkan yaralardan mütevellit oluşan ülser olmak üzere çeşitleri vardır. Genel olarak ülser, ciddi bir rahatsızlık olsa da gereken özen gösterildiğinde başa çıkılabilecek bir hastalıktır. Bu yazıda mide ülseri hakkında bazı bilgiler vereceğiz.

Mide ülseri, midenin iç kısmında çıkan yaradır ve yaygın bir rahatsızlık olup ciddiye alınmaz ise eğer kötü sonuçlar doğurur. Bu rahatsızlığın birden çok sebebi olabilir. Ancak mide ülserinin de diğer hastalıklar gibi temelinde sinir ve stres gibi bazı psikolojik sebepler yatar. Mide ülseri, midedeki asit fazlalığından, karaciğer yetmezliğinden yahut safra sıvısının az üretiminden dolayı meydana gelir. Kişi eğer, çok fazla sigara, çay ve kahve tüketiyorsa, aşırı derecede asitli ve baharatlı yiyecek ve içecekler tüketiyorsa bunlar da mide ülserini tetikleyici faktörlerdir. Ayrıca eğer ailenizde ülser gibi mide rahatsızlıkları mevcutsa risk grubundasınız demektir.

Mide ülseri, kendini, dayanılmaz ve sanki midenizi demir bir tarakla tarıyormuş gibi yırtılma hissi uyandıran karın ağrısıyla, iştahsızlık ve çok az yediğiniz de bile sanki çok fazla yemek yemişsiniz gibi bir doyma hissi ile ve bunların yanı sıra mide bulantısı ve kusma ile gösterir. Eğer erken bir vakitte mide ülseri teşhisi konulup tedaviye başlanırsa korkulacak bir hastalık olmaktan çıkar. Fakat bu hastalık vaktinde teşhis edilemezse ilerler ve mide de kanama, mide duvarının delinmesi ve ülserin karın içine yayılması gibi telafisi daha güç rahatsızlıklara sebebiyet verir.

Mide ülseri teşhisi konulurken, hastaya mide röntgeni çekimi yapılır veya mideye salınan ve ucunda kamera bulunan bir hortum vasıtasıyla yani, endoskopi yapılarak mide içi incelenir. Mide röntgeni çekilerek teşhis konması daha basit ve ucuz bir yöntem olsa da teşhis koymaya yetmeyebilir. Bu yüzden eğer yukarıda saydığımız belirtiler var ise endoskopiye başvurmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Mide ülseri teşhisi konan bir hastaya ilaçla yapılan tedavinin yetmediği durumlarda cerrahi operasyona da başvurulabilir. Ülser teşhisi konmuş bir hastaya da ilaç kullanmak dışında bazı tavsiyelerimiz olacaktır. Öncelikle ilaçlarınızı düzenli kullanınız. Stresten uzak durunuz. Ağrılarınızın arttığı dönemler de alkol kullanmayınız. Sigara ve çayı olabildiğince azaltınız. Aşırı yağlı yiyecekler ve özellikle kızartma yememeye çalışınız. Sofranızdan süt, yumurta, tereyağı, suda pişmiş balık, iyi pişmiş sebzeler gibi gıdaları eksik etmeyiniz. Bütün bunlara dikkat ettiğiniz takdirde mide ülseri rahatsızlığından kısa bir zaman içerisinde kurtulabilir ya da en az seviyeye indirebilirsiniz. Önemli olan hastalığı erken teşhis edilmesi ve tedavisinin uygulanmasıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...