Mayıs, 2022

Menopoz

Menopoz
Menopoz

Menopoz kadınlarda adet kanamalarının önce düzensizleşmesi, sonra kesilmesi ve dolayısıyla üretkenliğin son bulması olayıdır. Menopoz son adet kanaması demektir. Kadınlar hayatlarının yaklaşık olarak üçte birini bu dönemde geçirmektedirler. Hayatın doğal bir evresi olarak kabul edilir. 40 yaşından önce ortaya çıkan menopoza ise erken menopoz denir.

Menopozun en önemli ve en belirgin belirtisi adet düzeninde meydana gelen deformasyondur. Bunun dışında da bazı belirtileri vardır. Bunlar ani ateş basması, baş ağrısı ve baş dönmesi, kilo değişiklikleri olarak sıralanabilir.

Menopoz dönemi genel olarak 45-50 yaş arasında kabul edilen bir durumdur. Bu yaşlarda cereyan eden menopoz dönemi doğurganlık özelliğinin bitişi olarak kabul edilmektedir. Çünkü yumurtalıkların doğurganlık özellikleri 35 yaşından sonra azalmaya başlar. 35-40 yaş altı kadınlarda görülen adet kanaması kesilmeleri erken menopoz olarak nitelendirilir. Böyle durumlarda kadınların bir kısmı kendiliğinden hamile kalırken bazıları ise tedavi yöntemleriyle gebe kalabilmektedir.

Bir yıllık adet döngüsü süresinde eğer hiç kanama olmamışsa menopoz tanısı konulabilir. Bu durum erken menopoz hariç geri döndürülemez bir durumdur.  Yani menopoza giren kadınların doğurganlık özellikleri artık son bulmuştur. Ve bu kadınların gebe kalma olasılığı yoktur.

Menopoz bir hastalık değil kadın hayatında doğurganlığın sona erdiği yeni bir dönemdir. Bu dönemde kadınlar hastalıklara daha kolay yakalanabilirler. Bu dönemin hastalıklarda korunarak ve rahat geçirilmesi için sağlıklı beslenme ön plana çıkmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme, düzenli yapılan egzersizler normal yaşamın devam ettirilebilmesi için önemli ölçüde yardımcı olur.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...